Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalec

Toyota oznámila to, čo sme čakali, ale neboli sme si istí, či to mysli vážne. Ukázala Supru s manuálnou prevodovkou. Najskôr to vyzeralo, že sa ukáže hlavne pre trh USA a Japonsko, ale nie je to tak.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Toyota Supra: Dočkali sme...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia Supry bude dostupná aj v Európe a nebude žiadnym spôsobom obmedzená ani časovo a dokonca ani kusovo. V USA to bude trochu inak tam automobilka pripravila len určitú obmedzenú sériu tejto šoférsky zaujímavejšej alternatíve ku doteraz dostupnému automatu.

Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalecZdroj: Toyota

Aj keď sú v súčasnosti v ponuke modelu dva motory, dvojlitrový štvorvalec a trojlitrový šesťvalec, automat bude dostupný iba pre väčší z pohonných agregátov. To znamená, že nový manuál bude alternatívou ku osemstupňovému automatu, ktorý vyrába firma ZF. Ten je síce vynikajúci, ale veľa zákazníkov túžilo mať v tomto modeli práve manuálnu prevodovku a automobilka im to splnila. Nie je to úplne nová prevodovka, je to len upravená taká, ktorá je už v bežnej produkcii. Z úprav treba pomenúť najmä o 10 % kratší celkový prevod.

Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalecZdroj: Toyota

Manuálna prevodovka bude dostupná v balíku Lightweight, ktorý uberie celkovo až 40 kg hmotnosti. Samotná prevodovka sa na tom podpíše dvadsiatimi kilogramami. Druhou výraznou zmenou je použitie nových kovaných zliatinových diskov. V každom rohu karosérie tak ubudne 1,2 kilogramu neodpruženej hmotnosti, čo sa tiež podpíše na zlepšení jazdných vlastností.

Ďalšími prvkami znižujúcimi hmotnosť auta sú napríklad absencia koženého čalúnenia a jeho nahradenie výrazne ľahšou látkou, ale tiež vypustenie elektrického ovládania sedadiel. Ku prvkom, ktoré dostávajú celkovú hmotnosť nižšie patrí určite aj nový audiosystém. Ten je o niečo ľahší ako štandardne montovaný do kupé s automatom. Možno hrá trochu menej kvalitne, ale pri reprodukcii zo streamov to aj tak nebude veľmi rozoznateľné.

Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalecZdroj: Toyota

Toyota ešte neoznámila ceny novej verzie, ale je jasné, že bude dostupná už koncom tohto roka. Motor bude mať stále rovnaký maximálny výkon 250 kW, alebo 340 konských síl a bude len na vodičovi ako dokáže s týmto výkonom, kombinovaným s manuálnou prevodovkou, pracovať. Je úžasné, že automobilka plní priania svojich zákazníkov a prináša modely, ktoré využije len hŕstka nadšencov. Avšak aj zástupcovia Toyoty vedia, že takto sa zlepšuje imidž značky.

Toyota Supra: Dočkali sme sa manuálu pre šesťvalecZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

015 zaujímavých hothatchov do 12 tisíc na Autobazar.EUJar je v plnom prúde a teploty stúpajú, to je neklamné znamenie, že viac do popredia,...29. Apríl, 2022
02Porsche ukázalo nové 911 Sport Classic, je to best of ponukyAutomobilka Porsche postupne rozširuje ponuku najnovšieho modelu 911, ktorý ma kódové...4. Máj, 2022
03Mercedes-AMG C43: 300 kW z štyroch valcov dvojlitra, žiaden šesťvalecMinulá generácia Mercedesu triedy C ponúkala naozaj široké spektrum agregátov. Siahalo od...4. Máj, 2022