Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Test: BMW iX M60 - teleport

Aj pár rokov po predstavení model BMW iX rozdeľuje ľudí na dva tábory. Jedni ho radi vidia a druhí majú trochu problém s viacerými atribútmi jeho dizajnu. Nemožno mu však uprieť technologickú pokročilosť a rozhodne mu nemožno uprieť výkon najvýkonnejšej alternatívy s označením BMW iX M60. Toto Monštrum je extrémnym poňatím elektromobilu a celkovo jedným z najlepších elektrických vozidiel na trhu.

JozefM v Testy
16.08.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW iX M60

Testy

BMW iX M60 predvádza prevahu nielen vo svojom segmente, ale aj medzi podobnými vozidlami celkovo. Má na to predsa všetky predpoklady a láka aj bezrámovými oknami, ktoré si vozidlo mohlo dovoliť vďaka karbonovému základu.

Kontroverzný vzhľad bude budúca klasika

BMW iX je veľké auto, ktoré to dáva najavo aj svojimi rozmermi. Trošku menej ako 5 metrov sa naozaj nesnaží ani štipku maskovať. Veď je predsa najväčším elektrickým BMW aktuálne na trhu a to musí vidieť každý. Automobilka hovorí, že toto auto má interiér veľkosti X7 na pôdoryse X5 s výškou X6. Čiže má byť obyčajne veľkým zvonka a neobyčajne veľkým zvnútra.

Kontroverzné tvary začínajú v prednej časti. Automobilka siahla po naozaj veľkej maske chladiča, ktorá ale nie je maskou chladiča. Je to iba maska a hotovo. Chladiče proste majú otvory inde. Tieto autá majú miesto nej akýsi štít, ktorý má povrch zo samozaceľovacím prevedením. Ak teda chytíte kamienok a spraví vám škrabanec, tak na slnku vám samostatne vráti pôvodnú celistvosť. Už menej kontroverzné sú predné svetla s typickými modrými elementami laserových lúčov. V prednej časti máme ešte ale jeden výstrelok. Nalievanie kvapaliny do ostrekovačov je možné po vyklopení znaku. Kapotu neotvoríte. Takže pod ňou nie je ani žiaden skrytý odkladací priestor.

Test: BMW iX M60 - teleportZdroj: Autobazar.EU

Ostatné pohľady až tak šokujúce už nie sú. Auto pôsobí hlavne veľmi futuristicky a moderne a bočný profil je už veľmi konzervatívny a málo kontroverzný. Pomáhajú maximálne obrovské zliatinové disky. Zadná časť je v znamení obrovského veka batožinového priestoru, ktoré po otvorení berie so sebou aj svetlomety. To znamená, že svetlá, tie sekundárne, sú schované aj po bokoch batožinového priestoru. Prídavné svetielka osvetľujú v momente, kedy sa kufor vyklopí. Kombinácia modrej a zlatej je však úplne perfektná a nemusí byť len na Subaru. Toto nie je taká zlatá!

Obývačkový luxus v úplnom tichu

Interiér modelu iX M60 je ako loft. Je priestranný, pohodlný, tvarmi veľmi elegantný. Až necháva zabudnúť na expresívne vonkajšie dizajnérske úlety a ukazuje striedmosť až minimalistickosť. Začneme pekne od zadnej časti. Kufor sa otvára aj so spomenutými svetlami, tak na bokoch sú ďalšie doplnkové. Po otvorení vidno odhalený karbón a toto isté je platné aj pri ostatných otvorených dverách. Kufor má objem 500 litrov a ďalej sa dá zväčšovať sklápaním sedadiel. Ale ak máte peniaze na takéto auto, tak si asi zaplatíte dopravu tých skriniek z obchodu.

