Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej forme

Keď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch. A z toho receptu zobral to najlepšie, zlepšil všetky slabiny a vytvoril aj i20N. Menší brat prichádza po dlhom čakaní, lebo očakávanie N-kového modelu bolo už v minulej generácii modelu.

JozefM v Testy
08.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai i20N

Testy

Tu už boli očakávania omnoho vyššie ako pri prvom pokuse, ktorý naozaj prekvapil. Najmä keď sa ukázal až v tejto generácii. A reálne treba uznať, že Hyundaiu sa to znova podarilo, má v ponuke už druhý športový hatchback, ktorý má rozhodne čo povedať a má rozhodne všetky ingrediencie na to, aby mohol niesť označenie športového modelu.

Agresívne tvary

Už základná i20 je minimálne zaujímavá, najmä s vyššími stupňami výbavy. Avšak i20N vyzerá dobre už v cene od. Veď vzhľad sa nemení, disky sú parádne, aj keď mnoho lúčov môže znamenať trošku horšie čistenie. To si budete užívať najmä vpredu, kde sa zachytáva aj prach z bŕzd.

Výrazne dynamickejší vzhľad začína predným nárazníkom, ktorý pôsobí širšie a tiež maskou hladiča. Mriežka má veľké otvory a zjavne má pripomínať šachovnicu. Jediné, čo môže trochu vŕtať v hlave je fakt, že cez tieto veľké otvory sa ľahšie ku chladiču dostanú kamienky. Stále to však vyzerá tak dobre, že zámer je jasný. Ako korunný detail je už len logo modelu N v pravej časti.

Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeZdroj: Autobazar.EU

A zmien je viac. Dynamiku podporujú aj prahy, ktoré majú znova na svojom konci, priamo pred zadným kolesom logo športovej sekcie automobilky. Zadný pohľad zase mení kompletne iný nárazník s výrazným difúzorom, ale aj miestom pre reálnu oválnu koncovku výfuku. Ale najviac extrémnym doplnkom je krídlo na streche. K dizajnu auta sa hodí a podporuje brutálnosť celého auta. Zovňajšok sa Hyundaiu podaril. Je to hothatch so všetkým, čo k nemu patrí.

Praktickosť kontra športovosť

O tom, že veľkosť vozidiel je v interiéri stále väčšia svedčí aj tento malý automobil. Patrí síce do segmentu B, ale vnútri ponúka až prekvapivo veľa miesta. Veď takto veľký bol kedysi prvý i30. A to platí nielen o zadných sedadlách, ale aj o veľkosti batožinového priestoru. Všetko sedí do konceptu a verzia N ponúka niekoľko zmien.

Čierne čalúnenie stropu je len začiatok. Avšak to dôležitejšie je, že sedadlá sú naozaj športovo tvarované a majú aj výraznejšie bočné vedenie. A to by malo znamenať, že môžu byť nepohodlné. Opak je však pravdou a subjektívne sú možno najlepšie, ktoré Hyundai v i20 má. Ale toto tvrdenie záleží najmä od konkrétneho človeka, keďže každému vyhovuje niečo iné.

Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeZdroj: Autobazar.EU

Nová hlavica radiacej páky, nová pre i20, je ťažšia a lepšie sa s ňou radí. Guľatý tvar dobre sadne do ruky a ešte lepší je volant. Na volante s výrazným tvarovaním pribudli dva satelity na stranách. Naľavo je modré tlačidlo na zmenu režimu, vpravo je zase tlačidlo na režim N a pod ním tlačidlo na zapnutie synchronizácie otáčok motora pri podraďovaní.

Motor kontra prevodovka kontra spotreba

Ak ste pod prednou kapotou čakali nový motor 1,5 T-GDi, tak môžete zažiť sklamanie. Reálne dal Hyundai do tohto športového modelu staršiu generáciu 1,6 T-GDi. Avšak v reálnom svete toto problém rozhodne nie je. Motor má toľko životnej energie, až sa zdá, že je auto rýchlejšie ako hovoria samotné čísla. A to je úplne výborná správa.

