Taxi s využitím 24/7, nulové emisie: Eko realita v Holandsku

Rýchle a ľahké tankovanie zaberie Toyote Mirai len niekoľko minút. Z 0 na 100 km ručička tachometra vystrelí za 9 sekúnd. Dojazd viac ako 500 kilometrov. Unikátny ekologický pohon využíva taxislužba v Haagu už od júna 2019. K výhodám, ktoré treba zvážiť, prirátaj využitie 24 h/7 dní v týždni ako bonus!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
28.10.2020
Diskusia:

Taxi s využitím 24/7,...

Auto-moto zaujímavosti

Taxi s využitím 24/7, nulové emisie: Eko realita v HolandskuToyota Mirai bola vyhlásená za najprevratnejšie auto desaťročia. Nemecké centrum manažmentu (CAM) zostavilo rebríček 8000 inovácií automobilového priemyslu, ktoré znamenali pokrok medzi rokmi 2005 až 2015. Na prvých 3 priečkach má Toyota 2 zástupcov. Víťazné 1. miesto obsadila vďaka inováciám práve Toyota Mirai. Tretie miesto obsadila pokroková ToyotaPrius Plug-in Hybrid.

Taxislužba s vodíkovým pohonom - eko realita v HolandskuZdroj: electrive.com

Výhoda vodíka – využitie vozidla 24/7

Nádrže vodíka disponujú objemom 122 litrov. Taxíky disponujú výkonom 154 kW. K tomu pasažierov čaká pohodlná jazda. Vodík je v oblasti alternatívneho pohonu logickou a praktickou voľbou zároveň. V prípade taxislužby zaručuje nonstop využitie. Taxíky môžu jazdiť 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Martijn Kersing, riaditeľ osobnej dopravy o tomto kroku hovorí: „Vďaka veľkému okruhu využitia vozidla na vodíkový pohon a rýchlemu doplňovaniu paliva vieme ponúknuť bezkonkurenčné služby.“

Výhody Toyoty Mirai +Toyota Fuel Stack

Toyota Mirai vyrába energiu chemickou reakciou medzi vodíkom a kyslíkom pomocou špeciálnej palivovej komory vyvinutej výlučne spoločnosťou Toyota. Využíva pritom štandardnú automatickú prevodovku. Dizajnom trochu príliš inovatívna pre európsky trh. Túto malú nedokonalosť však hravo porazia relevantné výhody, ktoré tieto vozidlá ponúkajú.

Toyota Mirai - bezkonkurenčná eko voľba nielen ako taxíkZdroj: toyota.com

Krajší dizajn, dojazd naviac

Komu napriek tomu prekáža vzhľad, môže si počkať na novú, vylepšenú podobu. Na koniec roka výrobca ohlásil príchod 2. generácie. Na európsky trh plánuje prísť už začiatkom roku 2021. Nová Toyota Mirai bude excelovať ešte o 30 % dlhším dojazdom. Ponúkne väčšie rozmery, viac pohodlia a vylepšenie jazdných vlastností prepracovaním ťažisko vozidla. Ekologická limuzína pre 5 osôb má tie najlepšie vyhliadky stať sa hitom novej éry automobilového priemyslu. Novinka bude ekologická, bezemisná a luxusná limuzína, ktorá vlastnosťami osloví širokú klientelu.

Bez emisií, výkon ako benzínový pohon

Vodík sa premieňa na elektrinu, ktorá poháňa elektromotor a ako zvyškový produkt uvoľňuje len vodu. Vďaka tomu tak nevytvára žiadne emisie ani škodlivé látky. Aký iný taxík sa môže pochváliť nulovými emisiami? Výkon Toyoty Mirai je pritom porovnateľný s výkonom benzínového automobilu. Je ako stvorená pre využitie v službách. Dokáže pozitívne ovplyvniť kvalitu ovzdušia v mestách. V porovnaní s bežnými vozidlami taxislužieb je bezkonkurenčnou voľbou. S ohľadom na praktické tankovanie, pohodlnú jazdu a výhodné parametre, sa jedná o zodpovednú, udržateľnú a pokrokovú formu automobilovej prepravy.

Taxislužba pre znevýhodnených občanov

V Holandsku už viac ako rok operuje v službách taxislužby celkom 35 sedanov Toyota Mirai. Autá s palivovými článkami tu plnia špeciálne poslanie. Sú určené ako dopravný prostriedok pre starších a zdravotne postihnutých a inak znevýhodnených občanov.

Toyota Mirai s vodíkovým pohonom našla svoje využitie v taxislužbe v Holandsku aj vo Francúzsku - volá po expanzii.Zdroj: pitaneblue.nl

Pridaná hodnota

Využívať tieto stroje ako formu sociálnej podpory pre starších a zdravotne postihnutých ľudí, ktorí nemôžu využívať bežné formy verejnej dopravy, bolo ďalším pokrokovým riešením. Za obdobie fungovania najazdili viac ako 1 500 000 kilometrov. Za rok prepravili špeciálne taxíky celkom 6 800 osôb a jazdia ďalej. Taxislužba Noot Passenger Transport ich odporúča všetkými desiatimi. Už rozšírili vozový park na 40 aktívne využívaných vozidiel.

Využitie u nás

Pozitívne skúsenosti s týmto druhom pohonu vo Francúzsku a Holandsku priam volajú po expanzii. O dôvod viac zvážiť využitie aj v ďalších krajinách. Ako by sa tento pohon osvedčil v našich podmienkach? Ako hodnotíš možnosti využitia u nás? Máš vlastné skúsenosti s alternatívnym pohonom? Podeľ sa o ne s nami v komentároch.

Zdroj: electrive.compitane.blue

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nízka cena, 0 * v crash teste: Najhoršie auto na sveteTata Nano - 0 hviezdičiek v crash teste Adacu a príbeh plný omylov a sklamania. Odvážne...12. Október, 2020
02VIP delo z Talianska: SUV limuzína Aznom PalladiumNové delo z Talianska dvíha tlak - Aznom Palladium na ceste rozhodne neprehliadneš....10. Október, 2020
03Najvzácnejšia Toyota: Vyrobená z dreva bez klincov a skrutiekTáto vzácna Toyota bola vyrobená pred 4 rokmi. Čím zaujme? Všetkým. Použitým materiálom,...30. September, 2020