Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu C

Toyota už aj na Slovensku predstavila svoj nový model Corolla Cross. Dopĺňa tak ponuku SUV a crossoverov automobilky. Pripája sa tak do rodiny aktuálne pozostávajúcej zo 7 ďalších modelov. Patrí medzi vozidlá v nižšej strednej triede, alebo segmente C, podľa toho ktoré označenie uprednostňujete.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota Corolla Cross...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka prichádza ako doplnenie snáh C-HR, keď obidve vozidlá patria do rovnakého segmentu. Reálne však aj medzi nimi vidno rozdiel, lebo C-HR je vozidlo zamerané na dynamickejších a progresívnejších zákazníkov, kdežto zákazníci zaujímajúci sa Corollu Cross uprednostňujú úplne iné hodnoty. Pre nich má väčšiu hodnotu konzervatívnejší design s väčšou priestorovou ponukou a praktickosťou.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu C

V základnej výbave Corolly Cross budú LEDkové svetlá a systém sledovania okolia Toyota Safety Sense tretej generácie. Aktuálna situácia ukazuje, že Corolla Cross bude tou Toyotou, ktorá bude mať najlepšiu bezpečnostnú výbavu zo všetkých modelov značky. Systém Toyota Safety Sense, po novom, obsahuje aj vylepšené kamery a senzory, ktoré majú omnoho väčší zorný uhol a tiež väčší dosah. Systém zmierňovania rizika kolízie v križovatkách zase dokáže upozorniť vodiča na prekážku, ktorú si nemusí všimnúť. Takou môže byť napríklad chodec prechádzajúci za križovatkou pri odbočovaní. Veľmi zaujímavou technológiou bude obmedzovač nežiadúceho zrýchlenia pri nízkych rýchlostiach. Tento systém zabráni nechcenému stlačeniu iného pedála ako je v danej chvíli vhodný. To znamená, že ak auto pred vami zabrzdí a vy náhodou stlačíte plyn miesto brzdy, tak to auto rozozná a adaptuje sa podľa okolitých podmienok. Vylepšený je aj inteligentný adaptívny tempomat, ktorý sleduje vozidlá omnoho ďalej a zabraňuje tak, okrem iného aj trhaným reakciám pri náhlom preradení z iných pruhov. Systém varovania pred opustením jazdného pruhu zase dokáže rozpoznať prekážky, ktoré sú v ceste, či už je to chodec, alebo si cyklista, či odstavené auto a umožní vodičovi prejsť pruh aj ak náhodou zabudne vyhodiť smerovku. Novinkou je tiež signalizácia osoby, ktorá ostáva v aute, ale tiež signalizácia pri vystupovaní z vozidla a príjazde iného dopravného prostriedku z mŕtveho uhla.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CZdroj: Autobazar.EU

Corolla Cross bude mať novú verziu informačno-zábavného systému, ktorá bude mať dva stupne. Oba budú mať zhodne displej s uhlopriečkou 10,5 palca a zobrazenie s vysokým HD rozlíčením. V základnom stupni bude mať navigáciu čerpajúcu z cloudového úližiska. Vo vyššom stupni príde s offline navigáciou s 3D budovami. Vyšší stupeň prichádza aj s výkonnejším procesorom. To je kvôli spracúvaniu aj spomenutých 3D objektov a inak prepracovaných návestiach pred križovatkami. Veľkou novinkou pre Toyotu bude použitie plne digitálneho prístrojového štítu s 12 rôznymi zobrazeniami. Reálne budú v ponuke tri svety, ktoré budú mať po tri zobrazenia každý.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CZdroj: Autobazar.EU

Vizáž vozidla je síce konzervatívna, ale výrazná novinka je pod prednou kapotou. Novú Toyotu Corolla Cross totiž budú poháňať hybridy piatej generácie bez nutnosti nabíjania. Základom, ktorý príde v treťom kvartáli roku 2023 bude verzia s 1,8-litrovým štvorvalcom, ktorá bude mať výkon posunutý z 90 kW (122 k) na 103 kW (140 k). Bude mať tiež lepšiu efektivitu a lepšie reakcie na zošliapnutie akceleračného pedála. Výkladnou skriňou však bude dvojlitrová alternatíva, ktorá bude mať výkon 145 kW (197 k) a príde na trh ako prvá už v priebehu leta. Hodnoty výkonov sú však ešte stále predbežné, rovnako ako kombinovaná spotreba niekde na úrovni 5,5 litra. Táto výkonnejšia verzia však bude kombinovateľná aj s pohonom všetkých štyroch kolies, pričom zadné bude roztáčať druhý elektromotor. Výkon štvorkolky bude rovnaký, čo znamená síce pridanie výkonu elektromotoru v zadnej časti, ale zníženie výkonu benzínového agregátu. Čo však bude rovnaké bude batéria s kapacitou 4,08 Ah. Táto pridáva výstupný výkon 14% a znižuje hmotnosť o 40% oproti predchádzajúcej generácii pohonu. Je umiestnená pod zadnými sedadlami.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CZdroj: Autobazar.EU

Toyota Corolla Cross s dvojlitrový motorom sa na trhu objaví už v priebehu leta a jej základná cena s výbavou Comfort bude 31 990 eur. Už základná výbava bude dostatočne bohatá. Bude mať 17-palcové zliatinové disky, ale aj 12,3-palcový digitálny prístrojový štít. Sériovo bude aj zadná parkovacia kamera, či cloudová navigácia a ovládanie na diaľku cez aplikáciu MyT s predplatným na 4 roky. V štandarde bude aj systém sledovania bdelosti vodiča či rozpoznávanie značiek. Na začiatku bude, už tradične, v ponuke aj výbava Premiere Edition s naozaj všetkým za 40 690 eur. Pre Premiere Edition budú už štandardne aj balíky Skyview a Premium JBL, ktoré zahŕňajú panoramatickú presklenú strechu s elektrickou clonou a tiež prémiový audio systém JBL s 9 reproduktormi napojený na vyššiu verziu navigácie P2. Pre všetky výbavy bude možné priplatiť za pohon všetkých štyroch kolies, čiže za doplnkový elektromotor pre zadnú nápravu. Príplatok za druhý elektromotor je stanovený na 2 200 eur.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CZdroj: Autobazar.EU

Toyota Corolla Cross sa vrhá do segmentu, kde teda pôsobí SEAT Ateca, Opel Grandland, Citroën C5 Aircross, ale aj nový Nissan Qashqai. Oproti všetkým má však výhodu v naozaj pokročilom systéme full hybridu piatej generácie. Takýto vlastne nemá žiaden z konkurentov. Tí sa väčšinou spoliehajú na plug-in hybridy. Jedinou lastovičkou s full hybridom je Nissan Qashqai, ktorý zdieľa základ s Renaultom Captur a Arkana.

Toyota Corolla Cross prichádza zmiešať karty medzi SUV segmentu CZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalecToyota oznámila to, čo sme čakali, ale neboli sme si istí, či to mysli vážne. Ukázala Supru...7. Máj, 2022
02Toyota Yaris Cross: Autá do mesta ešte nekončiaToyota má hybridy ako svoj charakteristický prvok. Preto nie je prekvapením, že aj najmenší...5. Apríl, 2022
03Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XLexus ukázal nový model RZ450e, ktorý je aktuálne prvým elektromobilom značky. Je jasné, že...28. Apríl, 2022