Kombinácia výkonu 150 kW (204 k) s presnou a dobre odladenou manuálnou prevodovkou so šiestimi stupňami je naozaj výborná. K tomu sa však pripája aj samosvorný diferenciál a tento krpec dokáže v zákrutách poraziť aj niektorých výkonnejších konkurentov. Vlastne celkom tvrdý podvozok perfektne funguje na dobrých cestách a v zákrutách, aj na zimných pneumatikách, dokáže naozaj šialené prejazdy.

Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeZdroj: Autobazar.EU

 Ďalšou vecou je spotreba. Vraj sa dá s týmto autom jazdiť do 6 litrov. Dá, ale nie ak chcete využívať výkonový potenciál. Ak si občas pustíte nohu k podlahe a užijete si prejazdy zákrut, veď prečo inak by ste i20N chceli, tak ste nad 7 litrami. My sme počas testu skončili v kombinácii všetkého do 8 litrov, ale len tesne, čo je však stále veľmi príjemný výsledok, vzhľadom na to, že občas bolo počuť streľbu z výfukov.

Odporúčaná verzia

Z modelu i20 je rozhodne i20N tou najlepšou voľbou. Ale nie je pre každého. Nie je to len o tuhosti a športovosti, stojí dvakrát toľko, koľko stojí základná verzia. Ale toto malé auto je hodné každého jedného minutého eura. Naviac, ak dobre vybavíte 1,0 T-GDi, tak ste len pár tisícok pod cenou naozaj fantastického auta. Tým nechceme povedať, že základné verzie sú zlé, ale skôr to, že táto je omnoho lepšia.

Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Konkurencia vymiera. Už si nekúpite Clio RS, už ani Peugeot nemá 208 GTi. Ale niekoľko konkurentov ostáva na trhu a o to je situácia zaujímavejšia. Okrem prémiového Mini Cooper S to je najmä Ford Fiesta ST a Volkswagen Polo GTI. Obaja konkurenti majú podobný výkon, ale každý na to ide inak. Kým Ford žmýka trojvalec s objemom 1,5 litra, Volkswagen stavil na väčší objem dva litre a štyri valce. Fiesta je však i20 bližšie, lebo je dostupná s manuálom, kým Polo má iba automat.

Výborný malý hothatch

To, čo Hyundai postavil je konkurencieschopný malý naozaj horúci hatchback. A naviac je za dobrú cenu, keď vezmeme do úvahy to, čo ponúka. Vlastne až na trochu tuhší podvozok mu nie je veľmi čo vyčítať. Vlastne je, má extrémne malú nádrž. To je však problém väčšiny nových áut, kvôli meraniu spotreby a emisií, kedy je čo najnižšia hmotnosť výraznou výhodou.

Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+bojová vizáž
+jazda
+zvuk motora
+prijateľne veľký interiér

-trochu tvrdší podvozok
-malá nádrž
-pomalšie reakcie displeja

Tabuľka s technickými parametrami

Hyundai i20N

Motor

R4 benzín

Objem

1598 cm3

Výkon

150 kW (204 k) pri 5500-6000 ot/min

Krútiaci moment

275 Nm pri 1750-4500 ot/min

Prevodovka

Manuálna šesťstupňová

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

230 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

6,1 s

Spotreba (WLTP)

7,0 l/100km

Emisie

158 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4075 mm

Šírka

1775 mm

Výška

1440 mm

Rázvor osí kolies

2580 mm

Objem batožinového priestoru

352/1165 l

Objem palivovej nádrže

40 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1220/430 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaRenault Megane je výrazným zástupcom nižšej strednej triedy, ale imidž mu vylepšuje jedna...10. November, 2021
02Test: Citroën C3 Aircross – Tvoja tvár vôbec neznie povedomeO tom, že MPV, aj tie malé odchádzajú v prospech SUV a crossoverov asi netreba hovoriť....13. Október, 2021
03Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéMercedes-Benz len nedávno predstavil novú generáciu Triedy C. Prvé hlasy hovorili o tom, že...24. November, 2021