Renault konečne ukázal nové Kangoo a budgetového brata Express

Malé úžitkové autá už dlhšie neboli doménou Renaultu, lebo model Kangoo už bol trochu zastaralý. Nový model toto vyrieši a stojí na novej platforme. A nebude sám. Nový Renault Kangoo bude mať trochu low-costovejšieho brata Express.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.11.2020
Diskusia:

Renault konečne ukázal...

Auto-moto zaujímavosti

Názov Express už automobilka používala v minulosti. A oživí ho aj v Európe. Samotný Express je, s veľkou dávkou nadhľadu, vlastne len detailný facelift súčasnej Dacie Dokker. Ale v realite je tých zmien naozaj veľa. Nie je to len o novej maske, automobilka prepracovala takmer všetko a práve Express ostane základnou formou transportu tohto druhu. Do Európy sa dostane iba verzia na prepravu tovaru. A aj to len na niektoré trhy.

Je veľmi pravdepodobné, že tento model, teda Express, sa dostane do Európy, teda aj na slovenský trh ako druhá generácia Dacie Dokker. Výroba bude naďalej prebieha v marockom meste Tangier. Omnoho väčšou novinkou je nahradenie naozaj zastaralého Renaultu Kangoo. To prichádza s novou generáciou po rekordných 13 rokoch.

Renault konečne ukázal nové Kangoo a budgetového brata ExpressZdroj: Renault

Tvarovo sa, spredu, oba modely podobajú, ale Kangoo má masívnejšie blatníky. A tiež stojí na platforme CMF, teda na tej najnovšej, čo automobilka má. To znamená, do budúcna, aj možnosť implementovať súčasné hybridné pohony. Kým sa dostaneme ku osobnému Kangoo, tak treba spomenúť nové dvere Easy Side Access, ktoré má úžitková verzia. Na strane spolujazdca bude možné otvoriť predné dvere a zadné posubné bez toho, aby mali pevný stĺpik. Ten je, podobne ako na Forde B-Max, zakomponovaný práve do posuvných dverí. Je otázne, či toto riešenie bude dostupné aj pre osobnú verziu, to sa dozvieme neskôr.

Osobná verzia bude však mať ťažšiu úlohu, lebo okrem modelu Kangoo predchádzajúcej generácie musí, aspoň čiastočne, nahradiť aj model Scenic. So Scenicom už Renault do budúcnosti neráta. A je jasné, že nové Kangoo bude znova aj v prevedení Z.E., čiže s elektrickým pohonom. Toho sa v minulej generácii predalo až 50-tisíc kusov.

Renault konečne ukázal nové Kangoo a budgetového brata ExpressZdroj: Renault

Podobne ako v konkurenčných modeloch bude dostupný výber z dvoch dĺžok. Rozdiel nebude len v zadnom previse, ale tiež v rázvore. Kangoo, vyrábané vo francúzskej fabrike Maubeuge, bude mať výbavu, o ktorej sa doteraz priaznivcom tohto auta mohlo len zdať. LED svetlá nebudú v základnej výbave, ale aspoň ich bude možné zvoliť v rámci príplatkovej výbavy. Tiež ponúkne automatickú dvojzónovú klimatizáciu. Nový systém Easy Link si tiež našiel cestu aj do tohoto modelu.

Kangoo sa posunie aj z hľadiska bezpečnostných systémov. Štandardom bude automatická núdzová brzda AEBS, mŕtvy uhol bude kontrolovať senzor v zadnej časti auta, Kangoo bude rozoznávať značky a tiež bude mať automatické prepínanie diaľkových svetiel. Adaptívne LED svetlá asi veľmi čakať netreba. Tie vlastne nemá nikto v segmente.

Renault konečne ukázal nové Kangoo a budgetového brata ExpressZdroj: Renault

Renault s novou generáciou modelu Kangoo reaguje na veľký úspech osobných verzií modelov Citroën Berlingo, Peugeot Rifter, či Opel Combo Life a Toyota ProAce City. Tieto štvoričky sú naozaj úspešnými a ponúkajú viacero prvkov, ktoré v triede neboli štandardom. Kangoo však bude čeliť aj novému modelu Caddy, na základe ktorého vznikne aj nová generácia takýchto úžitkových vozidiel Fordu. To, či vznikne aj podobné úžitkové auto od Mercedesu zatiaľ potvrdené nebolo, ale na niektorých špiónskych fotkách je zamaskovaný prototyp preháňajúci sa po zasneženej krajine, takže je veľká pravdepodobnosť, že onedlho sa ukáže aj ten. A rovnaké základy využije, pravdepodobne, aj Nissan NV200.

Interiér Renaultu KangooZdroj: Renault

Motory zatiaľ automobilka nezverejnila. Je však jasné, že nové Kangoo ponúkne viacero súčasných agregátov. So stopercentnou istotou sa dá hovoriť o motore 1,5 dCi, naftovom štvorvalci, ktorý od svojho predstavenia už je kompletne iným motorom. Taktiež je takmer stopercentne isté, že automobilka ponúkne pod kapotou litrový trojvalec spaľujúci benzín. Ten je s výkonom 74 kW (100 k) základným stavebným pilierom ponuky agregátov viacerých modelov súčasnosti. Ak by však chcelo Kangoo nahradiť aj Scenic, tak sa to neobíde bez 1,3-litrového štvorvalca TCe, ktorý môže mať až 110 kW (130 k). Ak sa dostane aj na hybrid, tak to bude skôr ten, ktorý je štandardný a nie plug-in. Je to totiž technológia, ktorá je ľahšia, čo je vhodné aj pri úžitkovej alternatíve. Jasné však je, že Kangoo príde konečne aj s modernou automatickou prevodovkou. Bude mať sedemstupňov s dvomi mokrými spojkami.

Interiér Renaultu ExpressZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia ukázala vizáž nového Sandera a LoganuNajpopulárnejšie rumunské autá súčasnosti, ak nerátame teda Ford Puma, ktorý sa robí vo...8. September, 2020
02Prvá jazda: Renault sa dáva na hybridnú cestu, Clio je príkladomRenault, ako každý iný výrobca, potrebuje riešiť znižovanie emisií za každú cenu, lebo...7. Október, 2020
03Prvá jazda: Ako funguje plug-in hybrid v Renaultoch Megane a Captur?Okrem plne hybridného Clia Renault ukázal aj nové plug-in hybridy, ktoré majú zatiaľ formu...8. Október, 2020