Prekvapenie z Ruska: 1. osobný automobil značky Kamaz

V decembri sa v Moskve v rámci VII. národnej výstavy VUZPROMEXPO-2020 uskutočnila prezentácia výnimočného elektrického automobilu vyvinutého spoločnosťou KAMAZ PTC. Ide o netradičný automobil, ktorý vznikol ako prekvapenie súčasnej ponuky výrobcu.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
18.01.2021
Diskusia:

Video: Kamaz Kama-1...

Auto-moto zaujímavosti

Život tohto automobilu odštartoval s cieľom vytvorenia inteligentného malého mestského elektrického vozidla, ktoré ľahko strasie svoju priamu konkurenciu na trhu.

1.   osobný automobil Kamazu

Od ostatných modelov značky sa odlišuje hneď niekoľkými hlavnými vlastnosťami. Kamaz Kama-1 je prvý osobný automobil Kamazu.  Čo dokáže? Ponúka nečakané tvarové línie s prevahou hranatých tvarov. Projekt bol realizovaný v rámci federálneho cieľového programu Výskum a vývoj a KAMAZ sa stal hlavným partnerom projektu.

Kamaz Kama-1 - 1. osobný automobil KamazuZdroj: kamazexport.com

Kompaktný inteligentný crossover

Elektromobil ponúka vodičovi 3 úrovne inteligentných asistenčných systémov ADAS. Automobil s pracovným názvom Kama-1, je 3-dverový 4-miestny kompaktný inteligentný crossover, vyvinutý v súlade so súčasnými trendmi na trhu mobility a dopravy. Rozmery automobilu - dĺžka crossoveru je 3,4 m, šírka 1,7 m, výška 1,6 m, svetlá výška 160 mm.

Dojazd 250 km, vývoj 2 roky

Elektromobil je vybavený lítium-iónovou batériou s kapacitou 33 kWh a 80 kW elektromotorom, ktorý umožňuje dosiahnuť rýchlosť až 150 km / h a dojazd až 250 km bez dobíjania. Rýchlosť úplného nabitia batérie je v normálnom režime je 6 hodín, v zrýchlenom režime 20 minút. Akcelerácia z nuly na 100 km / h za 6,7 sekundy. Práce na koncepte sa začali v decembri roku 2018. V priebehu realizácie projektu uzrelo svetlo sveta prvé digitálne dvojča spolu s experimentálnou vzorkou nového malého mestského elektrického automobilu. Obe verzie vznikli podľa automobilových štandardov s ohľadom na čo najkratší čas príchodu na trh. Celkom nový osobný automobil Kamaz vznikol za 2 roky od začiatku vývoja.

Kamaz Kama-1 - 1. osobný automobil KamazuZdroj: kamazexport.com

Kľúčový segment pre Rusko

Jedná sa o jedinečný výsledok komplexnej spolupráce KAMAZ-u a špecialistov z renomovaných škôl podieľajúcich sa na ruskej ceste nasledovania svetového high-tech priemyslu. Technologické oblasti sú pre ruskú ekonomiku kľúčové. Príchod na trh by nebol možný bez efektívnych programov ruského ministerstva školstva a vedy, ktoré sa snažia vytvoriť konkurencieschopný sektor aplikovaného výskumu a vývoja.

Kamaz na vrchole technologického vývoja v Rusku

Areál KAMAZ-u je súčasne najväčším ruským priemyselným priestorom, kde dostávajú život vyspelé technológie a odvážne technické nápady šikovných ruských technikov. Pri vývoji jednotlivých modelov spolupracuje profesionálny tím odborníkov a spoločnosť nestavia svoje meno len na vysokej inžinierskej úrovni a riadení. Kamaz dlhoročne priťahuje tých najlepších odborníkov a združuje najväčšie talenty v krajine.

Kamaz Kama-1 - 1. osobný automobil KamazuZdroj: kamazexport.com

Dizajn aj do terénu

Podľa oficiálneho vyjadrenia generálneho riaditeľa Kamaz-u, Sergeya Kogogina, sa spoločnosti spolupráca s Petrohradskou polytechnickou univerzitou ako ideálne spojenie vedy a výskumu mimoriadne osvedčila. Exteriér inteligentného crossoveru je zaujímavý dynamickými smerovými svetlami, ktoré zodpovedajú moderným trendom v dizajne svetlometov a lampiónov, ako aj charakteristickým zasklením čelného skla, ktoré poskytuje panoramatický výhľad. Obloženia blatníkov, prahy a lišty nárazníka sú vyrobené ako samostatné časti a sú ľahko vymeniteľné, čo umožňuje ľahké použitie automobilu pre potreby spoločností venujúcich sa zdieľaníu automobilov. Vysoká svetlá výška automobilu spĺňa požiadavky ruského spotrebiteľa a umožňuje prekonávať náročné cestné úseky.

Interiér

Vnútorné prvky uľahčujú nastupovanie a vystupovanie. Dizajn interiéru automobilu vytvára maximálny vnútorný objem a pohodlie. 9-palcová obrazovka hlavných informačných, multimediálnych a ovládacích systémov je umiestnená na stĺpiku riadenia. Všetky systémy vozidla sa ovládajú pomocou tejto obrazovky. Zabezpečuje aktiváciu a správu funkcií úrovne 3 ADAS, klimatizácie, multimediálnych funkcií a diagnostických režimov vozidla. . Interiér je mimoriadne zaujímavý. Posúď sám.

Kamaz Kama-1 - 1. osobný automobil KamazuZdroj: kamazexport.com

Digitálne dvojčatá, príchod na trh

Elektromobil je vyvinutý na základe technológie „digitálne dvojčatá“. Táto technológia umožňuje vykonávať virtuálne testovanie a konfiguráciu automobilu, simulovať a merať ktorýkoľvek z jeho indikátorov v rôznych podmienkach životného cyklu s podrobným zohľadnením charakteristík materiálov a vlastností technologických procesov. Teraz je elektromobil v stave priemyselného predvýrobného modelu, ktorý prešiel testami a všetkou potrebnou certifikáciou. Pozri si ho v priloženom videu.

Zdroj: kamazexport.com

Kamaz Kama-1 - 1. osobný automobil Kamazu

Video: Kamaz Kama-1 novinka z Ruska

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Slovenský unikát: Zubor V8 monštrum na platforme Dodge RAM 1500Red Bull Zubor 5,7 V8 monštrum je všetko len nie rodinný minivan. Disponuje dĺžkou 6...24. December, 2020
02Tip na darček - šliapacie autíčko: Mini Škoda kabriolet z ČR!Dopraj deťom vlastného veterána, o ktorého sa môžu s láskou starať. Originálnejší darček...16. December, 2020
03Aktuálne: Tisícky kamiónov na hraniciach Británie kvôli mutácii koronavírusuInternetom sa šíria zábery niekoľko tisíc stojacich kamiónov z hraníc Británie. Ukazujú...2. Január, 2021