Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUV

Toyota RAV4 patrí medzi najúspešnejšie hybridné SUV u nás. Je však celosvetovo najpredávanejším modelom spomedzi všetkých vozidiel. RAV4 tróni na vrchole predaných vozidiel v rámci celého sveta, čím ešte viac podporuje svoju identitu obľúbeného vozidla. Veľkému záujmu sa teší nielen na Starom kontinente, ale aj v ostatných častiach sveta.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.11.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Toyota RAV4 Adventure...

Auto-moto zaujímavosti

Nedávno sa v ponuke objavila aj alternatíva označená ako Adventure. Táto možnosť prináša dobrodružne zameranú výbavu do inak celkom elegantnej ponuky RAV4. O čom je teda táto ponuka? A koľko vozidlo stojí?

Rozdiely oproti ostatným RAV4

Automobilka výbavu Adventure diferencuje ešte viac ako výbavu GR Sport. Prináša dokonca úplne iný predný nárazník s výraznými horizontálnymi líniami, ktoré auto opticky rozširujú a pridávajú odhodlanosť výrazu. Dôležitým rozdeľujúcim faktorom bude určite aj použitý lak karosérie. Zelená khaki je totiž jediným možným riešením pri výbere a je exkluzívna práve pre túto možnosť v ponuke RAV4. Adventure prináša tiež striebornú strechu, ale aj matné sivé zliatinové disky s priemerom 19 palcov. Všetky tieto detaily splývajú do jednoliateho celku, ktorý vytvára naozaj lákavý balík. V ponuke verzie sú síce aj iné farby, avšak tie nevytvárajú taký výrazný dojem.

Dôležitá zmena je aj v interiéri, ale týka sa iba čalúnenia a prešívania. Poťah sedadiel je z odolného syntetického materiálu, ktorý sa ani nesnaží imitovať kožu. V lete síce môže spôsobovať potenie, ale dá sa ľahko vyčistiť. Všade, kde je prešívanie, je použitá oranžová farba a hnedo-oranžový pás je taktiež na operadlách. Stačí naozaj málo a takéto auto môže vyzerať inak ako jeho súrodenci.

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUVZdroj: Autobazar.EU

Spoločné prvky s ostatnými RAV4

Jasne, okrem predného nárazníka je celý vizuál vozidla rovnaký. Ostatné výbavy nemôžu mať takúto farbu, ale tvary každého ďalšieho panelu karosérie sú identické. Tým dôležitejším, z tohto pohľadu, je, že aj interiérové veľkosti sú navlas rovnaké. Znamená to teda masívny batožinový priestor s objemom 580 litrov pre všetky motorizácie a všetky pohonné systémy. Kufor sa dá ďalej zväčšovať sklopením operadiel zadných sedadiel až na 1 633 litrov.

Rovnako ako z ostatných RAV4 dýcha aj z verzie Adventure akási odolnosť a potenciál dlhovekosti kvôli použitým ovládacím prvkom. Volant má tradičné tlačidla a klimatizácia sa dá ovládať aj v rukaviciach. Rovnaký je aj informačno-zábavný systém, ktorý prináša trochu starší vzhľad, ale už odladenú funkčnosť a bezproblémové používanie. Výhodou tohoto systému je možnosť prepojenia s telefónom, či už cez Android Auto, alebo Apple CarPlay. Vždy však totožne, cez kábel.

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUVZdroj: Autobazar.EU

Hybridná pohonná sústava

O pohon RAV4 Adventures sa stará výhradne hybridný systém, ktorý prichádza s pohonom všetkých štyroch kolies. Zadné kolesá roztáča iba elektromotor, čo ale znamená, že medzi nápravami nemusí ísť žiaden hriadeľ. Základnou stavebnou jednotkou pohonnej sústavy je štvorvalec s objemom 2,5 litra, ktorý primárne roztáča predné kolesá cez hybridný systém pracujúci s prevodovkou eCVT.

