Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Turecké národné auto: Erdogan ohlásil vznik vlastného SUV!

Turecká automobilka TOGG začala oficiálne existovať v roku 2018. Na svojom konte neeviduje dodnes jediný predaný automobil. Napriek tomu odvážne tvrdí, že v roku 2030 ich bude 1 000 000 eur ročne!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.08.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: togg.com

Video: TOGG SUV exteriér a...

Auto-moto zaujímavosti

Ako je to možné? Táto automobilka má prepojenie na tureckého prezidenta Recepa Erdogana. Predstavené parametre sú skutočne odvážne. Togg má však všetky tromfy na to, aby sa scenár vyplnil. Autá už čoskoro majú schádzať z výrobných liniek.

Turecký prezident Recep Erdogan pred konceptom SUV tureckej automobilky TOGG. Zdroj: togg.com

Automobilové závody v Turecku

Turecký automobilový trh je veľký. Svoje zastúpenie a závody tu majú značky Toyota, Honda aj Ford. Veľa sa hovorilo miliardovom závode Volkswagenu, ktorý však koncern VW kvôli prebiehajúcemu vojnovému konfliktu Turkov v Sýrii nepostaví.

Nová turecká automobilka

Napriek tomu už Turecko má novú automobilku. Za novou automobilkou stojí turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Už dlhú dobu sníval o vlastnej domácej automobilovej značke. Jeho sen sa splnil. Po krachu Anadolu prichádza na trh spoločnosť TOGG (Turkey's Automobile Joint Venture Group Inc).  Automobilka bola založená roku 2018 s cieľom spustiť výrobu autorských modelov v roku 2022.

Dizajn a spracovanie

Za dizajnom TOGG-u stojí talianske návrhárske štúdio Pininfarina. Štúdio je dnes viac indické ako talianske, ale je sa tu čo o dizajne učiť. Nový závod v Gemliku s počiatočnou kapacitou 175 000 kusov vyrobil prvé vozidlá.

Togg Zdroj: togg.com

Typy karosérie

Pininfarina si pre svoj dizajn vybrala pôvodný TOGG-om zadaný motív. Tulipán sa stal logom TOGG-u a podarilo sa mu potrebné. Odlíšiť sa od konkurencie. Novinka sa predstaví ako SUV, sedan a MPV triedy C. Automobilka zároveň predstaví  1 SUV nižšej triedy B. Všetky varianty sú elektrické a stoja na spoločnej platforme. Nová turecká značka ponúkne asistenčné systémy na úrovni SAE 2 a SAE 3, čo sú aktuálne povolené úrovne.

Výkon 200 koní

Togg sa bude vyrábať ako elektromobil s výkonom 147 alebo 294 kW. Podobné parametre by mala dosahovať aj sériová verzia. Prvým TOGG vozidlom je elektrické SUV, ktoré už odhalilo svoju konceptovú podobu. Pohon bude zabezpečovať čisto elektromotor s výkonom 200 koní (147 kW) alebo 2 elektromotory s výkonom 400 koní (294 kW).

Togg interiér vozidla.Zdroj: togg.com

Dojazd a nabíjanie

Kapacita batérií je 80 kWh. Batéria umožňuje prejsť na 1 nabitie až 500 km. Akumulátor sa nabije z 0 na 80 % za 20 minút. Batériové články  bude vyrábať čínska spoločnosť Farasis Energy. Vydržať bez výmeny majú až 1 000 000 kilometrov. Zaujímajú ťa parametre zrýchlenia? Z 0 na 100 km/h bude SUV TOGG akcelerovať za 4,5 sekundy. Maximálna rýchlosť je 180 km/h.

Vlastné zdroje

Turecká politika sa premietla aj do výroby. Až 75 % komponentov bude pochádzať z Turecka. Samotné batérie budú montovať v Turecku. Podpora „národnej“ automobilky bude vyzerať tak, že štát odkúpi 30 000 vozidiel.

Najvyššie dane na autá

Existuje ešte 1 výzva, ktorá by mohla TOGG ohroziť. Turecko má jednu z najvyšších daní na autá. V Turecku je najviac malých áut s nízkym výkonom. Luxusné elektromobily s výkonom 400 koní nie sú práve do týchto podmienok najvhodnejšie.

Turecký prezident Recep Erdogan pred konceptom SUV tureckej automobilky TOGG. Zdroj: togg.com

Úspech na trhu

Turecký prezident Recep Erdogan sa s novým konceptom SUV od automobilky TOGG snaží vyznamenať. Myslíš, že sa mu to podarí? Aký osud automobilky a nového modelu odhaduješ? Podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch.

Zdroj: togg.com

Turecká automobilka Togg

Video: TOGG SUV exteriér a interiér

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Monštrum s 24 motormi z Bulharska: 5 221 koní, maximálka 584 km/h!Bulharská spoločnosť Alieno predstavila šialený elektrický hyperšport so zvukom, ktorý ťa...2. August, 2022
02Drsný test Kena Blocka: 1 400-koňový elektrický Ford Mustang Mach-E!Dnes tu máme chuťovku, ktorá osvieži leto lepšie ako čokoľvek. Studený kokteil adrenalínu a...28. Júl, 2022
03Nové policajné delá v ČR: Nemôžu legálne merať rýchlosť!Šialené BMW 540i Touring xDrive beštie, ktoré prestavila Polícia ČR, nemôžu kvôli novému...4. August, 2022