Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťaza

Renault Megane je výrazným zástupcom nižšej strednej triedy, ale imidž mu vylepšuje jedna špeciálna verzia. Megane RS sa už stal trochu legendou, lebo stále dokáže posúvať časové limity na známom nemeckom okruhu a to sa pretavuje do dynamického vyváženia vozidla v bežnom svete. Je to hothatch a šialene dobrý.

JozefM v Testy
10.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Megane RS Trophy

Testy

Po facelifte však trochu obmedzil aj Megane RS svoju ponuku a už je iba so šesťstupňovým automatom. To rozhodne nie je zlé, akurát niekto môže namietať, že s manuálnou prevodovkou bola väčšia zábava najmä pri vytváraní zvukových efektov ubratím plynu. Našťastie verzia Trophy v ponuke ostala a je lepšia ako kedykoľvek predtým.

Dynamika na prvý pohľad

Nie, nie je to bežný Megane s bodykitom, toto je inak tvarované auto. Nie je to len o nárazníkoch, ale vidno pekné rozšírenie aj na blatníkoch, všade. Toto auto vyzerá fantasticky a žlté, naozaj výrazné, sfarbenie vytvára dojem, že sa snaží pripomenúť niekdajší Megane prvej generácie vo verzii Maxi jazdiacej v súťažiach rally.

Veľká výhoda Megane RS, oproti ostatným verziám je v nárazníku. Že o čom to píšeme? V nárazníku sú doplnkové svetlá, ktoré prisvecujú, keď je treba a zlepšujú tak svetelné pomery v noci. Reálne to funguje a Megane RS je teda najlepsie svietiacim zástupcom tohto modelu aktuálne. Tu nebolo treba nič meniť. Zadné svetlá sú nové a po facelifte vyzerajú trochu viac plocho.

Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaZdroj: Autobazar.EU

Megane RS je veľmi decentne vyzerajúcim hothatchom. Má takmer perfektné proporcie, vyzerá nasrdene, ale stále mu ostáva dávka elegancie. Nehrá to na šialené tvary ako napríklad Honda Civic Type-R, ale stále ostáva svojský a neprehliadnuteľný. So žltou Sirius a oranžovou Tonic ešte špeciálne. Ale RS vyzerá dobre s každou farbou v ponuke a v prípade sivej, či čiernej môže byť dokonca, na prvý pohľad, nenápadný.

Šport kontra priestor

Ak chcete veľký vnútorný priestor, tak zvoľte kombi verziu Megane. V krátkom je miesta trochu skromnejšie. Nie je ho málo, ale zrovna štedrosťou neoplýva. Jediné pozitívum v tomto priestore, teda pre nohy zadných pasažierov sú sedadlá Recaro. Prečo? Lebo majú tenšiu a ľahšiu konštrukciu ako bežné sedadlá. To znamená, že práve v Megane RS je najviac miesta na kolená zo všetkých hatchbackom Megane v ponuke.

Práve tie sedadlá Recaro sú takmer dokonalé. Na dlhých cestách sa aj napriek tuhosti nestávajú nepohodlnými, zároveň držia v zákrutách telo a tiež nemajú ostré bočnice, cez ktoré by sa nedalo nastupovať. Sú síce za príplatok, ale každé jedno euro z tejto ceny je dobre minuté, sú to jedny z najlepších civilných športových sedadiel na svete.

Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaZdroj: Autobazar.EU

Výrazná zmena počas faceliftu nastala na prístrojovej doske. Nový dislplej pred vodičom nahradil ten malý, ktorý mal Megane RS predtým a pretransformoval sa na plne digitálny. V strede je nový systém EasyLink a to znamená aj úplne samostatnú klimatizáciu s klasickými tlačidlami, nie s dotykovými plochami. Toto je výrazný krok vpred, ktorý sa ale dá klasifikovať aj krokom späť a správnym smerom.

Dravo a hlučne

Jasné, predelový nadpis je trochu prehnaný, hlučne znamená stále v určitých medziach, aby susedia nemali chúťky vytiahnuť vodiča z auta a dohovoriť mu niečim v pevnom skupenstve. Ale výfuk je odladený veľmi príjemne. V bežnom nastavení je tichučký a bez problémov sa s ním dá jazdiť aj dlhé trasy. V športovom režime sa otvorí klapka a zrazu je všetko intenzívnejšie, auto strieľa do výfuku, pri radení nahor si odfúkne. Perfekt!

