Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívu

Toyota zatiaľ do elektrických áut veľmi nezasahovala. Dobre, Lexus má elektrický model, ale to je asi všetko. Dôvodom bolo, že automobilka chystala poriadne prekvapenie, naraz ukázala až 15 áut, ktoré majú šancu dostať sa do sériovej produkcie v nasledujúcich rokoch.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Toyota odhalila svoju...

Auto-moto zaujímavosti

Vedúci Toyoty, Akio Toyoda ukázal, že dôsledná príprava prichádza s ovocím. V 15 autách je zastúpená celá šírka spektra ponuky a zároveň sú to modely s logami nielen Toyoty, ale aj Lexusu. Takže pekne po poriadku, je tam predsalen toho dosť.

V strede úvodnej fotky je červený krpec, ktorý je crossoverom do mesta. Je navrhnutý na mieru pre Japonsko, ale má sa pozrieť aj do Európy. Väčšina z konceptov, ktoré naznačujú budúcnosť má zatemnené všetky okná. To je z dôvodu, že interiéry ešte nie sú úplne prichystané.

Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuZdroj: Toyota

Jedinou výnimkou je model bZ4X, ktorý už bol predstavený a je výsledkom spolupráce so Subaru, ktoré bude mať podobný model Solterra.

Model bZ SDN, ktorý sa dá spoznať podľa tohto názvu miesto evidenčného čísla, označil Akio Toyoda za ideálne prvé auto. Na fotkách vidno aj naozaj veľké SUV, ktoré by mohlo mať až tri rady sedadiel a malo by mať aj svoj luxusný proťajšok s logom Lexusu. A ak by ste chceli vedieť, čo znamená názov bZ, tak je to je skratka od Beyond Zero, čo sa dá preložiť ďalej ako nula. V preklade by takto mala automobilka označovať autá s nulovými emisiami, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu.

Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuZdroj: Toyota

Ako alternatíva bZ4X, ale s luxusnejšími vzhľadovými elementami príde podobný model aj od Lexusu, RZ. Ale omnoho zaujímavejšie je športové kupé. Nízka línia karosérie jasne evokuje na aký druh jazdy tento model má byť. Toyota ho vyvíja s ohľadom na použitie batérií SSB, ktoré by mali poskytnúť dostatok šťavy na prejdenie až 700 kilometrov a výkonné elektromotory majú dostať zrýchlenie tesne nad 2 sekundy. Na stovku, samozrejme. Práve toto auto bude mať niečo, čo automobilka vymyslela pri vývoji modelu Lexus LFA, ale čo to bude je zatiaľ otázne.

Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuZdroj: Toyota

Na oficiálnom obrázku je naviac aj štvormiestny kabriolet, ktorý sa postupne z neprémiových automobiliek vytratil. Ďalšou zaujímavosťou je vizuálny nástupca modelu FJ Cruiser, to je to modré terénne auto. Práve odtieň je rovnaký ako na terénnom aute, ktoré automobilka stále vyrába. Jeho názov je Compact Cruiser EV. Takže je tiež elektrický a bude mať rozmery kopatibilné aj s mestským životom. Okrem neho sa medzi konceptami ukázal aj malý crossover Small SU EV, ale aj dvojmiestny športiak s odnímateľnou strechou targa.

Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuZdroj: Toyota

Pre rozvoz tovaru po mestách sú určené koncepty Mid Box a Micro Box. Práve nové elektromobily majú pomôcť Toyote k zvýšeniu trhového podielu v globálnom merítku. Automobilka plánuje vyrobiť a zjavne aj predať až 3,5 milióna elektromobilov ročne. Do roku 2030 preto Toyota a Lexus predstavia až 30 nových elektrických modelov. To, čo je však trochu smutné je fakt, že do roku 2030 sa má Lexus stať v Európe, Číne a USA automobilkou špecializovanou na elektromobily. Následne do roku 2035 má byť plne elektrická na všetkých trhoch. Takže skvosty ako LFA a LC500 asi nebudú na programe dňa.

Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najväčšia Toyota pick-up beštia: Väčšia ako Hilux, utiahne až 5, 5 tony! Populárny pick-up Toyoty má novú konkurenciu. Hilux bol dlhý čas najväčším predstaviteľom...12. Október, 2021
02Mazda ukázala novú 2, čo vám pripomína?Mazda 2 je stále malým hatchbackom, ktorý okupuje ponuku v segmente B. Ale postupne mu...8. December, 2021
03Kórejský luxus predvádza interiér Genesisu G90Hyundai už dávnejšie odčlenil svoju luxusnú značku Genesis. A po predstavení extreriéru...16. December, 2021