Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Laserové svetlá: Podmienky jazdy cez deň v noci

Revolučné laserové svetlá menia podmienky nočného jazdenia. Budeš prekvapený, dajú sa osadiť na bežné automobily a sú cenovo dostupné. Podmienky jazdy cez deň v noci sú prevratným riešením, ktoré si môžeš inštalovať na automobil aj ty. Cena štartuje pri hodnote niekoľko sto eur!

rufus v Technika
24.11.2020
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: bajadesigns.com

Video: Nové hybridné...

Technika

Pred časom bola ich inštalácia výhradne výsadou drahých automobilov. Dnes sú omnoho dostupnejšie a je možné ich osadiť na akýkoľvek bežný automobil. Laserové svetelné diódy sú o približne 50 % účinnejšia ako konvenčné LED svetlomety a vyznačujú sa životnosťou na úrovni životného cyklu automobilu.

Laserové svetlá - Podmienky jazdy cez deň v nociZdroj: bajadesigns.com

BajaDesigns laserové svetlometyZdroj: bajadesigns.com

Jazda v noci je náročnejšia na pozornosť. Vodič zápasí aj s väčšou únavou a vyčerpaním z dôvodu prirodzene nastaveného biologického režimu. Majitelia motorových vozidiel si dnes môžu vybrať zo širokej ponuky klasických halogénových, účinných xenónových alebo LEDkových svetlometov. Špeciálnou možnosťou výberu sú práve laserové svetlomety. Laserová svetla svietia až tam, kam oko človeka dovidí. Lacná nie sú, ale napriek tomu sa môžu vyplatiť. Koľko si vodič zaplatí za nočné videnie, ktoré zabezpečí výhľad na stovky metrov dopredu?

Laserové svetlá - Podmienky jazdy cez deň v nociZdroj: bajadesigns.com

Ide o súčasný strop kvality osvetlenia s vysokým svetelným výkonom. Umožňujú dynamické nastavovanie tvaru osvetlenej plochy pred autom tak, aby neoslňovali ostatných účastníkov premávky. Väčšina sériových modelov ponúka lacnejšie riešenia. V prípade, že si však vodič uvedomuje dôležitosť kvality osvetlenia a jazdí často v noci, je dobré zvážiť investíciu do tohto druhu osvetlenia.

Laserové svetlá - Podmienky jazdy cez deň v nociZdroj: bajadesigns.com

Kalifornská spoločnosť Baja Design si vstúpila do svedomia a po rokoch „osvetľovania vodičov“ s LED-technológiou, dnes ponúkajú výnimočné panely s najmodernejšími laserovými reflektormi. Ide o mimoriadne funkčné riešenie. Cestná homologizácia je samozrejmosťou. Ako fungujú? Laserový lúč vytvára kužeľ svetla, ktorý osvetlí priestor aj niekoľko kilometrov pred autom! Áno, čítaš dobre. Laserové svetlomety sa osvedčili aj v predchádzaniu zrážky so zverou. Vďaka dlhému svetelnému kužeľu, umožňujú vidieť zviera alebo inú prekážku na ceste omnoho skôr.

Laserové svetlá - Podmienky jazdy cez deň v nociZdroj: bajadesigns.com

Jednotlivé svetlomety ponúka výrobca za 600 dolárov, v prepočte približne za 520 eur.  Väčšie „vyhľadávacie“ svetlomety sa skladajú zo 4 svetelných zdrojov. Výrobca ich predáva za 1 000 dolárov, v prepočte cca za 860 eur. Výnimočným riešením je inštalácia so 6 zdrojmi, ktorá zabezpečuje plošné osvetlenie za 1 700 dolárov, v prepočte približne za 1 550 eur. Mnohých presvedčí o efektivite tohto osvetlenia až názorná ukážka.

Porovnanie dosvitu LED svetiel - zľava tlmené svietenie (100 m), diaľkové (300 m), laser (600 m)Zdroj: bajadesigns.com

Toto riešenie, konečne, nie je výsadou luxusných automobilov. Možno ho osadiť do bežných cestných modelov. Praktické vlastnosti vyžadujú investíciu, avšak tá je rozhodne viac ako adekvátna dosahovaných schopnostiam osvetlenia. Okrem toho, bezpečná jazda v noci je na nezaplatenie. Vieš si predstaviť ako tvoje nočné jazdy zmení svetelný zdroj, ktorý dokáže zmeniť nočné podmienky na denné? Podeľ sa s nami o svoj názor a skúsenosti v komentári.

Zdroj: Baja Designsbajadesignseurope.com

Video: Laserové svetlá Baja Designs premenia noc na deň

Video: Nové hybridné laserové svetlá BajaDesigns (jazda v noci)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ostrý crash test: Pád Volva z výšky 30 m!Najextrémnejšia nárazová skúška spoločnosti Volvo spočíva v páde z výšky 30 metrov. Volvo...22. November, 2020
02Ford Ranger Raptor Delta4x4 monštrum s 35-palcovými pneumatikami!S konverziou od Delta4x4 narástol Raptor do amerických rozmerov. Ideálny v teréne, absurdne...20. November, 2020
03Prvá čistá Cupra: Formentor športiak v tele SUV oznámil ceny pre SR!Nové SUV-kupé zo Španielska získa tvoje srdce. Zabudni na Seat. Toto je úplne iná šálka...18. November, 2020