Tatra T613: Historický unikát s hovoriacim palubným počítačom

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic, limitovaná edícia vyrobená en v počte 17 exemplárov na celom svete. Tento historický unikát s hovoriacim palubným počítačom je na predaj za poriadne chrumkavú cenu. Za 30-ročné ultra vybavené delo zaplatíš až 98 900 €! 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.12.2021
Diskusia:
Zdroj: mobile.de/Auta Motol s.r.o.

Tatra T613-4 Mi-Long...

Auto-moto zaujímavosti

Tatra 613. Legenda rokov dávno minulých. Kedysi, v časoch okolo roku 1989, slávila svoj najväčší úspech a môže sa zdať, že jej popularita je dávno preč. Nie je tomu úplne tak.

Tatra T613-4 Mi-Long ElectronicZdroj: mobile.de/Auta Motol s.r.o.

Pred príchodom modelu T700 skúšal výrobca preraziť s vozidlami pre vysokých politických hodnostárov. Obavy zo zániku výroby sa nepotvrdili. Tatra 613 nebol model, ktorý bol na trhu dostupný pre bežných ľudí. Slúžil výlučne pre účely vozenia predstaviteľov toho času vládnucej strany. Neskôr chcela automobilka tento model ponúkať voľne na trhu, s úmyslom osloviť dobre zarábajúcich podnikateľov.

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic na predaj za takmer 100 000 eur.Zdroj: mobile.de

Lepšie parametre pre podnikateľov po prevrate

V tomto prípade sa snažila Tatra presadiť niekoľko zmien, ktoré mali starému „úradníckemu“ modelu vštepiť lepšiu využiteľnosť a vzbudiť tak záujem širšej verejnosti. Tatra 613-4 Mi-Long Electronic, na ktorú sa pozeráme, bola vyrobená v roku 1993. Ide o jeden z úplne posledných vyrobených kusov.

Parametre

Toto je takmer rovnaká špecifikácia Tatra 613-4 Long - pohodlná verzia s predĺženým rázvorom s celkovou dĺžkou 515 cm a hmotnosťou 2 260 kg. Pohon zabezpečoval 3,5-litrový vzduchom chladený 8-valec s výkonom 200 koní a 300 Nm krútiaceho momentu. Čím bol pohonný agregát výnimočný? Motor obsahoval 2 trojcestné katalyzátory so sondami . Výkon bol na kolesá prenášaný „5-kvalt“ manuálom.

Spotreba  

Zaujímavá bola aj spotreba. Približne 14,5 litra spotrebovaného benzínu na 100 km jazdy v mestskej premávke. Mimo mesta „žrala“ táto Tatra okolo 10,3 litra, čo je vzhľadom k parametrom, adekvátna spotreba.

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic na predaj za takmer 100 000 eur.Zdroj: mobile.de

Označenie Electronic

Za označením „Electronic“ sa skrýva úplný vrchol ponuky. Majetný zákazník v tele tohto automobilu dostal 3 palubné počítače, ktoré pracovali na základe zbernice Can Bus. Ovládanie bolo zabezpečené pomocou klasického výstupu, displeja alebo pomocou hlasového výstupu. Ten už v tej dobe informoval podobne ako je to bežné v dnešných časoch. Vydával hlásenia ako „zásobu paliva je na 30 kilometrov jazdy” alebo „žiarovka pravého diaľkového svetla hlási chybu“ a podobne aj informoval o prekročení hodnoty teploty oleja, napríklad „Znížte záťaž motora, teplota oleja prekročila 130 stupňov”.

Zaujímavé vychytávky

Zaujímavými systémami výbavy je aj zariadenie, strážiace stav batérie. Vozidlo dokázalo v prípade nepozornosti majiteľa, vypnúť zabudnuté zapnuté svetlá, rádio, iné systémy, čo bolo mimoriadne užitočné vtedy aj dnes. Každý systém, ktorý sa podpíše pod to, že vozidlo ráno naštartuje, je skvelým doplnkom a ešte zvyšuje spoľahlivosť auta. Ďalšou praktickou výbavou sú vonkajšie spätné zrkadlá s funkciou automatického stmievania, ostrekovače svetlometov a elektrické ovládanie. Dizajn vylepšilo aj efektné kožené čalúnenie nielen v interiéri, ale aj napríklad na palubnej doske. Ďalším potešením z hľadiska pohodlia posádky bola klimatizácia, ktorá sa nachádzala už v základnej výbave.

Tatra 613Zdroj: mobile.de/Auta Motol s.r.o.

