Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 G

Nie každé superšportové auto musí mať úplne línie podľa aerodynamického tunela. Hovorí o tom nový model F22 od firmy Donkervoort. Holandska firma, ktorú vlastní Denis Donkervoort predstavila novinku pomenovanú podľa piatej generácie amerického neviditeľného bojového lietadla F22. Niektoré línie by mohli pripomínať D8 GTO, ale tie to dva modely nemajú absolútne nič spoločné. Toto auto je úplne nové a má za sebou kompletný vývoj.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Donkervoort

Donkervoort F22 zvláda...

Auto-moto zaujímavosti

Pod agresívne tvarovanou karosériou s vystupujúcimi prednými kolesami sa skrýva veľa prvkov z ľahkých materiálov, lebo celková hmotnosť tohto vozidla je len 750 kilogramov. Vidíte správne, toto moderné auto s vysokým výkonom váži menej ako kedysi Favorit. Samotný základ tvorí tenkostenný trubkový rám vystužený karbónovými vláknami, ktorý vytvára dvojnásobnú tuhosť vozidla oproti predchádzajúcemu modelu D8 GTO. Táto tuhosť karosérie zlepšuje aj jazdné vlastnosti a umožňuje pneumatikám Nankang, ktoré sú obuté na 18-palcových diskoch vpredu a 19-palcových diskoch vzadu, držať cestu naozaj mocne. Automobilka tvrdí, že tento model zvládne bočné preťaženie 2,15 G.

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GZdroj: Donkervoort

Zaujímavé je aj použitie brzdnej sústavy. Štvorpiestikové strmene vpredu, ktoré sa zahryzávajú do oceľových kotúčov ponúkajú až 1,2 G preťaženia pri brzdení. Avšak brzdenie nie je práve jednoduché, lebo F22 nemá žiadny posilňovač bŕzd, všetko ide pekne na priamo. Takisto posilňovač riadenia je príplatkovou doplnkovou výbavou. V tomto aute nie je ani kontrola stability, ale je tu nastaviteľná kontrola trakcie. V príplatkovej výbave je aj hydraulický systém, ktorý dokáže auto zdvihnúť o 35 mm, aby prešlo cez hrby na ceste. Je to jedno z najviac analógových áut v súčasnom svete.

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GZdroj: Donkervoort

Dokonca aj informačno-zábavný systém s formou integrovaného iPadu je na želanie. Jediný displej bežne v štandarde je displej pred vodičom a celkovo je v aute aj relatívne málo tlačidiel. Väčšou zaujímavosťou ako tlačidlá sú však dvere, ktoré sa otvárajú nahor a dopredu. Cez ne sa dá nasadnúť do sedadiel Recaro s 6-bodovými bezpečnostnými pásmi, ktoré spĺňajú potenciál cestného aj traťového použitia.

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GZdroj: Donkervoort

Tým najsilnejším, čo Donkervoort F22 má, je však pohonná jednotka. Dodáva ju koncern Volkswagen a patrí k tomu najlepšiemu, čo v ponuke aktuálne figuruje. Je to dva a pol litrový radový päťvalec, ktorý využíva nielen Audi, ale aj Cupra. Má výkon až 367 kW (500 k) a posiela svoj potenciál výlučne na zadné kolesa, ale cez päťstupňovú manuálnu prevodovku a diferenciál s obmedzenou svornosťou Torsen. Výrobca tvrdí, že na stovku sa auto dostane za 2,5 sekundy, pričom maximálna rýchlosť je až 290 kilometrov za hodinu.

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GZdroj: Donkervoort

Základná cena modelu je stanovená na 245 000 €, ale pri doplatku za niektoré detaily ju viete zvýšiť ešte o ďalších 100 000 €. Úvodná séria 50 kusov sa však vypredala ešte pred samotným uvedením vozidla. V ponuke bude ešte ďalších 25, čiže celkovo sa na trh dostane 75 kusov tejto špeciality. Holandský výrobca vozidiel začne dodávať jednotlivé kusy už v januári 2023. Áno, cena sa môže zdať vysoká, ale treba brať do úvahy fakt, že je to vozidlo so spaľovací motorom, ktoré zrýchli na stovku za 2,5 sekundy, čo nedokáže vonkoncom každé druhé superšportové náčinie.

Donkervoort F22 zvláda bočné preťaženie viac ako 2 GZdroj: Donkervoort

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Elektrická dodávka Renault Kangoo E-Tech môže byť budúcnosťou kuriérovRenault bude mať onedlho kompletnú ponuku elektrických vozidiel aj medzi úžitkovými...13. December, 2022
02Lamborghini dorobilo utopené autá, toto je posledný AventadorLamborghini oznámilo koniec výroby modelu Aventador už dávnejšie, ale muselo znova obnoviť...21. Október, 2022
03Iphone zachránil v ČR život vodiča : Po nehode sám zavolal 112!U susedov v ČR sa stal kuriózny prípad. iPhone zachránil mužovi život. Po autonehode sám...14. December, 2022