Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkach

Rolls-Royce predstavil novú verziu svojho najnovšieho modelu Ghost. Sedan sa predstavil len nedávno a nedá sa povedať, že by trpel nedostatkom výkonu. Ale teraz prichádza nová verzia Black Badge, ktorá príde s najvyšším výkonom aký kedy Ghost mal.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Rolls-Royce

Rolls-Royce Ghost Black...

Auto-moto zaujímavosti

Nový Ghost Black Badge berie od ostatných modelov s rovnakým doplňujúcim označením to najlepšie a pridáva ešte viac výkonu, mení štýl auta a celkovo zlepšuje dynamiku. Ghost Black Badge má na pohon motor V12 s objemom 6,75 litra, čiže rovnaký ako v prípade základného modelu.

Avšak tu má výkon posunutý na 442 kW (600 k) a krútiaci moment je masívnych 900 Nm. Vlastne to nie je až taký extrém, keď základná verzia má už tak slušných 420 kW (571 k) a 850 Nm. Pohonná jednotka však prešla optimalizáciou a má upravenú prevodovku a tiež škrtiacu klapku, aby sa posilnil efekt výkonovej rezervy modelu. Motor spolupracuje s automatickou osemstupňovou prevodovkou ZF a ostrejšie je naladené aj riadenie prednej a zadnej nápravy.

Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkachZdroj: Rolls-Royce

Režim Low na voliči prevodovky prebúdza v Ghoste Black Badge temnú stranu a pridáva aj zvuk výfukovej sústavy. Krútiaci moment 900 Nm je dostupný už od 1600 otáčok motora za minútu a ak vodič zošliapne akceleračný pedál na 90 percent, tak sa o polovicu skrátia časy potrebné na preradenie prevodového stupňa.

Model, ktorý sa dá objednať už teraz bude mať možnosť výberu z 44-tisíc farebných odtieňov. V ponuke bude aj najtmenejšia čierna. Pri jej aplikácii sa 45 kilogramov farby rozprašuje na elektrostaticky nabitú bielu karosériu pred sušením v peci. Následne na tento lak putujú dve vrstvy číreho laku a celý komplet preleštia štyria špecializovaní pracovníci. Veď na Black Badge si väčšina zákazníkov volí tmavé farby, najmä práve čiernu.

Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkachZdroj: Rolls-Royce

Nanesenie najtmavšej čiernej trvá tri až päť hodín, podľa prevedenia auta a tým pádom nie je možné tento proces aplikovať v žiadnej inej sériovej výrobe. Ako kontrast môže zákazník zvoliť líniu pinstripe, ktorá nechá vyniknúť línie auta.

Aj interiér má niekoľko špecialít. Na ňom tiež pracovali pracovníci sekcie Bespoke, čiže individualizačného segmentu automobilky. Napríklad povrch z dreva je naozaj z dreva, nie je to imitácia. V prípade Black Badge sa na vrchnú vrstvu dáva vrstva z čiernej bolivíjskej dyhy. Na nej sú už vrstvy z technických vlákien. Listy utkané z uhlíka potiahnutého živicou a kontrastné, kovom potiahnuté vlákno pokladané v kosoštvorcovom vzore, je ručne nanášané na jednotlivé komponenty v dokonalom súlade a spoločne tak vytvárajú trojrozmerný efekt. Pre zabezpečenie ochrany a stability tejto výnimočnej dyhy je každý komponent po dobu jednej hodiny vytvrdzovaný pod tlakom, pri teplote 100 °C. Následné pieskovanie povrchu vytvára prípravu pre nanesenie šesť vrstiev laku, ktorý sa ručne brúsi a leští.

Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkachZdroj: Rolls-Royce

Black Badge bude teda výkonom bude úplne na vrchole potravinového reťazca modelu Ghost a aktuálne bude najrýchlejším Rolls-Royce v ponuke. O cene sa pri tomto aute hovorí až pri samotnej objednávke, ale 300-tisíc naozaj treba odložiť. Pritom objednať bude možné tento špeciálny a výkonný Rolls-Royce už teraz. Produkcia nebude obmedzená a ničím limitovaná, v ponuke bude určite dlhšie.

Rolls-Royce Ghost Black Badge: Masívny krútiak nakopne už pri 1600 otáčkachZdroj: Rolls-Royce

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nový Mercedes SL je revolúcia s návratom do minulostiMercedes po dlhej dobe predstavil novú generáciu modelu SL. Roadster sa však trochu...2. November, 2021
02Aké auto kúpiť do 10 000 eur?Vždy to je okrúhle číslo. Limit na kúpu auta je často práve 10 000 eur. Aké autá sa za túto...20. Október, 2021
03Top 5 najdrahších SUV v databáze Autobazar.EUNiekoľko zlatých mincí, niekoľko vratiek DPH, prípadne iné druhy zarobenia peňazí môžu...29. Október, 2021