Zadné sedadlá predvádzajú ozajstný komfort obývačky a gaučov, či iných druhov pohoviek. Postavené tak, že nemajú výrazné stredové klenutie a vďaka tomu je dozadu možné vopchať až 3 detské sedačky. Každému je jasné, že nebudú isofixové, ale dá sa to. BMW spravilo takýto druh sedenia kvôli faktu, že očalúnilo aj bočné stĺpiky vedľa sedadla a vďaka tomu sa môžete počas jazdy v zadnej časti natočiť a vystrieť nohy smerom k stredu vozidla. Tu je priorita komfort a reálne je cítiť.

Test: BMW iX M60 - teleportZdroj: Autobazar.EU

Ale nech sú zadné sedadlá akokoľvek príjemné a prívetivé, tie najlepšie sú v prednej časti. BMW pre iX M60 siahlo po sedadlách s integrovanou opierkou hlavy a aj tie sú extrémne pohodlné. Ponúkajú dokonca aj masážne funkcie. Akurát platí, že nech sú sedadlá akokoľvek dobré, ostatné detaily sú ešte výraznejšie. BMW predvádza napríklad sklené ovládanie informačno-zábavneho systému klasickým koliesko, ale aj rôzne iné zaujímavosti. Drevo s dotykovým časťami? Áno, nech sa páči! Displeje sú už tradične pod jedným zahnutým krycím sklom a práve model iX bol v tomto priekopníkom. Vytvoril nový štýl, ktorý postupne adaptujú všetky ostatné modely. A aj keď BMW radu 5 má už novšiu verziu iDrive 8.5, tu funguje iDrive8.0 a je bližšie ku smartfónovému ovládaniu ako kedykoľvek mohla byť iDrive sedmička.

Zrýchlenie je šialené!

Nič vás nepripraví na extrémne zrýchlenie vozidiel využívajúcich elektrický pohon. BMW iX M60 je presne z tých áut, ktoré zvládajú stovku za 3,8 sekundy a pritom máte pocit, že sú parametre ešte omnoho šialenejšie. Je to z dôvodu, že niekde vzadu v hlave máte fakt, že toto auto váži 2,7 tony. Ak máte športový režim a šliapnete na akceleračný pedál, tak vám hlavu extrémne zatlačí do sedadla. Ako vodič si na to pripravený, ale spolujazdci nie sú, tak ich radšej dopredu varujte. Je to až tak masívne zrýchlenie.

Zrýchlenie však pokračuje ďaleko za 100 kilometrovou bariérou. Mohlo byť pokračovať až do 250, ale to sa dá na Slovensku len veľmi ťažko vyskúšať. Takmer vôbec. Preto musíme veriť výrobcovi. BMW iX M60 využíva vzduchový podvozok a predvádza niekoľko strán. Jedna hovorí o komforte, tá druhá o tvrdšom pružení pri prejazde zákrut. Tak sú azda jediným limitujúcim faktorom pneumatiky Bridgestone Alenza 001, ktoré sú skôr zamerané na nízku spotrebu ako na dobré jazdné vlastnosti.

Test: BMW iX M60 - teleportZdroj: Autobazar.EU

A keď už sme pri tej spotrebe, BMW iX M60 má batériu s kapacitou 111,5 kWh a podporuje nabíjanie výkonom až 195 kilowattov. Nám sa podarilo pri teste dostať maximálny výkon práve na maximum 195 kW. Druhou stránkou veci je, že spotreba sa dá bez problémov držať mimo diaľnic do 20 kWh na 100 km a s diaľnicami viete jazdiť do 25. Stále však treba mať na pamäti, že toto nie je obyčajné auto. Je to vozidlo, ktoré ma výkon 455 kW (619 k) a masívny krútiaci moment 1 070 Nm. V takom prípade sa na podobnú spotrebu pozerá lepšie ako pri akomkoľvek z Enyaqov, či iných bežnejších elektromobiloch.

