Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u nás

Automobilka Ford už dávnejšie predstavila pre americký trh model Ranger Raptor, ktorý zlepšuje imidž a pridáva do ponuky naozaj terénnu a dokonca sa dá tvrdiť športovo-terénnu alternatívu. Má úpravy nielen podvozku, ale aj karosérie a interiéru, ale má aj zaujímavý motor.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.11.2022
Diskusia:
Zdroj: Ford

Chcete Ford Ranger Raptor...

Auto-moto zaujímavosti

A ak niekto hovorí, že k nám sa dostanú iba autá, ktoré nie sú zaujímavé, tak sa veľmi mýli. Ford bude dovážať Ranger Raptor aj do Európy a dokonca aj na Slovensko. V ponuke sa objaví už vo februári roku 2023 a bude v ostrom kontraste svojou pohonnou jednotkou s priamym predchodcom.

Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násZdroj: Ford

Ceny budú známe bližšie k uvedenie na trh, ale jasné, že nový model bude o niečo drahší ako predchádzajúci. Je to z dôvodu, že má úplne iný motor a nové systémy aj z pohľadu bezpečnosti. Zamerajme sa však na ten systém pohonu. Automobilka pre Ranger Raptor, pre nový model, využíva trojlitrový motor V6 EcoBoost, ktorý ponúka výkon 215 kW. Jeho krútiaci moment je 491 Nm a cez 10-stupňovú automatickú prevodovku prepojenú  na elektricky riadenú dvojstupňovú rozdeľovaciu prevodovku poháňa všetky 4 kolesá. Systém pohonu všetkých 4 kolies ráta so samosvorným diferenciálom na prednej, ale aj na zadnej náprave. Predchodca mal síce tiež vylepšenia podovzka a vizáže, ale poháňal ho iba radový štvorvalec s dvomi turbami a objemom 2 litre. Ten mal výkon 154 kW (210 k). Avšak už tiež spolupracoval s desaťstupňovým automatom. Práve toto bol, na prekvapenie, skok oproti 3,2-litrovému päťvalcu nielen reálnym výkonom, ale aj kultivovanosťou a tiež spotrebou. Z dvojlitra ku trojlitru nového Rangeru Raptor to bude znova skok smerom k šialenstvu. Veď V6 používa aj F-150 Raptor.

Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násZdroj: Ford

Z pohľadu pohonnej sústavy je zaujímavý aj výfuk, ktorý má 4 nastavenia svojho zvuku a tým aj hlasitosti. Najtichšie nastavenie je Quiet, potom trochu pridáva Normal, nasleduje Sport a najviac hluku spraví športové nastavenie s označením Baja. Áno, Baja, presne ako tie preteky v strednej Amerike, kde sú proti sebe postavené špeciálne upravené vozidlá práve s takouto karosériou. Ranger Raptor bude mať posilnený tretí stĺpik karosérie a naviac zosilnený priestor pre náklad, aby mohol reálne využívať svoje terénne schopnosti. Do terénu sa môže pozrieť aj vďaka upraveným nápravám, ktoré obidve predvádzajú nezávisle zavesenie kolies a zvýšená svetla výška je aj zásluhou špeciálnych tlmičov FOX Live Valve s tlmením závislým na polohe.

Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násZdroj: Ford

Nový Ford Ranger Raptor, ktorý s trojlitrovým motorom V6 zvládne šprint na stovku za 7,9 sekundy a maximálne sa dostane na 180 km/h, ktoré sú limitované elektronickým obmedzovačom, bude vedieť svoje slovenské ceny niekde koncom januára. Jedno je však jasné už teraz. Z toho, čo je aktuálne v ponuke v Európe nebude mať absolútne žiadnu konkurenciu. Vlastne on si vytvára výkonnostnú triedu sám pre seba aj celosvetovo. Málokde je totiž pick-up tejto veľkosti vybavený až tak výkonným benzínovým motorom. Väčšina pick-upov je totiž stavaná na nízku spotrebu a hlavne na maximálny úžitok a preto využíva najmä naftové štvorvalce. Veď naftový V6 mal kedysi, u nás, iba Mercedes-Benz triedy X a Volkswagen Amarok. Aj preto bude nový Ranger Raptor unikátom.

Chcete Ford Ranger Raptor s V6? Od februára bude u násZdroj: Ford

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nová Toyota RAV4: Športovejšia, s novým podvozkom!Populárny model, ktorý je už stálicou v rebríčku bestsellerov pre zákazníkov, ktorí vedia,...26. Október, 2022
025 zaujímavých muscle cars s výkonnými motormi aktuálne v ponukeDefinícia pojmu Muscle Car sa rôzni od toho, kde ju pozeráte. V každom prípade sa však...11. November, 2022
03Niektoré modely Fordu pôjdu do dôchodku. Ktoré to budú?Automobilka Ford sa chystá na reštrukturalizáciu svojho portfólia naozaj výrazne. Nové...8. November, 2022