Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EU

Kategória sedanov v bežných automobilkách pomaly ustupuje a nahradzujú ich elektrické autá a, samozrejme, vozidlá SUV. Ale ak máte po ruke napríklad 30-tisíc, tak si môžete kúpiť niečo z historického súdka, čo máme v databáze inzerátov Autobazar.EU.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.11.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Top 5 retro sedanov z...

Auto-moto zaujímavosti

Ak máte teda podobné zmýšľanie a je pre vás sedan tým správnym druhom karosérie, pričom nové BMW, Mercedesy a Audi vám nič nehovoria, tak môžete siahnuť do histórie. My sme si pozreli ponuku veteránov a našli sme päť zaujímavých kúskov. A aby sme nemali v zozname šialenosti, tak sme dali ako ohraničenie hodnotu 30-tisíc eur. Druhým kritériom bola karoséria sedan a tretím aspoň trochu pekné fotky. Čo nám vyšlo ako najrozumnejšie?

1. Oldsmobile Ninety Eight

Oldsmobile je už vlastne mŕtva značka, ktorá už nefunguje na trhu. Ale v minulosti mala výraznú váhu na domácom americkom trhu. Vyrábala všetky veľkosti vozidiel, ale práve model 98 stál na vrchole ponuky. Veď mal dĺžku viac ako 5,5 metra. Na parkovanie to vyzerá ako nočná mora a v realite, bez parkovacích senzorov, to aj nočná mora bola, ale vyvažoval ju extrémny štýl vozidla.

Na slovensku nie je na predaj veľa vozidiel Oldsmobile, ale tento zelený kus patrí rozhodne medzi tie najkrajšie. Zelená farba s klasickými líniami sivej farby na dverách a k tomu biele línie na pneumatikách hovoria jasne o pôvode vozidla. Väčším šokom ako koženkový poťah strechy je však velúrové čalúnenie interiéru a to všetkých piatich sedadiel.

Aby však šokov nebolo málo, toto auto má veľmi zvláštny motor. Áno, je to V8, áno, má objem 5,7 litra, áno, je to atmosféra s nízkym výkonom. Ale teraz prichádza to, čo vás posadí do čohokoľvek, čo je blízko vás. V8 má pohon naftou. Čítate správne. Už v roku 1979 mal Oldsmobile masívny naftový motor.

https://www.autobazar.eu/detail/oldsmobile-98-ninety-eight-regency-diesel-rarita/30917277/

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

2. Mercedes triedy S

Mercedes triedy S je dlhodobo inovátorom, ktorý prináša na trh niektoré výrazné novinky a posúva celú automobilovú výrobu vpred. Veď v celej histórii sa mu podarilo priviesť masám hneď niekoľko komfortných a bezpečnostných prvkov. Aj v súčasnosti patrí trieda S na vrchol aktuálnej ponuky vozidiel a hlavne ich pokrokových technológii.

Ale vráťme sa naspäť k vybranému sedanu. Je tmavosivý s chrómovými prvkami a tak to má byť. Zvonka sú znova pekným detailom biele časti bočníc pneumatík, ale aj dobové puklice na stredoch plechových diskov. Interiér už ale so sivou veľa nemá, veď je čalúnený hlavne červenou kožou a koženkou. Do toho všetkého ešte zasahuje béžový volant. Čistá nádhera.

Kapota tohto modelu s číselným označením 220 schováva motor s objemom 2,2 litra dosahujúci výkon 77 kW (105 k). Poháňa, samozrejme, zadnú nápravu. Dynamika nie je výrazná, ale toto nie je športové auto, toto je víkendovka z roku 1962.

https://www.autobazar.eu/mercedes-benz-s-trieda-sedan-heckflosse-220-w111-id30587762.html

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

3. Bentley Mulsanne

V deväťdesiatych rokoch ešte Bentley fungoval s automobilkou Rolls-Royce a ich modely boli vlastne len rebrandované s inými detailami. To niektoré automobilky využívajú dnes. Ale potom sa cesty automobiliek rozišli a jedna skončila pod krídlami Volkswagenu a druhá v náruči BMW.

V roku 1991 však bola situácia ešte stále v znamení spojenia a spoločných modelov. Bentley ponúkol model Mulsanne, z ktorého meno sa dostalo aj na súčasný model. Vtedy to však bol klasický hranatý sedan s nezameniteľnými okrúhlymi svetlami v obdĺžnikovej sekcii prednej časti. A v červenej vyzerá fantasticky.