Motor má dostatok výkonu, veď aby nie, keď má 221 kW (300 k). Predná náprava so samosvorným diferenciálom prenáša sily znova vynikajúco. Vlastne toto auto nemá, čo sa týka pohonu žiadnu výčitku. Alebo je to inak? Má síce menšiu nádrž a spotrebou sa dá dostať na 8 litrov, ale väčšinou je to viac. Treba si vybaviť vernostné kartičky na rôzne pumpy, prídu vhod.

Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaZdroj: Autobazar.EU

Samotná jazda v bežnom nastavení je trochu uskákaná, ale to je daň za to, čo prichádza po prepnutí režimu auta a šoféra. To uskákanie mohlo byť aj horšie, keby nemá Megane RS hydraulické dorazy, ktoré práve toto zmierňujú. V športovom režime je však auto úplne dokonale nastavené. S týmto autom chcete jazdiť, aj keby malo o polovicu vyššiu spotrebu, je perfektné!

Odporúčaná verzia

Nech zvolíte akýkoľvek Megane, budete mať výborné auto. Ale ak zvolíte Megane RS a špeciálne verziu Trophy, ideálne s ľahkými diskami a Recaro sedadlami, budete mať perfektné auto. Vlastne jediné, čo ostáva otázne je farba. Chcete, aby o vás každý vedel? Žltá a oranžová. Alebo chcete trochu nenápadnosti? Čierna a sivá.

Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Veľkým problémom Megane RS je konkurencia. Vlastne asi neexistuje hothatch, ktorý by bol zlý a konkurenti sypú do týchto modelov vytvárajúcich povedomie o značke peniaze tiež. Ford má svoj Focus ST, Volkswagen bojuje s Golfom GTI, Hyundai má i30N a napríklad BMW chce tiež kus koláča, lebo pripravilo 128ti. Hovoríme stále o hothatchoch s pohonom prednej nápravy. Potom sú tu štvorkolky a to je úplne iná liga.

Najlepší?

Je možné, že práve Megane RS Trophy je najlepší hothatch s pohonom prednej nápravy. Nebudeme tvrdiť, že to je určite tak, lebo každý má trochu iné preferencie, ale stále je výrazným a vynikajúcim príkladom toho ako tieto autá robiť. Vlastne toto predvádza už dve generácie. Treba sa však poponáhľať, lebo ďalšia generácia Megane už bude výlučne elektrická. Teraz, alebo nikdy. Cena niekde okolo 45-tisíc eur, aj s doplnkovou výbavou, je za takéto auto naozaj adekvátna. Hothache už musia kompenzovať aj flotilové zvýšenie pokút za vyššie emisie, takže lacnejšie už nebudú.

Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaZdroj: Autobazar.EU

Plusy a mínusy

+zvuk a prejav motora
+dizajn
+nádherná farba
+perfektné sedadlá
+nový infotainment

-plocho vyzerajúce zadné svetlá
-menšia nádrž

Tabuľka s technickými údajmi

Renault Megane RS Trophy

Motor

R4 benzín

Objem

1798 cm3

Výkon

221 kW (300 k) pri 6000 ot/min

Krútiaci moment

420 Nm pri 4000 ot/min

Prevodovka

Automatická šesťstupňová, dve spojky

Dynamické parametre

 

Maximálna rýchlosť

255 km/h

Zrýchlenie 0-100 km/h

5,7 s

Spotreba (WLTP)

8,4-8,5 l/100km

Emisie

191-193 g CO2/km

Rozmery a hmotnosti

 

Dĺžka

4464 mm

Šírka

1875 mm

Výška

1447 mm

Rázvor osí kolies

2672 mm

Objem batožinového priestoru

384/1247 l

Objem palivovej nádrže

50 l

Pohotovostná/užitočná hmotnosť

1501/430 kg

Zdroj: Autobazar.EU
Zdroj foto: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Arkana hybrid: Akú spotrebu má pri bežnom jazdení?Určite si všetci pamätáte článok o prvej jazde s Renaultom Arkana. Vtedy bol cieľ jasný,...21. September, 2021
02Renault predstavil plne elektrický Megane E-Tech ElectricRenault na elektrickú cestu nastúpil so súčasným modelom Megane, ktorý má nabíjateľný...9. September, 2021
03Nový Renault Kangoo Van: Pozrite si 5 vecí, ktoré nás na ňom zaujaliRenault má v ponuke malé úžitkové autá už poriadne dlho, vlastne jedným z prvých bol model...31. August, 2021