Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viac

Škoda Enyaq je najpredávanejší elektromobil na slovenskom trhu. Nie je sa čomu čudovať, lebo práve táto automobilka má výrazné zastúpenie a výraznú prevahu vo všetkých predajných číslach už dlhoročne. Jednou z tých menej frekventovaných verzii, ktoré Enyaq na našom trhu má môže byť alternatíva označená Sportline 80X.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.07.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Enyaq Sportline so...

Auto-moto zaujímavosti

Práve verzia označená týmto kódom hovorí o športovej vizáži, o kapacite batérie, ale aj o pohone všetkých štyroch kolies. Ten je schovaný za písmenom X a prináša pohon aj prednej nápravy, keďže auto je bežne zadokolka. Pohon všetkých kolies dosiahla automobilka pridaním druhého elektromotora na prednú nápravu. To znamená, že je to vlastne dvojmotorová verzia s výkonom naozaj slušných 195 kW (265 k).

Škoda týmto elektromobilom plánuje zaujať aj rodinne založených ľudí, čomu nasvedčuje vnútorný priestor. Platforma MEB ponúka veľa miesta vzadu na nohy a taktiež prichádza s úplne rovným podlahovým kusom, čiže ani stredný pasažier nebude mať problém s umiestnením nôh. Pritom však ostáva stále masívny batožinový priestor s objemom 585 litrov a možnosťou zväčšenia sklopeným operadiel zadných sedadiel. Treba uznať, že veľkostne je Enyaq naozaj obrovským vozidlom a dokáže previezť kľudne aj päťčlennú posádku. Tú však nepoteší tvar sedáku zadného sedadla, ako tomu býva zvykom pri väčšine vozidiel, ten v strede zostane celkom zaskočený vyvýšenou pozíciou.

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viacZdroj: Autobazar.EU

Priestor pre vodiča je tiež veľkostne úplne optimálny a nikomu sa ani len nemôže zdať, že by mal málo miesta. Prednej časti dominujú iné sedadlá verzie Sportline, ktoré majú vstavanú opierku hlavy a prinášajú výraznejšie bočné vedenie nielen v oblasti chrbta, ale aj v oblasti zadku. Sportline tiež prináša inú vizáž prístrojovej dosky s masívnym pásom z imitácie kože. V strede je naozaj obrovský displej, ktorý by si zaslúžil možnosť zasunúť sa aspoň o 10 cm dole, čím by znížil zasahovanie do zorného poľa. Pred vodičom je naozaj malý displej s ukazovateľom rýchlosti a práve kvôli nemu je v ponuke aj head-up displej. V tomto konkrétnom kuse síce nie je, ale inak má obrovskú zobrazovaciu plochu a dokáže zobrazovať aj návestia za rozšírenej reality.

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viacZdroj: Autobazar.EU

Ovládanie informačno-zábavného systému sa dá nazvať štandardným a funguje dotykovo. K systému si dokážete pripojiť a spárovať mobilný telefón cez Apple CarPlay a Android Auto, samozrejme bezdrôtovo a nie tak úplne samozrejme bez problémov. Škoda už zjavne odladila nastavenie systému a všetko funguje tak ako by malo.

Zvonku sú masívne tvary Enyaqu trochu zjemnené práve balíkom Sportline, ktorý, paradoxne, vyzerá na veľkom elektromobile ešte lepšie ako základná oplastovaná možnosť. Sportline dáva všetky plastové diely v spodnej časti vozidla do farby karosérie a pridáva trochu inak tvarovaný predný nárazník spolu s väčšími zaujímavejšími diskami. Tie sú na výber v dvoch prevedeniach. Jedny majú dokonca aj plastové aerodynamické časti navrhnuté pre nižšiu spotrebu energie. Majú priemer 19 palcov a na vozidlo absolútne stačia. Väčšie Enyaqu vôbec nie sú nutné aj z pohľadu komfortu jazdy. Možno by toto auto znieslo ešte dvadsiatky, ale dvadsaťjednotky sú už naozaj prehnané.

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viacZdroj: Autobazar.EU

Vizáž je jedna vec, ale druhá je ako auto jazdí. Tu Enyaq naozaj predvádza, že mu presuny celkom idú. Nielenže ponúka dostatok komfortu, čo je určite zásluha aj menších zliatinových diskov, ale v zákrutách vie adekvátne podržať. Pritom si nepýta ani žiadny masívny prísun elektrickej energie pri presunoch. Na to ako je Enyaq veľké auto je celkový priemer do 20 kWh na 100 km naozaj veľmi príjemnou správou. Pri jazde po diaľnici sa síce môže zvýšiť až na 23 kWh na 100 km, ale mimo diaľnice si viete vystačiť aj s 15 až 16 kWh na 100 km. Pri kapacite batérie 77 kWh, tej využiteľnej, je možné s Enyaqom prejsť kľudne až štyristo kilometrov bez akýchkoľvek problémov. V prípade absencie diaľnic to môže byť kľudne aj viac. Enyaq je naozaj príjemným elektromobilom, ktorý dokáže zastúpiť akékoľvek benzínové vozidlo v prípade ak máte možnosť nabíjania.

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viacZdroj: Autobazar.EU

Škoda Enyaq podporuje nabíjanie výkonom až 135 kW, čo znamená, že z úplnej nuly na 80% sa batéria nabije za 36 minút. Naviac Škoda ponúka špeciálny nabíjací systém pre domáce použitie, ktorý má vymeniteľné koncovky. Môžete tak nabíjať výkonom až 11 kW zo 400V siete. Toto všetko je však vykúpené trochu vyššou cenou vozidla. Tá sa dostala cez 60 000 €, čo rozhodne nie je málo.

Na cenu sa však treba pozerať aj z pohľadu konkurentov. Tým najnovším prírastkom je sesterský model ID.4, po novom s pohonom všetkých 4 kolies nielen pre vrcholnú verziu GTX, ale aj pre priameho konkurenta, či skôr brata Enyaqu 80X. Ďalším z konkurentov bude určite niektorá z verzii Hyundaiu Ioniq 5 a paradoxne, svoje má v tomto výbere čo povedať aj BMW s modelom iX3, ktorý má síce iba pohon zadnej nápravy, ale je len o niečo drahší ako spomenutá konkurencia. Je však jasné, že Enyaq bude naďalej valcovať predaje elektrických vozidiel nakoľko má automobilka naozaj veľkú trhovú podporu a dokáže v rozumnom čase dodávať vozidlá.

Škoda Enyaq Sportline so štvorkolkou dá 400 km na nabitie bez problému. Možno viacZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Test: Škoda Fabia Monte Carlo - Aj Fabia môže byť hotČasy, keď automobilka Škoda ponúkala malý hothatch vo forme Fabie RS sú už zjavne dávno...9. Jún, 2022
02SEAT Leon III (5F): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?SEAT Leon tretej generácie začal svoju púť v roku 2012 na rovnakej platforme akú využíva...6. Máj, 2022
03SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaŠpanielska automobilka SEAT má v ponuke ako najmenší crossover model Arona. Ten prešiel...1. Jún, 2022