Škoda Rapid ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €!

Aké pohnútky má zákazník, ktorý si kúpi legendárny model a nejazdí s ním? Nech sú akékoľvek, vďačíme mu za každý obdobne zachovalý exemplár v ponuke áut na predaj! Ako nová 32-ročná Škoda Rapid ťa dostane!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
14.01.2022
Diskusia:
Zdroj: marktplaats.nl

Škoda Rapid 130 rarita ako...

Auto-moto zaujímavosti

Rôzne dôvody môžu viesť k tomu, že zo svojím automobilom nejazdíme týždeň, či niekoľko mesiacov. Čo v prípade, ak sa s automobilom takmer nejazdí dlhých 32 rokov? Zachovaná Rapid 130 rarita hľadá v roku 2022 nového majiteľa!

Škoda Rapid 130 rarita - ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €! Zdroj: marktplaats.nl

Rapid 130 rarita

Tento model reprezentoval špičku ponuky produkcie AZNP. Majiteľmi tohto modelu sa stávala elita, ktorá rozhodne nepatrila k obyčajným zákazníkom. Každý človek, ktorý si dovolil vlastniť toto vozidlo, mal výnimočnú funkciu, finančné možnosti alebo konexie. V prípade záujmu o túto legendu, bolo ľahšie uloviť ho na západnom trhu. Toto sa podarilo holandskému majiteľovi, ktorý však po 3 rokoch vlastníctva vozidlo doslova „zakonzervoval“ v čase. Posúď sám, jeho technický stav ani nájazd rozhodne nezodpovedá veku vozidla. Podobných skvostov je skutočne málo.

Dostupné pre vyvolených

Ak sa v minulosti čakalo na pomaranče a vozidlá a automobily. Tak tieto časy, zdá sa, neskončili. Aj dnes na niektoré modely áut čakajú majitelia dlhé mesiace, niekedy dokonca až roky. Jedno má však minulosť a súčasnosť spoločné. Všetko, aj čakanie na vysnívaný automobil, ide hladšie, keď sa poznajú tie správne osoby na správnych miestach alebo záujemca disponuje zaujímavou finančnou situáciou. Vplyvným a majetným klientom dorazia automobily skôr. Rovnaká situácia panovala v komunizme aj za súčasného režimu. Tak tomu bolo v minulosti a tak to zrejme bude naďalej.

Škoda Rapid 130 rarita - ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €! Zdroj: marktplaats.nl

Dostupné modely v ZSSR, vzácna Škoda 130

Škoda 105 bola klasickým modelom pre masy. Škoda 120, tá už vyžadovala istú trpezlivosť a dostať sa k nej, vyžadovalo čas a úsilie. Škoda 130 bola nielen splneným snom, ale aj zaujímavým predajným artiklom, pretože sa dostala na zoznam nedostupného tovaru. Aj tejto skutočnosti vďačíme za to, že sa dnes pozeráme na tohto velikána, v tak zachovalom stave ako vidieť na priložených fotografiách. V Tuzexe išlo toto auto na „dračku“. Na kúpu tejto rarity bolo treba veľa bonov, niektorí sa kvôli poradovníku vedeli aj pobiť. Valuty a devízy toho času doslova hýbali svetom. Každý sa za týmto modelom otočil.

História vozidla

Tento exemplár kúpil holandský majiteľ v roku 1987. Biele kupé Rapid 130 muselo toho času budiť seriózny záujem okolia všade tam, kde sa objavilo. Už samotná biela farba bola toho času výnimočná. K tomu ako bonus dvíhali reputáciu vozidla elektróny Apollo a špeciálne, efektné „rýchle pruhy” na bokoch vozidla. V prípade, že mal majiteľ záujem o viac ako štandard, dostal aj vychytávky ako opierky hlavy vzadu a ďalšie detaily, ktoré väčšina smrteľníkov poznala len z katalógov.

Nájazd len 55 000 km

Nájazd len 55 tisíc km svieti na tachometri aj napriek tomu, že od dňa, kedy schádzal tento automobil z výrobnej linky, uplynulo už dlhých 32 rokov. Chceš pochopiť zachovalý stav? Predstav si ako majiteľ dosiahol určitý nájazd za 3 roky prevádzky a potom vozidlo nechal v garáži. V inzeráte neuvádza síce dôvod ani celkovú históriu vozidla po rok 2022, napriek tomu sa tento exemplár predal v rekordne krátkom čase od zverejnenia inzerátu. Jediným konkrétnym údajom v špecifikácii vozidla je posledná platná STK vozidla. Tá sa datuje k 25. novembru 1990. Odvtedy sa vozidlo legálne v bežnej premávke neukázalo a čakalo na svoj veľký „comeback“ až do roku 2022.

Škoda Rapid 130 rarita - ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €! Zdroj: marktplaats.nl

Pohon

Vymenovaných špecifikácii nie je veľa. Patrí medzi ne motor 1,3, ktorý disponoval s výkonom 59 koní. Výkon na kolesá prenášala 5-stupňová prevodovka. V zadnej časti „operovala“ na svoju dobu nadčasová dvojica zadných hmloviek a nastaviteľný cyklovač stieračov. Všetky tieto vlastnosti boli na svoju dobu prudko výnimočné. Druhá najvýraznejšia vlastnosť tejto mašiny? Minimálne znaky akéhokoľvek opotrebovania a prípadnej korózie. Práve hrdza dokáže u vozidiel s týmto dátumom narodenia urobiť poriadnu šarepatu. To sa však v tomto príbehu s dobrým koncom nestalo.

Cena – len 8 500 eur!

Najvýraznejším parametrom tejto mašiny je cena, za ktorú majiteľ automobil ponúka v inzeráte. Nový majiteľ zaplatí len 8 500 eur. Je táto cena vysoká pre automobil, ktorému svieti v histórii až 32 krížikov? Vzhľadom k technickému stavu vozidla ide o výnimočnú ponuku. Nemožno opomenúť, že hoci majiteľ auto nevyužíval, venoval mu príkladnú starostlivosť a poctivé garážovanie. To sa postaralo o technický stav ako z predajného letáku pred 3 dekádami.

Škoda Rapid 130 rarita - ako nová po 32 rokoch: Cena 8 500 €! Zdroj: marktplaats.nl

Unikát na predaj

Využiť jedinečnú príležitosť a vyslobodiť „blúdiaceho“ Holanďana z vlastníctva vozidla, ktorého hodnotu dlhé roky nevedel dlhé roky oceniť, sa ti už nepodarí. Vozidlo inzerované na inzertnom portáli marktplaats.nl sa už predalo. Podobne lákavé ponuky sú lahôdkou automobilových nákupov po celom svete. Ako sa ti tento výnimočný exemplár páči? Pochváľ sa o tip na automobilovú lahôdku, ktorá je v ponuke áut na predaj, v komentároch pod článkom.

 Zdroj: marktplaats.nl

Škoda Rapid 130 rarita ako nová po 32 rokoch

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Lada Niva karavan: Dostupná cena, prežije aj ruskú zimu!Ako budeme cestovať v časoch zatvárania ubytovacích zariadení a obmedzeného kontaktu?...6. Január, 2022
02330-koňový pancierový špeciál s civilným využitím!Pancierový špeciál sa v ponuke jazdených áut na predaj neobjavuje často. Budeš za ním...8. Január, 2022
03Superb Combi rýchlejší ako 480-koňový Mustang Mach-E! Ako lepšie dokázať uvádzané schopnosti vozidla ako samotným testom na trati? Čo sa dá robiť...4. Január, 2022