Nový druh výbavy sa spolieha na klasickú štvrtú generáciu hybridného systému. Aktuálne Toyota prichádza na trh už s piatou, ktorú má ale zatiaľ iba Corolla Cross. Aj napriek tomu je RAV4 Adventure plnohodnotným hybridným vozidlom. Nám trochu chýbal brzdný režim, ktorým disponujú menšie modely, avšak tento sa dá simulovať prednastavenými prevodovými pomermi na hlavici radiacej páky. Riadenie pohonu má na starosti elektronika, ktorá má hneď niekoľko nastavení. Okrem štandardného Normal, či športového je to ekologické nastavenie a špeciálne nastavenie do blata. Každý má svoje špecifiká a na ceste aj tak najlepšie využijete práve režim Eco. Adventure štandardne disponuje pohonom všetkých štyroch kolies, pričom zadné roztáča spomínaný elektromotor. Pre tento model je dostupná aj alternatíva RAV4 Plug-in Hybrid, ktorý má možnosť nabíjania z elektrickej siete, ale nemá výbavu Adventure.

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUVZdroj: Autobazar.EU

Výhodou hybridného systému je možnosť jazdy na elektrickú energiu získanú rekuperáciu. Po diaľnici si systém dokážete držať spotrebu okolo 7 litrov, ale keď sa dostanete mimo diaľnice, viete priemer stlačiť až pod 6 litrov. Ak budete naozaj jazdiť v súlade s princípmi ekonomickej prevádzky a v súlade s použitím hybridného systému, tak sa viete dostať aj pod 5 litrov. Pod 5 litrov na sto kilometrov s takto veľkým SUV, ktoré rozhodne nie je ľahké, je naozaj fantastická hodnota. Prídavný elektromotor a pohon všetkých štyroch kolies pridáva iba pár kW, ale tiež pridáva len nepatrne zvýšený prísun spotreby paliva. Automobilka vyladila systém tak, že je vlastne jedno, či máte hybrid s pohonom prednej nápravy, či oboch náprav. V každom prípade je spotreba veľmi podobná a líši sa hlavne kvôli zmenenej hmotnosti štvorkolky.

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUVZdroj: Autobazar.EU

Cena

Základná cena Toyoty RAV4 je 29 390 eur. Za túto sumu dostanete predokolku s manuálnou prevodovkou a základný dvojliter. Miesto manuálneho 6-stupňového systému riadenia môžete mať aj bezstupňový automat. Avšak lepšie funguje elektronicky riadený systém eCVT v hybride. Základný hybrid s predokolkou je za 38 090 eur, ale má výbavu Comfort miesto Active úplne základnej alternatívy.

Ku všetkým verziám agregátov je možné pripojiť pohon všetkých štyroch kolies. Vždy je iný. Pre dvojliter to znamená klasický kardan a pre dva-a-pol-litrový hybrid je zase v ponuke elektromotor na zadnej náprave. Výbava Adventure je kombinovateľná iba s hybridným pohonom všetkých štyroch kolies. Vozidlo ako na fotkách stojí 46 990 €. Za tie peniaze prichádza jedinečný vzhľad medzi modelmi RAV4 a tiež lepšia výbava ako majú ostatné modely nižšie v hierarchii.

Toyota RAV4 Adventure ukazuje inú tvár populárneho hybridného SUVZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Nový Lexus RX, piatej generácie, stojí od 69 900 €Lexus RX bol, svojím spôsobom, prelomovým modelom, ktorý nielen automobilku katapultoval do...22. September, 2022
02Toyota Yaris Cross predvedie športové ambície výbavou GR SportToyota Yaris Cross aktuálne získala nesmiernu popularitu vďaka svojím kompaktným rozmerom a...8. September, 2022
03Toyota Aygo X je stvorená do mesta, ale medzigeneračne je väčšiaVolkswagen len nedávno vrátil na trh malý model up! a táto trieda vďaka nemu získala...27. September, 2022