Lucid Air Dream Edition: 830 kilometrov na nabitie je realita

O dojazde elektrických vozidiel sa teraz stále často hovorí. Jedna vec sú udávané čísla, druhou sú reálne. O zrovnanie týchto veličín sa pričinila norma WLTP, ktorá ale stále posudzuje tieto hodnoty trochu optimisticky. Najprísnejšia norma, americká EPA, stanovila pre vozidlo Lucid Air Dream Edition dojazd 837 kilometrov. Je to málo, je to veľa? Ako sú na tom hlavní konkurenti?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Lucid

Lucid Air Dream Edition:...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade sa pozrime na to, aké má Lucid Air, konkrétne táto verzia, predpoklady a základy. V prvom rade je to aerodynamicky vyzerajúci sedan. Takže žiadne SUV, ani nič podobné. Ladné a aerodynamické tvary je možné dosiahnuť najmä pri nižších autách.

Lucid Air Dream Edition: 830 kilometrov na nabitie je realitaZdroj: Lucid

Druhou devízou je obrovská batéria. Kapacita 113 kWh je naozaj jedna z najväčších na trhu aktuálne. Dream Edition Range s najväčším dojazdom má výkon 687 kW (933 k). Nie je však najvýkonnejším kusom v hre. Tým je verzia Dream Edition Performance, ktorá ponúkne až 818 kW (1 111 k). Ale to znamená skrátenie dojazdu na 753 kilometrov. Pri použítí 21-palcových diskov miesto štandardných devätnástok sa dokonca dostane na 720 kilometrov.

Lucid Air Dream Edition: 830 kilometrov na nabitie je realitaZdroj: Lucid

Architektúra tohto auta s 900-voltovým systémom batérií sľubuje dojazd takmer 500 kilometrov po 20-minútovom nabíjaní.

Ale ako je to teda s konkurentami? Najväčším je predsa Tesla Model S s verziou Long Range. Tesla má o 13 kWh menšiu batériu a zjavne horšiu efektívnosť, lebo na jedno nabitie dá, podľa EPA 652 kilometrov. Takisto Lucid Air zbiera body pri zrýchlení. Na americký štandard 60 míľ, čo je 96 kilometrov za hodinu sa dostane nováčik skôr, za 2,7 sekundy, kým Model S potrebuje 3,1 sekundy.

Lucid Air Dream Edition: 830 kilometrov na nabitie je realitaZdroj: Lucid

Ešte zaujímavejšie je provnanie s novým Mercedesom EQS. Mercedes má batériu s kapacitou 115 kWh. Z nej dokáže dostať dojazd, podľa miernejšej normy WLTP až 784 kilometrov. To je však stále menej ako pri striktnejšom meraní Dream Edition. Je však jasné, že Mercedes má ešte nejaké eso v rukáve a nevystrieľal všetky náboje hneď pri predstavení. Už predsa vyšla aj verzia s označením AMG.

Plus treba rátať s tým, že Mercedes má štandardne 21-palcové zliatinové disky. Ak by sme pozreli koľko má Lucid Air dojazd s takými, tak sa dostane Mercedes do výhody, keďže Lucid Air sa dostane len na 774 kilometrov.

Lucid Air Dream Edition: 830 kilometrov na nabitie je realitaZdroj: Lucid

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Opel Astra prichádza, bude aj plne elektrickýNový koncern, do ktorého patrí aktuálne Opel prináša nové technológie. A je tiež zrejmé, že...3. September, 2021
02Mercedes spustil elektrickú ofenzívu, priniesol EQB, EQE, EQS AMG a koncept EQGMercedes už niekoľkokrát oznámil, že to s elektromobilitou myslí vážne a do určitého času...8. September, 2021
03Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021