Príplatková výbava

Za príplatok majiteľ dostal palubný telefón, farebný televízor s videorekordérom, autorádio Blaupunkt s meničom CD, sklápacie stolčeky so žiarivkovým osvetlením v časti sedadiel zadných pasažierov. Ešte vyššiu úroveň komfortu zabezpečilo vyhrievanie predných aj zadných sedadiel. Nečakaným prvkom bola chladnička, umiestnená medzi sedadlami, ktorá zároveň plnila funkciu opierky. Zákazník si mohol vybrať a voliteľnú výbavu v podobe prenosného počítača, ktorý ako podnikateľ, funkcionár alebo náročný zákazník určite ocení.

Hovoriaci palubný počítač

Dostávame sa k čerešničke na torte. Hovoriaci palubný počítač rozhodne nepatril k bežnej výbave vozidla. Dokázal dokonca prekontrolovať a overiť, či fungujú všetky svetlá, exteriérové aj interiérové. Vozidlo pri skúške preblikalo všetkými svetlami, dodatočne ohlásilo zistené chyby a stav. Niektoré exempláre dokázali tento test vykonať za jazdy, iné vyžadovali zastavenie vozidla.

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic interiérZdroj: mobile.de/Auta Motol s.r.o.

Len 17 vyrobených kusov pre papalášov

Rekordný nárast predajov sa nestal. Limitovaná edícia hviezdy úspech obišla a tak na celom svete bolo vyrobených len 17 exemplárov. Výbavou označenie a výbava radu Electronic však napriek tomu zaujme aj viac ako 28 rokov po skončení výroby. Kto boli majitelia tohto atypického vozidla? Aj napriek snahu o priblíženie modelu bežnému zákazníkovi. Skončili vyrobené kusy vo vlastníctve úradov a štátnych firiem. Využitie sa teda úplne zmeniť nepodarilo a Tatra 613-4 Mi-Long Electronic ostala „papalášským“ špeciálom, to zariadil osud.

Papalášsky špeciál pre náročných zákazníkov

Poďme sa pozrieť na ceny. Tie už na tú dobu boli viac ako prémiové. Základná cena Tatry T613-4 v oficiálnom cenníku stála 559 000 korún, v prepočte na súčasné euro približne 22 500 eur. Pozor, hovoríme o základe, predĺžená verzia Tatra 613-4 Mi-Long Electronic sa predávala za 1 250 000 českých korún, v prepočte viac ako 50 000 eur! Aj v tomto prípade je reč o základe bez príplatkovej výbavy.

Konkurenčná výhoda nie je cena

Aj napriek veľkej odvahe výrobcu tento skvost bol len biednu konkurenciou vtedy u nás predávaného Mercedesu-Benz triedy S s podobnou cenovkou. Populárna generácia W140 doslova pochovala Tatru 613-4 Mi-Long Electronic bez väčšieho úmyslu a prípravy. Zastaralé prvky, niektoré identické s tými použitými pri výrobe Favoritu, nemohli konkurovať statnému, odolnému a nezničiteľnému „medveďovi“.

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic - Historický unikát s hovoriacim palubným počítačom za 98 900 €!Zdroj: mobile.de

Cena dnes

Všetko sa však mení a situácia o takmer 30 rokov je úplne iná. Tatra 613 už sa nepotrebuje biť v tabuľkách predajov. Okrem toho nájsť tak výnimočný model v predaji v dobrom technickom stave je výnimočným úspechom. Ako to už v automobilovom svete býva, úspech býva odmenený vysokou cenou a je tomu tak aj v tomto prípade. V ponuke áut na predaj sa objavil exemplár z tejto Electronic limitovanej edície. Jeden zo spomínaných 17 vyrobených exemplárov hľadá nového majiteľa. Je dostupný ihneď a nachádza sa u predajcu v Prahe.

Nájazd + cena 98 900 eur!

Počtom kilometrov možno neohromí, na tachometri svieti 231 223 najazdených kilometrov, no má inú pridanú hodnotu. Ako zberateľská lahôdka je tu, aby oslovila skutočne náročného zákazníka, ktorý vie potenciál tohto vozidla ohodnotiť a najmä rekordnú cenovku takmer 100 000 eur, konkrétne 98 900 eur zaplatiť. Ako hodnotíš ponúkané parametre? Má táto extrémne vysoká cena takmer 30-ročného vozidla potenciál ďalej rásť? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: mobile.de

Tatra T613-4 Mi-Long Electronic

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

0121-ročná Škoda Octavia rarita na predaj za 47 600 €!Stará, škaredá, a predsa s cenou 47 500 eur! Cenovku nepoškodil ani vek, nájazd a dizajnová...24. December, 2021
027-miestny rival z Číny: Dostupná Škoda Kodiaq za 18 700 €!Túto vydarenú konkurenciu vlajkovej lode z Mladej Boleslavy musíš vidieť! JAC S7 od Jac...20. December, 2021
03Pancierové delo s dostrelom 60 km: Rýchlosť až 75 km/h!Kaliber 155 milimetrov. Zásobník až na 21 nábojov so samonabíjacím cyklom. Čo to znamená?...22. December, 2021