Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúce

Veľké ľadvinky nebola nesprávna cesta, BMW len zvolilo jednu módnu vlnu, ktorá nesadla každému. To ako budú vozidlá BMW vyzerať do budúcna naznačuje nový koncept s názvom Vision Neue Klasse. Predstavil sa na IAA Mobility a predvádza niektoré historické konexie, ale skôr sa pasuje do futuristického náhľadu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
14.09.2023
Diskusia:
Zdroj: BMW

Takto majú vyzerať BMW...

Auto-moto zaujímavosti

Nový koncept predvádza podobné tvary ako kedysi i Vision Dee, ale potiahne ich ešte ďalej. Predvádza tiež typický žraločí nos, ktorý mnohým chýbal, ale tiež dve podsvietené horizontálne stavané segmenty masky, v ktorých sú zakomponované aj svetlá na koncoch. Veľa častí potrebných na svetelné prvky automobilka vytvorila 3D tlačou. Vzadu zase vidno masívny difúzor a práve ten stojí za celkom dynamickým vzhľadom konceptu. Extrémom sú 21-palcové disky, keďže toto auto vyzerá relatívne malé.

Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúceZdroj: BMW

Zadné svetla evokujú prednú časť s dvomi predĺženými segmentami a dávajú iniformnejší štýl z oboch strán. Na blatníkoch vidno malé vytlačené logo. Klasické logo, tak ako ho poznáme, nie je v žiadnom kúsku karosérie. BMW hovorí o dizajne ako o monolitickom a my dodávame ešte aj slovo minimalistický. V každom prípade takýto prístup s uhladenými líniami pridáva 30 % dojazdu a 25 % zvyšuje efektívnosť elektrických motorov oproti súčasným elektrickým modelom automobilky.

Ku elektrickej budúcnosti sa určite ešte pridá aj šiesta generácia elektrického pohonu automobilky, ktorá by mala mať o 20 % väčšiu hustotu a 25 % väčšiu efektívnosť. V spojitosti s tým je zaujímavé aj zvýšenie nabíjacieho výkonu až o 30 %.

Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúceZdroj: BMW

O technických detailoch je známe málo, ale automobilka už dávnejšie hovorila o dojazde 1000 km. A tiež sa hovorí o výrobe v maďarskom Debrecíne vo fabrike, ktorá by mala byť absolútne bez fosílnych palív.

Nový prístup je aj v interiéri. Máme tu jedno krycie sklo, ale displej je len v strede. Väčšina je premietaná na rovnobežník a BMW zachovalo niektoré súčasti multifunkčného volantu. Prevedenie v Neue Klasse BMW volá Panoramic Vision a bude rozšírením klasického head-up displeja. Grafika bude premietaná priamo na sklo do zorného poľa vodiča a v ňom budú všetky potrebné informácie. Ako vodič, tak spolujazdec môžu využívať tento systém pomocou ovládania gestami.

Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúceZdroj: BMW

Celkovo je interiér minimalistický a s retro dojmom. Veď sedadlá dostali, spolu s vrchnou častou prístrojovej dosky, horčicový odtieň a zvyšok je bledý. Štvorcovo pôsobiaci volant a displej sú jedinými dvoma prvkami na vodorovnej prístrojovej doske. Vládnuci prístup je jednoduchý a dokonca sedadlá sú prichytené iba jednoduchým patentom, ktorý uvoľní miesto pre nohy.

Auto, ktoré vznikne z tohto konceptu bude v produkcii už v roku 2025 a na cestách by sa malo objaviť v roku 2026. To znamená, že BMW má stále dosť času na prípravu spomenutej šiestej generácie elektrického pohonu, ktorá by mala byť ešte lepšia ako tá súčasná piata.

Takto majú vyzerať BMW budúcnosti, minimalistické a šokujúceZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Toto BMW dá 100 km/h za 4,9 sekundy, stojí ako Octavia!Pri kúpe auta každý rozmýšľa nad tým, aké bude pre neho najlepšie. Väčšinou výber vozidla...5. August, 2023
02Test: BMW iX M60 - teleportAj pár rokov po predstavení model BMW iX rozdeľuje ľudí na dva tábory. Jedni ho radi vidia...16. August, 2023
03Statická ukážka BMW radu 5 bola doplnená o šialené SUVAk ste sa minulý týždeň boli pozrieť v Danubiane, tak je vám jasné, že v nej je nejeden...26. Jún, 2023