Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšila

SEAT inovoval svoj model Arona a prišiel s ním spolu s faceliftom Ibizy. Tieto dva modely sú totiž trochu previazané. Veď majú spoločný základ a spoločné miesto vzniku. Inovácie sa pri Arone dotkli ako zovňajšku, tak interiéru a treba skonštatovať, že je to zmena k lepšiemu, hlavne vnútri.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.11.2021
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Arona je auto vhodné...

Auto-moto zaujímavosti

V ponuke je Arona výhradne s benzínovými agregátmi a z ponuky vypadla základná verzia výbavovej hierarchie. Reálne Arona začína s najnižším stupňom vo forme Style, ktorý už má naozaj slušnú výbavu. Nebude lákať na šialenú cenu od, ale na to, že už za základnú cenu bude veľmi príjemne vybaveným malým crossoverom. My sme sa však pozreli na verziu Xperience s litrovým trojvalcom.

Hmlové svetlá

Vizáž modelu sa zmenila najmä v prednej časti. Ak teda nerátame nový nápis na veku batožinového priestoru. O to viac bude rozdeľujúci pohľad na prednú časť. Nové sú totiž hmlovky s kruhovým tvarom pri predných svetlách. Nie, nie je to ako Škoda Yeti, je to ako Cupra Formentor.

Ak však bude niekto oporhovať týmto odkazom, z akýchkoľvek dôvodov, bude v ponuke aj verzia, ktorá sa zbaví týchto detailov. Potom už bude Arona takou sivou myškou, ktorá sa dokáže skryť na ktoromkoľvek parkovisku, najmä ak by mala sivú farbu a nemala príplatkovú kontrastnú farbu strechy.

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšilaZdroj: Autobazar.EU

Disky

Táto špecifikácia Xperience s veľkými 18-palcovými diskami vyzerá fantasticky. Tmavozelená farba Dark Camouflage vyzerá naozaj exkluzívne, najmä ak je kombinovaná s bielou farbou strechy. Na treťom stĺpiku karosérie je naviac predel so štylizovaným písmenom X, ktoré nehovorí o výbave, ale o tom, že Arona je crossover.

Veľké disky sú úžasné z vizuálnej stránky, avšak z praktickej to veľmi ideálna voľba nie je. Majú nádherný päťlúčový dizajn s leštenými lúčmi. Avšak tieto disky sa trochu ťažšie čistia. A ak je auto mestským presúvadlom, tak sú naozaj náchylné na poškriabanie. No a ešte tu je komfort, sedemnásťpalcové disky sú o niečo komfortnejšie, lebo s osemnástkami je cítiť, že Arona trochu príliš tuhne.

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšilaZdroj: Autobazar.EU

Nový infotainment

Pri facelifte dostala Arona aj nový informačno-zábavný systém. Nový je nielen ten, vlastne je nový celý interiér, či skôr palubná doska. Arona môže mať aj digitálny displej miesto prístrojov pred vodičom. Ale dôležité je, že napríklad klimatizácia ostala úplne samostatná. To znamená, že je k nej naozaj rýchly prístup a má klasické tlačidlá, nie dotykové plochy.

Dizajn samotného displeja je s widgetmi so zošikmenými plochami. Tento je inšpirovaný diagonálnou ulicou v Barcelone. Ovládanie je naozaj jednoduhé a dokonca aj prehľadné. Jedine nie vždy nám fungovalo spojenie s Apple CarPlay bezdrôtovo. Ale to bolo možno len použivateľom.

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšilaZdroj: Autobazar.EU

Motor

Pod kapotou sme mali kombináciu najvýkonnejšieho litrového trojvalca a manuálnej šesťstupňovej prevodovky. Dráhy prevodovky sú také ako sme na koncern zvyknutí. Čiže väčšina bude naozaj spokojná. Nie je to precízne ako manuál v Honde Civic Type-R, či iných hothatchoch, ale funguje to veľmi dobre.

Motor s objemom liter a s tromi valcami má výkon 81 kW (110 k). Práve v spojení s manuálom sa javí ako dynamický a veľmi dobre použiteľný v akýchkoľvek podmienkach, dokonca bez problému zvláda aj diaľnicu. Rýchlostné rekordy nie sú jeho doménou, ale inak poslúži naozaj adekvátne plánu.

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšilaZdroj: Autobazar.EU

Cena a konkurenti

Takto vybavená Arona sa s prehľadom vopchá do 20-tisíc eur, čo je aktuálne veľmi zaujímavá ponuka. Jasné, hovoríme o verzii Xperience Family, ktorá predstavuje aktuálne akčný model s cenovým zvýhodnením. Plus k nemu je možné zvoliť niektorý zo zvýhodnených balíkov príplatkovej výbavy. Celkovo je za danú sumu naozaj veľa auta a vnútri sa usporiada aj menej náročná štvorčlenná rodina. Pre piatich členov bude už zadná lavica trochu úzka.

Najväčším problémom Arony je fakt, že je v triede, ktorá je preplnená a je preplnená aj dobrými konkurentami. Veď v nej figuruje Ford Puma, Škoda Karoq, Renault Captur, ale aj Peugeot 2008, či Volkswagen T-Cross. Ale netreba zabúdať, že podobné zameranie má napríklad aj miniMPV crossnuté s SUV, Honda Jazz Cross. Výber je naozaj široký, ale Arona bojuje naozaj silnými zbraňami.

SEAT Arona je auto vhodné aj do mesta, inovácia ho ešte zlepšilaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai Ioniq 5 – Ľahké sci-fiStále nemáme bežne dostupné lietajúce autá. Také  boli predstavy o doprave pred 50 rokmi....27. Október, 2021
02SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérSEAT vylepšil svoje modelu Arona a Ibiza. Sú, okrem u nás nepredávaného Mii, najmenšími...26. August, 2021
03Volkswagen Tiguan e-Hybrid s plug-in hybridom je aj rýchly, má režim GTEVolkswagen nedávno inovoval jeden zo svojich naozaj dôležitých modelov, Tiguan....26. Október, 2021