Diaľničná známka Česko. Všetko, čo potrebujete vedieť.

Diaľničná známka, z našich ciest ju poznáme už roky. Obdobným systémom funguje aj v susednom Česku. Vďaka tomu pri ceste ku našim západným súsedom nemusíme riešiť mýtne poplatky, systém máme prakticky rovnaký. Čo všetko o diaľničnej známke v Česku potrebujete vedieť?

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
21.10.2021
Diskusia:
Zdroj: autoweb.cz

Diaľničná známka Česko....

Auto-moto zaujímavosti

Ďiaľničná známka Česko

Česko prešlo rovnako ako my na elektronickú diaľničnú známku. Predáva sa v 3 verziách:

- ročná

- 30 dňová

- 10 dňová

V prípade 30 dňovej a 10 dňovej je jej platnosť jasná, v prípade ročnej je jej platnosť presne rok od dátumu zakúpenia. Čo sa týka cien, ročná diaľničná známka stojí 1 500 Kč, po prepočte okolo 59 €. 30 dňová známka vyjde na 440 Kč, po prepočte okolo 17 €. Nuž a 10 dňová diaľničná známka vyjde na 310 Kč, teda okolo 12 €.

Možné sú aj zľavy, v Česku majú niektoré diaľničné známky aj tarifu Eko cena, ktorá predstavuje 50% zľavu. Nárok na ňu majú autá jazdiace na zemný plyn (CNG) a biometán (bioCNG). A niektoré autá sú od platby za diaľničnú známku oslobodené úplne. Ide o elektromobily, hybridy, autá na vodík či veterány a autá, ktorých držitelia majú preukaz ZŤP. Pozor, ten musí byť vydaný na území Česka, ak máte preukaz ZŤP vydaný na Slovensku, diaľničnú známku si do Česka kúpiť musíte. Rovnako sú od platenia oslobodené aj autá, ktoré slúžia na prevoz nezaopatrených detí so zhubným nádorom alebo trpiace hemoblastózou.

Diaľničná známka Česko. Všetko, čo potrebujete vedieť.

Diaľničná známka Česko - kde kúpiť

Nakoľko sú už diaľničné známky v Česku elektronické, prioritne sa na predaj využíva internet. Konkrétne ide o portál www.edalnice.cz, kde si pohodlne vyberiete typ známky a rovno ju aj zaplatíte. Druhým spôsobom je kúpa na čerpacej stanici, prípadne na samoobslužnom kiosku na hranici.

Diaľničná známka Česko - kde kúpiť na Slovensku?

Ako sme spomínali, vzhľadom na to, že česká diaľničná známka je elektronická, na Slovensku si ju môžete kúpiť v podstate kdekoľvek. Samozrejme cez internet. Zopakujeme portál, www.edalnice.cz. Rozhodne na to pred cestou nezabudnite, nakoľko v prípade jazdy po diaľnici bez diaľničnej známky hrozí v Česku pokuta až do 20 000 Kč, čo je po prepočte takmer 790 €. A to rozhodne nie je málo.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Ako funguje balónový hever na výfukové plyny?Jednoducho napojíš na výfuk a hotovo! Neveríš, že niečo tak šialené môže fungovať? Tento...6. August, 2017
02Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021
03Blázni v automobilovom priemysle!Blázni sa nájdu aj v automobilovom priemysle. Vďačíme im za stovky, často nepochopených,...9. Apríl, 2014