Ak je červený exteriér výborný, tak interiér kombinujúci bielu a červenú kožu je ešte väčšia radosť na pohľad. Toto auto má volant na našej, ľavej strane a štartovanie klasicky vľavo od volantu. O pohon sa stará motor V8 s objemom 6,75 litra ako tradičná hodnota objemu motorov vozidiel Bentley a Rolls-Royce v tej dobe.

https://www.autobazar.eu/detail/bentley-mulsanne/20323324/

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

4. Citroën BL11 Traction Avant

Doteraz sme načreli maximálne do roku 1962, ale sedany boli veľká vec aj predtým. Francúzsky Citroën vyrábal sedany aj v medzivojnovom období a pokračoval aj po Druhej svetovej. A stále bol prelomový. Model Traction Avant bol prvým autom s pohonom prednej nápravy.

V súčasnosti bude asi celkom zaujímavé na tomto aute chodiť, lebo štandardy sa jemne posunuli, ale už má predsa podobné ovládanie, ale musíte k nemu pristupovať s citom. Veď toto auto je z roku 1956, čo až tak nevypovedá, lebo po roku 1945 sa dizajn posunul iným smerom.

Toto auto má kombináciu sivej a čiernej farby. Dvojfarebné lakovanie sa vracia do sveta aj teraz, ale väčšinou je lakovaná strecha, ktorá má iný odtieň. Toto je dvojfarebné lakovanie na viacerých častiach. Interiér auta je stiesnený a úzky, ale to nevadí, má pekný štýl ako z gangsterských filmov.

https://www.autobazar.eu/detail/citroen-ciitroen-bl11-traction/30892444/

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

5. Zastava 1300

Juhoslávska automobilka Zastava vyrábala autá v licenciách. Práve Zastava 1300 vznikala v licencii od FIATu. Pôvodný model bol FIAT 1300, takže sa nezmenila ani logika označovania. Tá hovorila aj o použití motora so štyrmi valcami a objemom 1,3 litra. Model Zastava 1300 automobilka v Belehrade vyrábala v medzi rokmi 1961 a 1979.

Keďže toto je kus z roku 1978, tak je z konca výroby. Dokonca je to verzia Lux s lepšou výbavou ako mali základné vozidlá. Aj tu vidno dvojfarebnú karosériu. Červený základ doplnila biela strecha. A zaujímavý je aj červený interiér so sedadlami s integrovanými opierkami hlavy. Tie zjavne úplne štandardné nie sú.

https://www.autobazar.eu/detail/zastava-1300-lux/17630797/

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Bonus: Alfa Romeo 75

Malý sedan bol veľmi obľúbený v deväťdesiatych rokoch. Teda hlavne v domácom Taliansku. Ale aj teraz vyzerá veľmi dobre a ak sa podarí nájsť zachovalý kus, tak môže byť veľmi perspektívnym youngtimerom. Vlastne už aj veteránom, keďže má viac ako 30 rokov.

Nájsť ale kus bez výpadkov hrdze a v celkovo dobrom stave je celkom oriešok. Avšak tento kus vyzerá veľmi schopne aj z týchto pohľadov. Podľa inzerátu patril 10 rokov do súkromnej zbierky, čo v súčasnosti môže znamenať omnoho lepší stav ako pri porovnateľných bežne používaných vozidlách.

Červená farba a k nej sivo-čierne plastové lišty už teraz pôsobia ako z minulosti, ale tak to má byť. Toto auto dýcha históriou a ak si neviete spomenúť, kde ste ho videli, tak zalovte v pamäti. Vo filmoch o Fantozzim určite bolo minimálne jedno ako policajné vozidlo. Vo svojej dobe bola Alfa Romeo 75 veľmi rozšíreným vozidlom pre poriadkové zložky v Taliansku.

https://www.autobazar.eu/detail/alfa-romeo-75-1.6-ie-investice/30536677/

Top 5 retro sedanov z ponuky Autobazar.EUZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Alfa Romeo Giulia: Športové sedany stále žijúAlfa Romeo Giulia sa objavila na trhu v roku 2015 a stále je vo výrobe a v ponuke...14. November, 2023
02Nová Škoda Superb: 5 základných faktov, ktoré treba vedieťSituácia je vážna a každý nový model so spaľovacím agregátom je vlastne dobrou správou....3. November, 2023
03Skúsili sme najvýkonnejšie elektrické BMW i5 M60, aké je?BMW nedávno predstavilo model, ktorý je označený číselným označením 5. A to rovno vo...16. November, 2023