Lotus Eletre je elektrický konkurent Lamborghini Urus

Lotus to naznačoval už dávnejšie. Emira je posledným novým modelom so spaľovací motorom. To, čo prichádza teraz je elektrická premena portfólia. Lotus ukázal nový model Eletre, ktorý je nielen elektrický, ale má aj karosériu SUV, čo má automobilke zaručiť výrazné zvýšenie predajov a hlavne dostať ju do ziskových sfér.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
31.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Lotus

Lotus Eletre je elektrický...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model si niektoré štylistické prvky prepožičiava práve z menšieho kúpe Emira, ale zároveň pôsobí naozaj veľmi samostatne. Veď, koniec-koncov, nemá sa načo podobať, keď automobilka žiadne iné SUV v ponuke nemá. Nové elektrické vozidlo bude mať v prednej časti svetlá rozdelené do dvoch úrovní. Tá vrchná bude patriť dennému svieteniu LEDkami a spodná si posvieti v noci stretávacími a diaľkovými svetlami. Tie spodné reflektory sú však schované v tmavej maske.

Svetlá v zadnej časti si zobrali na seba podobu pásu cez celú šírku vozidla. Veľmi zaujímavé sú výstupky na streche, ktoré majú byť zadným krídlom. Tie sa v strede nespájajú, ale sú iba po stranách. To, že Lotus predbehol so svojím SUV Ferrari je zatiaľ jasné. Ferrari je tiež v pláne, ale až neskôr.

Lotus Eletre je elektrický konkurent Lamborghini UrusZdroj: Lotus

Na trhoch, ktoré to umožňujú, príde Eletre s kamerami miesto spätných zrkadiel, ktoré budú premietať svoj obraz na niektorý z viacerých displejov. Interiér prvého elektrického SUV od Lotusu ponúkne podobné usporiadanie prístrojovej dosky ako má Tesla Model 3. V strede bude centrálny displej s uhlopriečkou 15,1 palca, ktorý bude zobrazovať takmer všetko. Údaje o jazde sa však budú ukazovať na menšom nízkom displeji pred vodičom. Aby displejov náhodou nebolo málo, tak pribudne aj štandardne montovaný head-up displej s obrovskou uhlopriečkou a rozšírenou realitou.

Lotus Eletre je elektrický konkurent Lamborghini UrusZdroj: Lotus

V tomto prípade automobilka siahla po úplne novej platforme Electric Premium Architecture, na základe ktorej určite vznikne ešte niekoľko modelov. A už samotný Lotus Eletre ponúkne viacero výkonových verzií a viacero usporiadaní pohonu. Tá najvýkonnejšia alternatíva má mať až 442 kW (600 k). Dva elektromotory budú poháňať všetky štyri kolesa. Automobilka oznámila, že s týmto výkonom sa dostane na stovku za menej ako 3 sekundy a maximum bude nastavené na 260 km/h. O hmotnosti automobilka zatiaľ nič nehovorí, ale jasné, že nebude pod 2 tony. Veď už len samotná batéria niečo váži.

Lotus Eletre je elektrický konkurent Lamborghini UrusZdroj: Autobazar.EU

Lotus povedal o batérii v Eletre len toľko, že bude mať viac ako 100 kWh. Žiadne presné údaje, žiadne detailné špecifikácie. Jedine fakt, že nabíjanie bude možné výkonom až 350 kW. Ak by bol celkový dojazd tohto auta reálnych šesťsto kilometrov, podľa meraní WLTP, tak by nabíjačka zvládala dodať energiu na 400 km už za 20 minút nabíjania.

Na výrobu nového modelu automobilka pripravila úplne novú fabriku v čínskom Wuhane. Odtiaľ bude zásobovať, v prvom výrobnom cykle, Veľkú Britániu, Čínu a väčšinu Európy. Do ostatných časti sveta sa Eletre dostane až následne ďalších fázach.

Lotus Eletre je elektrický konkurent Lamborghini UrusZdroj: Lotus

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW predĺžilo X5, Long bude iba pre ČíňanovJe zaujímavé ako sa jednotlivé požiadavky trhu líšia. Kým u nás sú ľudia spokojní s tým čo...8. Marec, 2022
02Dacia Duster LPG je tiež spôsob ako znížiť náklady na palivoVýrazný rast cien palív, ktorý sa asi nechystá tak skoro zastaviť, aj napriek výraznejšiemu...29. Marec, 2022
03Lotus Emira: už vieme koľko bude mať koni motor AMGLotus už dávnejšie ukázal model Emira, ale zatiaľ bol skúpy na technické informácie a na...25. Marec, 2022