Hyundai vylepšuje svoj Ioniq 5, dojde ďalej

Automobilka Hyundai má v ponuke niečo, čo sa dá, bez okolkov, označiť za jedno z najlepších elektrických SUV, ktoré vyzerajú ako veľký hatcbhack. Ale vážne, Ioniq 5 je jedným z najlepších aktuálnych elektromobilov a Hyundai ho ešte ďalej vylepšuje a dáva mu úplne nové funkcie a parametre.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
15.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Hyundai vylepšuje svoj...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade automobilka zlepší ponuku batérií. Zlepší, v tomto prípade, znamená, že doplní novú najväčšiu kapacitu. Verzia pre jazdu na dlhšie vzdialenosti tak získa ešte pár kilometrov na nabitie naviac. Onedlho by mala batéria s kapacitou 77,4 kWh nahradiť 72,6 kWh. To znamená 4,8 kWh naviac, v preklade 6,6 percenta.

Po reálnych skúsenostiach s autom je to prírastok až 25 kilometrov cekového dojazdu. Týmto sa potvrdili špekulácie, ktoré sa objavili v novembri minulého roka, že Ioniq 5 dostane vyššiu kapacitu batérie. Nová a väčšia batéria bude mať 384 článkov a do Európy dorazí ako modelový rok 2023. Sesterský model KIA EV6 je s touto batériou dostupný už od začiatku svojho predaja.

Druhou veľmi dôležitou zmenou je nachystane teploty batérie pred rýchlym nabíjaním. Toto má za následok to, že pri nabíjaní môže nabíjačka hneď dávať plný výkon a nemusí po začiatku ešte vyhrievať batériu. Toto predhrievanie sa realizuje na základe naplánovanej trasy cez navigačný systém. V zimnom období je toto naozaj neoceniteľný systém, ktorý dokáže skrátiť pobyt na nabíjacej stanici.

Hyundai vylepšuje svoj Ioniq 5, dojde ďalejZdroj: Hyundai

Prvkami, ktoré určite potešia najmä tých, čo majú radi moderné technológie, budú digitálne spätné zrkadlá. V ponuke relatívne veľkého crossoveru bude nielen stredné digitálne zrkadlo, ale tiež bočné späťné zrkadlá s premietaním obrazu kamery na obrazovky. Niečo podobné už Hyundai ponúka teraz, ale reálne sa obraz ukáže len pri použití blinkra na prístrojovom štíte pred vodičom miesto jedného z digitálnych kruhových ukazovateľov.

Nový bude aj systém tlmičov skrývajúcich sa pod označením Smart Frequency Dampers. Tie majú zlepšiť reakcie pruženia zadnej nápravy tak, aby sa zlepšil komfort jazdy a tiež znížilo nakláňanie, čo zase zlepší stabilitu auta pri prejazdoch zákrut. Práve tieto malé vylepšenia dokážu ešte vylepšiť tento úspešný elektromobil, ktorý dokáže zaujať nielen technickými parametrami, ale tiež zaujme aj dizajnom. Ten je rozhodne ako zo skíc áut budúcnosti.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Hyundai i20N – Malý bojovník vo famóznej formeKeď Hyundai začal s i30N, tak po počiatočných obavách ukázal, že spravil výborný hothatch....8. December, 2021
02Kia Niro prichádza s radikálnejšími tvarmiKia predstavila novú generáciu modelu Niro. Doteraz bol vizážou skôr nenápadným...2. December, 2021
03Ktorý Hyundai Ioniq 5 zvoliť? Zadokolku, či štvorkolku?Hyundai má v ponuke model Ioniq 5, ktorý stále vyzerá ako z budúcnosti. Má výrazne hranaté...11. Január, 2022