GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STI

Toyota ukázala novú verziu svojho eko hatchbacku Corolla. Avšak táto verzia nie je tak eko ako jej bratia a sestry, je úplne iným druhom zvieraťa vo výbehu. Nová GR Corolla je jedným z najbrutálnejších hothatchov, ktoré sú aktuálne na svete v ponuke. Geografická lokalizácia je veľmi dôležitá, lebo na našom trhu tento brutál dostupný nebude.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Toyota

GR Corolla od Toyoty...

Auto-moto zaujímavosti

Nová GR Corolla ponúkne ostrý vzhľad vďaka rozšíreniam, ktoré nie sú jednoúčelové dizajnové prvky, ale schovávajú rozšírené nápravy. Tieto rozšírenia karosérie pomáhajú aj aerodynamickej efektivite vozidla. Celý podvozok je naviac zakrytovaný, aby dokázal ponúknuť lepší odpor vzduchu. A o prítlak sa stará naozaj masívne krídlo nad zadným oknom. To je však výsadou balíka Performance. Vzadu je zaujímavý aj difúzor, ktorý poskytol priestor trom koncovkám výfuku. Akoby každý jeden valec mal vlastnú koncovku. Pritom dve bočné sú okrúhle a tá v strede má oválny tvar. Kto mal ešte tri koncovky výfuku? Ferrari F40 predsa. A Honda Civic Type-R.

GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STIZdroj: Toyota

Interiér nebolo treba veľmi meniť a stačilo pridať lepšie športové sedačky. To, čo sa však zmenilo extrémne je pohonná jednotka. Platforma GA-C ponúka možnosť využiť aj športovejšiu pohonnú jednotku. Nie všetko je o hybridoch. Pod kapotou novej GR Corolly je 1,6-litrový trojvalec, podobne ako v GR Yarise. Akurát je naladený na vyšší výkon. Maximum 221 kW (300 k) dosahuje malý motor pri 6 500 otáčkach. Krútiaci moment s hodnotou 370 Nm je dostupný od 3 000 do 5 500 otáčok.

GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STIZdroj: Toyota

Trojvalec spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou s funkciou Rev matching. Tak zabezpečí, že pri podraďovaní sú synchronizované otáčky s motorom. GR Corolla má pohon GR-Four, ktorý má nastaviteľné rozdelenie výkonu. Štandardne ide na predok 60%, alebo sa dá uzamknúť pol na pol a v extrémnom prípade sa dá poslať až 70% dozadu. O tom aké výkony podáva GR Corolla v šprinte na stovku, prípadne koľko má maximálnu rýchlosť automobilka mlčí. Ale GR Yaris zvláda stovku za menej ako 5,5 sekundy.

GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STIZdroj: Toyota

Pritom nový väčší horúci hatchback nie je omnoho ťažší ako GR Yaris. Kým Yaris má 1280 kg, GR Corolla má iba o 200 kg viac, čo je veľmi dobrý výsledok, vzhľadom na omnoho väčšiu karosériu. Nový hothatch bude stáť na 18-palcových diskoch, ktoré budú obúvať športové pneumatiky Michelin Pilot Sport 4. Kvôli výkonom sa konštruktéri dostali aj k u zlepšeniu bŕzd. Vpredu sú štvorpiestikové strmene s kotúčmni s priemerom 355 milimetrov a vzadu sú dvojpiestikové strmene s 297-milimetrovými kotúčmi.

GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STIZdroj: Toyota

Tento model by vedel dokonale nahradiť hatchback, ktorý kedysi bolo Subaru STI, ale nebude dostupný v Európe. Dôvody sú asi jasné, emisné normy nedovoľujú takéto vozidla. Bude dostupný v USA a to hneď  v dvoch verziách. Základná Core príde v roku 2022 a bude mať už v základe celkom zaujímavú výbavu. Najdôležitejším však bude príplatkový balík Performance, ktorý pridá dva diferenciály Torsen, jeden na prednú a jeden na zadnú nápravu. Verzia Circuit Edition, ktorá príde v roku 2023 dostane tieto diferenciály sériovo a budem mať naviac aj karbónovú strechu.

GR Corolla od Toyoty pokračuje tam, kde skončil hatchback Subaru STIZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Toyota pritvrdzuje, GR Yaris bol len ochutnávka, prichádza GRMNJe to tak, GR Yaris je naozaj šialené auto, ktoré Toyota vyrobila a môže si to dovoliť,...14. Január, 2022
02Maserati Grecale: Porsche Macan má obrovský problémAutomobilka Maserati má menší športový model MC20, ale to nie je zrovna produkt, ktorý...24. Marec, 2022
03Nová Toyota Aygo X: Z malého X crossover za 11 990 €!Veľké auto s malým telom. S týmto výberom neurobíš krok vedľa. Éra kompaktných crossoverov...22. Február, 2022