Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na Slovensku

Hyundai postupne rozširuje paletu modelov N vo svojom portfóliu. Kým len nedávno pribudol najmenší i20N, ak sa bavíme o našom trhu, postupne sa ukazujú aj ďalšie novinky. Model i30N prejde faceliftom, ale najvýkonnejšiou súčasťou bude Kona N.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Najvýkonnejší Hyundai Kona...

Auto-moto zaujímavosti

Automobilka pridáva nový model, ale po facelifte, pričom sa o ňom začalo hovoriť ešte pred ním. Teraz prichádza svalnato pôsobiaci a agresívnejší model, ktorý má celkom inak pôsobiaci predok. Miesto oblých línií hrajú prvé husle ostré otvory. Vzadu sa tiež niečo zmenilo, tým niečim je spodná časť nárazníka, ktorá má priestor na dve koncovky výfuku.

Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuZdroj: Hyundai

Model stojí na 19-palcových zliatinových diskoch, ktoré obúvajú športovo ladené pneumatiky Pirelli P-Zero. Podvozok má zadnú viacprvkovú nápravu a karoséria je pevnejšia vďaka zvarom naviac, ktoré neboli pri bežných Konách.

Niečo sa udialo aj vnútri. Reálne má Kona N naozaj športovo vyzerajúce sedadlá s poriadnym bočným vedením. A zaujímavý je aj volant. Ten ku tlačidlám na zmenu režimu, je ich až 5, z toho jeden konfigurovateľný, pridáva ešte červené štartovacie tlačidlo ako má menší model i20N.

Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuZdroj: Hyundai

To hlavné je ale pred zrakmi schované. Veľa  sa skloňoval motor s objemom 1,6 litra, ktorý je aktuálne v i20N, ale nie je pod kapotou. Pohon má na starosti dvojliter, ktorý je podobný tomu, čo sa dáva do Velosteru N. Má výkon 206 kW (280 k) a krútiaci moment 392 Nm.

Motor je štandardne spojený s pohonom prednej nápravy a automatickou prevodovkou. Práve prevodovka je zaujímavá. Má osem stupňov a dve mokré spojky. V jednom z režimov radí naozaj promptne a strieľa do výfuku. Podporuje aj Launch Control, s ktorým sa Kona N dostane na stovku za 5,5 sekundy.

Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuZdroj: Hyundai

Na okruhu sa môže zase hodiť vypnutie rozbiehania po pustení brzdového pedálu, či dokonca plne vypínateľné ESP. To už pri nových autách začína byť stále väčšia zriedkavosť. Vylepšené sú aj brzdy a dokonca má tento model štandardne elektronicky riadený samosvorný diferenciál.

Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuZdroj: Hyundai

Je jasné kam Hyundai s Konou N mieri. Tých neprémiových konkurentov nie je veľa. Ale môže ním byť o kúsok väčší Volkswagen T-Roc R. A s prižmúrenými očami by sa za konkurenta dal označiť aj model Cupra Formentor, ktorý má ale, s predokolkou, výkon 180 kW (245 k).

Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

015 vecí, čo nás zaujali na Hyundai i30 FastbackHyundai nedávno predviedol facelift modelu i30. Ten je pre automobilku takmer rovnako...23. Február, 2021
02Audi bude mať aj menší elektrický crossover Q4 e-tronAudi znova rozšíri svoju ponuku elektrických áut. Už to nebudú šialené extrémne rýchle...23. Apríl, 2021
03Hyundai nezanevrel na vany, ukázal 11-miestny model StariaAk ste pozerali niekedy vízie ako by mali autá vyzerať v budúcnosti, tak zjavne nie ste...24. Marec, 2021