Odporúčaná verzia

Aktuálne sp ponuke dva dizajnové štýly tohto modelu. Zvolíte základný, alebo M-kový. V každom prípade odporúčame ten vizuál vozidiel s doplnkami M, lebo jednoducho vyzerajú lepšie a k tomu treba ale zvoliť adekvátne zliatinové disky s rozumne veľkým priemerom. Ani na priemere 21 palcov nie je BMW iX vôbec nepohodlné, takže sa nemusíte obmedzovať. Druhá a ťažšia voľba bude v prípade verzie z pohľadu výkonu a kapacity batérie. Asi rovno zabudnite na xDrive40, lebo pri takto drahom aute už môžete stiahnuť aj po niečom výkonnejšom s väčšou batériou. Predsalen, základná alternatíva nemá málo výkonu, ale na menšiu batériu s kapacitou iba 80 kWh. Ak zvolíte batériu s kapacitou 111,5 kWh, tak máte väčší akčný rádius a na výber práve verziu M60. Lenže viac zmysel asi dáva verzia menej šialená výkonom, trochu striedmejšia xDrive50. Aj tak ma predsa výkon masívnych 385 kW (523 k) a krútiaci moment 765 Nm.

Test: BMW iX M60 - teleportZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Takto obrovské SUV má vlastne celkom málo konkurentov. Najväčšmi bude asi rezonovať, v podobnej cenovej relácii Tesla Model X. Je to z dôvodu, že Mercedes EQS SUV je už príliš veľký. Takže by to vlastne mohol byť Mercedes EQE SUV. Ten má aj podobne výkonnú alternatívu dosahujúcu až 460 kW (626 k), ale v prípade AMG Dynamic Plus až 505 kW (687 k). Má ale trochu menšiu batériu. A je celkovo menším autom. Na dĺžku mu chýba približne 15 cm.

Monštruózny výkon za nie celkom monštruóznu cenu

Nech to vyzerá akokoľvek luxusne, BMW iX M60 v tejto špecifikácii stojí 150 000 €. Necelých. Ak by ste chceli rovnaké BMW X7 s podobným výkonom, tak také nezoženiete, alebo si musíte zvoliť M60i a pripraviť minimálne 180 000 € ak by ste žiadali rovnakú úroveň výbavy. Keď prerátame cenu na kilowatty, tak je to vlastne dobrá ponuka a stále máte v rukách jedno z najlepších elektrických vozidiel s rozumnou spotrebou a tiež niečo, čo bude v budúcnosti klasikou vďaka avantgardnému tvarovaniu. A tiež máte auto, s ktorým zvládnete na nabitie s prehľadom aj 500 kilometrov.

Test: BMW iX M60 - teleportZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+Neskutočný výkon a rozumná spotreba
+Priestor v interiéri
+Neprehliadnuteľný vzhľad

-Dizajn nesadne každému
-Sklené koliesko reaguje horšie ako tradičné

Technické údaje BMW iX M60

Motor

2 elektromotory

Kapacita batérie/dojazd

111,5 kWh / 566 km

Výkon

455 kW (619 k)

Krútiaci moment

1070 Nm

Prevodovka

Automatická jednostupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

250 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

3,8 s

Spotreba (WLTP)

21,8-24,7 kWh/100km

Emisie

-

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4953 mm

Šírka

1967 mm

Výška

1696 mm

Rázvor osí kolies

3000 mm

Objem batožinového priestoru

500/1750 l

Maximálny nabíjací výkon

195 kW

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

2670/565 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

 

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Skúsili sme si BMW M2, jazdí lepšie ako vyzeráBMW je často témou rôznych krčmových zvestí a diskusií o dizajne a jeho ľúbivosti. Je nad...22. Jún, 2023
02BMW M5 Touring combi monštrum: R.I.P. Audi RS6BMW oficiálne potvrdilo príchod ďalšieho bestselleru. Ostré kombi z pod plachty odhalil...16. Júl, 2023
03Test: BMW 330e - Aj PHEV jazdí excelentneBMW radu 3 je svojím spôsobom etalónom triedy. Je etalónom v strednej triede, čo sa týka...21. Jún, 2023