Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Drsný crash test: Zrážka SUV s malým automobilom!

Čo sa stane, keď do malého až stredne veľkého osobného auta vrazí zboku takmer dvojtonové SUV? Nebudeš veriť vlastným očiam. Ktoré vozidlo neprešlo novým drsným crash testom organizácie IIHS?

rufus v Testy
28.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: iihs.org

Video: Náraz malého auta...

Testy

Ak si predstavíš nebezpečnú autonehodu, asi si predstavíš náraz 2 rozdielnych automobilov. Tu si prídeš na svoje. Hovoríme o zrážke veľkého SUV s malým automobilom.

Drsný bočný crash test

Existuje téma, o ktorej sa zamýšľame s nástupom crossoverov čoraz častejšie? Áno, dá sa v týchto autách prežiť bočný náraz, ak rátame s nárazom takmer dvojtonového SUV s hmotnosťou 1900 kg  pri rýchlosti 60 km/h?

Drsný crash test - SUV vs. malý automobilZdroj: youtube.com/IIHS

Crash test inštitútu IIHS

Sedem z 11 testovaných malých áut získalo dobré alebo prijateľné hodnotenie v novom, tvrdšom teste bočného nárazu od inštitútu IIHS (Poisťovacieho inštitútu pre bezpečnosť na diaľnici) a až 4 modely dostali v teste zlé hodnotenie. Nenechaj si ujsť to najlepšie z testov. 1 značka sa v testovaní bezpečnosti prepadla na plnej čiare.

Vážne zranenia

Čo z testu vyplýva? Vo väčšine prípadov by si po nehode v tomto automobile vyviazol s veľmi vážnymi zraneniami. Kolízia týchto vozidiel pritom nie je na cestách nijak výnimočná. Takéto nehody sú  časté. Stačí jediné zaváhanie vodiča na križovatke, jazda na červenú alebo náraz vozidla do bočnej časti a ohrozenie života je viac ako isté.

Test bočných nárazov

Bočné nárazy sa pritom v testoch objavujú roky. Spotrebiteľov proste zaujíma, čo sa stane, keď narazia s populárnym modelom do malého automobilu. Organizácia IIHS robila doteraz testy s pohyblivou bariérou s hmotnosťou 1500 kg pri rýchlosti 50 km/h. Už tieto parametre sú prísne-. Veľa nárazových testov sa však vykonáva s pohyblivou (deformačnou) bariérou s ešte nižšou hmotnosťou.

Ako dopadne náraz SUV s malým osobným automobilom? Zdroj: iihs.org

Vyššia rýchlosť, väčšia kolízia

Čo z toho vyplýva? Čím vyššia hmotnosť a čím vyššia nárazová rýchlosť, tým viac uvoľnenej energie, ktorú musia zúčastnené vozidlá pohltiť. V preklade to znamená, že sú deformačné zóny väčšiny áut relatívne úzke a vodiča pri náraze chráni len 1 stĺpik. Väčšinu nárazu pohltia priame deformačné zóny a airbagy.

Sú veľké SUV bezpečnejšie?

Veľa vodičov zastáva názor, že sú kvôli prežitiu omnoho bezpečnejšie veľké SUV. Testovanie je však dôkazom, že veľké SUV v žiadnej kategórii neznamenajú väčšiu bezpečnosť. Až na test bočného nárazu, tu sa viacero značiek predviedlo a ukázalo, že zabezpečujú posádke väčšiu bezpečnosť ako konkurencia. To je zaujímavé zistenie, keď hovoríme o odolných sedanoch/kombi a spochybňujeme zvýšenú bezpečnosť stredne veľkých hatchbacov, sedanov a crossoverov.

Prekvapenie testu Mazda

Čo prekvapí väčšinu testujúcich je excelovanie vozidiel značky Mazda. Tieto nijak zvláštne ťažké autá nie sú ani populárnejšie ani dokonalejšie ako iné. Čo ťa pri testovaní prekvapí? Pozícia populárnej japonskej značky, ktorá sa v bezpečnosti úplne prepadla. Ktoré 2 modely prešli testom bez problémov? 2 modely od Subaru - Crosstrek/XV a Impreza. Čo je však prekvapením je skutočnosť, že ani 1 model neposkytol posádke dostatočnú ochranu pred nárazom veľkého SUV.

Nový drsný crash test organizácie IIHS (ilustračná fotografia z testu elektrického GenesisuG80)Zdroj: iihs.org

Toyota a Honda

Americká IIHS otestovala ešte modely značky Honda a Toyota. Čo IIHS zistila? Model Civic aj Corolla disponujú nezvyčajnou odolnosťou. Dostali 2. Najvyššiu známku v testoch To je perfektný výsledok. Ktorý je tvoj favorit v testovaní? Podeľ sa s nami o svoj tipy na víťaza v komentároch.

Zdroj: IIHS.org

Test bočného nárazu - SUV vs. malý automobil

Video: Náraz malého auta do SUV - nový test bočného nárazu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01530-koňové delo: Čo dokáže traktor za 639 630 eur?Nádrž na naftu s objemom 930 litrov. Váha 16,3 tony. Operuje pri prevádzkovej rýchlosti len...18. November, 2022
02Mercedes-AMG ONE: Najrýchlejšia sériovka Nürburgringu!Nový rekord na populárnom Nürburgring-Nordschleife okruhu! Mercedes-AMG ONE je oficiálne...14. November, 2022
03Nová VW rarita: Motorizované kreslo s dojazdom!Volkswagen je výrobca, ktorý dokáže netradičnými nápadmi pritiahnuť pozornosť. Tento je...20. November, 2022