V Texase stojí 1 dobitie Tesly 745 €! Prečo?

Elektromobily zažívajú po celom svete ohromný boom. Častým argumentom je, že sú elektromobily ekologickejšie a šetrnejšie. Stačí prísť z práce domov, auto pripojiť na noc na nabíjačku a ráno môžete vyraziť. Lenže čo ak by vás takéto nabitie stálo 745 €? To by sa asi nikomu nepáčilo.

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
17.04.2021
Diskusia:
Zdroj: portal4cars.com

V Texase stojí 1 dobitie...

Auto-moto zaujímavosti

Elektrina verzus príroda

Elektrická energia je na rozdiel od nafty a benzínu mimoriadne citlivá na počasie. Ak príde hurikán a strhne elektrické vedenia, elektromobil si nedobijete. Bežné auto si však stále môžete pokojne natankovať. Portál carscoops.com informoval o prípade, kedy spravila príroda majiteľom elektromobilov poriadny škrt cez rozpočet.

V americkom štáte Texas nedávno udreli pomerne silné mrazy. Kvôli nim prišli milióny domácností o prívod elektrickej energie. Po oteplení a niekoľkých dňoch sa dodávky obnovili. Lenže vzhľadom na situáciu cena elektriny vyletela extrémnym spôsobom nahor. Ceny elektriny v USA ovplyvňuje podobne ako u nás dopyt a ponuka. Aj preto je energia v noci výrazne lacnejšia ako cez deň. Kým v Texase stojí za bežných okolností 1 MWh po prepočte 41 €, po situácií s mrazmi sa cena za 1 MWh vyšplhala na šialených 7 450 €! Nejde o preklep, nárast ceny bol naozaj takto extrémny. Ľudia preto s energiou šetrili, lenže jazdiť sa muselo. A keďže mnohým Texasanom už pred domom parkujú elektromobily, toto zdraženie sa ich dotklo naplno.

Ak by sme si vzali taký Nissan Leaf. Jeho batéria má kapacitu 40 kWh a má zabezpečiť dojazd 270 km. Jej plné nabitie stojí pri štandardných cenách v Texase okolo 15 €, 100 km vás tak vyjde na približne 5,50 €, čo je mimoriadne fajn cena. Pri extrémnom náraste cien však 1 dobitie vyšlo na takmer 300 €! 100 km tak vyšlo na 111 € a to je teda naozaj poriadne drahé vozenie!

Podobne je na tom aj nabíjanie Tesly. Ak máte napríklad Model S s vysokokapacitnou 100 kWh batériou, môžete papierovo počítať s dojazdom 613 km. Nabitie tejto batérie pri štandardných cenách vyjde okolo 37 €, čo znamená okolo 6 € na 100 km. Teraz však za dobitie majiteľ takejto Tesly v Texase zaplatil neskutočných 745 €, čo je 121 € za 100 km jazdy! Nuž, aspoň tu máme príklad, že na zelenú silu elektrickej energie v autách sa nemôžeme na 100 % spoliehať a aj najväčší odporca benzínu a nafty musí uznať, že v takejto situácií je klasické palivo neporovnateľne spoľahlivejšie. 

V Texase stojí 1 dobitie Tesly 745 €! Prečo?Zdroj: portal4cars.com

Zdroj: carscoops.com

Zdroj foto: portal4cars.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01VIDEO: čo sa stane, keď za jazdy zaradíš spiatočku?Každý vodič mal za volantom občas určite poriadne morbídne predstavy. Napríklad aké by to...31. August, 2018
02Video: Túto poistnú udalosť vám poisťovňa neuverí! Niektoré poistné prípady sa na poisťovni ťažko vysvetľujú! Tomuto asi len tak niekto...5. Február, 2015
03Superšport navrhnutý študentmi: Hyundai PassoCortoHyundai Motor predstavil koncept športiaku navrhnutého študentmi. Navrhovali automobil, aký...19. Apríl, 2014