Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilky

Nástupca Renaultu Kadjar bol naozaj dlho očakávaný. Jeho náhrada je tu a volá sa Austral. Je najnovším prírastkom, ktorý automobilka aktuálne odprezentovala. Nový model má byť plnohodnotný nástupca stredne veľkého SUV. Bude tiež musieť zastúpiť aj iné modely a ich karosárske verzie, ktoré z ponuky vypadávajú. Čiastočne ma teda nahradiť aj Talisman, lebo vraj po sedanoch ľudia nebažia.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.03.2022
Diskusia:
Zdroj: Renault

Renault Austral: revolúcia...

Auto-moto zaujímavosti

Nový Austral má dizajnový jazyk, ktorý automobilka využíva už pri ostatných modeloch, najmä však pri najnovšie generácii Megane. Na rozdiel od neho však Austral nebude výlučne elektrickým vozidlom. Elektrifikácia prebehne pri všetkých motoroch, ale zatiaľ nebude treba nabíjať.

Nový model prináša, samozrejme, úplne nové logo na kapote, za ktorým sa skrývajú radarové snímače. Dobre vyzerajú aj predné svetlá prinášajúce lepšie rozlíšenie maticového systému a aj lepšiu adaptivitu. Zadné svetla sú tiež LEDkové, ale akoby svoje lúče premietali na plastové kryty svetiel, čím vytvárajú takmer hologramový charakter svetelných efektov.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

Nový Austral bude dlhý 4,51 metra, široký 1,83 metra a vysoký 1,62 metra. Rázvor osí kolesies sa dostane na 2,67 metra. Táto hodnota už znamená celkom slušné miesto aj pre posádku a fakt, že bude nový model o niečo väčší ako jeho predchodca.

V interiéri teda bude dostatok miesta pre štvorčlennú, možno aj päťčlennú, posádku. Pritom stále za nimi ostane batožinový priestor s objemom 500 až 575 litrov, podľa posunutia zadnej lavice a vlastne toho, či vôbec posuvná je, alebo je fixná. Tieto hodnoty však platia iba pre alternatívy s mild-hybridom. Pre Full Hybrid sú trošku znížené. V takom prípade objem dosahuje 430 až 555 litrov. Konštruktérom sa pritom podarilo do interiéru zapracovať odkladacie priestory s objemom ďalších 35 litrov pre akúkoľvek verziu Australu.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

Tak ako Megane, aj Austral dostane prístrojovú dosku rozmiestnením displejov tvare písmena L. Jeden displej bude horizontálne pred vodičom a druhý vertikálny v strede. Ten druhý bude slúžiť na ovládanie informačno-zábavného systému EasyLink, ktorý spolupracuje s googlom a dá sa využívať aj google asistent po oslovení „Hej, Google!“ Jedno z mála miest, na ktorom budú fyzické tlačidlá, bude volant. Tam sa sústredí naozaj veľká časť ovládacích prvkov vozidla a bude ovládacím centrom takmer všetkého.

Motory budú tiež z časti nové. Úplnou novinkou bude 48-voltový mild-hybrid, ktorý využije úplne nový motor s tromi valcami a objemom 1,2 litra. Tento agregát bude mať úplne novú batériu a celkový výkon sa dostane na 96 kW (130 k). Austral bude mať pohon výlučne prednej nápravy, pri tomto motore skrz šesťstupňovú manuálnu prevodovku. Automobilka hovorí, že takýto Austral dokáže jazdiť s kombinovanou spotrebou 5,3 litra na 100 km. Po dôkladnej analýze Renault prehlásil, že bez mild-hybridnej technológie by tento motor potreboval o 20% paliva viac.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

Až takú zásadnú novinkou nebude 1,3-litrový štvorvalec, ktorý poznáme z Arkany. Na vývoji tohto motora Renault spolupracoval s Mercedesom a jeho mild-hybrid využíva 12-voltový systém. Na výber je s manuálnou prevodovkou a výkonom 103 kW (140 k), alebo s automatickou prevodovkou X-Tronic, s ktorou ponúka až 118 kW (160 k). Kombinovaná spotreba výkonnejšej verzie sa pohybuje na hranici 6,2 litra na 100 km.

Úplnou a veľkou novinkou však bude nový hybridný systém, teda full hybridný systém, ktorý využije znova rovnaký 1,2-litrovy trojvalec ako majú základné verzie. Renault hovorí, že tento hybrid bude vždy štartovať výlučne na elektrickú energiu a v meste zvládne až 80% presunov bez nutnosti zapánania spaľovacieho agregátu. Pri full hybride budú na výber dve výkonové verzie, buď bude mať 118 kW (160 k) alebo 147 kW (200 k). V tomto prípade sa hovorí o kombinovanej spotrebe 4,6 litra na 100 km.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

Bežne by sme sa teraz dostali ku naftovým motorom, ale v tomto prípade nie. Renault ich nebude mať ani pre tento model, rovnako ako ich nemá ani pre Arkanu. Ako alternatívu ponúka práve úsporné mild-hybridné pohonné jednotky. To, čím však bude Austral odlišný, najmä jeho lepšie vybavené verzie, s výkonnejšími motormi, je pokročilý podvozok so systémom natáčania zadnej nápravy. Systém 4Control Advanced bude dostupný naozaj iba pre určité verzie.

Renault Austral bude prvým modelom, ktorý dostane novú výbavu Esprit Alpine. Tá bude stáť na vrchole ponuky a prinesie športovejšiu vizáž s 20-palcovými zliatinovým diskami. Táto verzia dostane aj niekoľko odznakov s názvom výbavy, napríklad na blatníkoch. Maximum pre každú ostatnú výbavu, z hľadiska veľkosti diskov, bude 17 až 19 palcov priemeru.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

To, že automobilka ukázala Austral už teraz však neznamená, že sa na cestách objaví už onedlho. Austral sa ukázal najmä kvôli tomu, že aktuálny termín býval špecifický pre Ženevský autosalón. Reálne sa novinka začne na cestách objavovať koncom tohto roka. Cenové hladiny budú známe bližšie ku vedeniu. Je však jasné, že Austral bude stáť viac ako stál Kadjar.

Už teraz je jasné, že sa dobre pripravil na konkurentov, ktorí tiež nezaháľajú, ale väčšinou ponúkajú aj naftové motory. Ford Kuga má naftové motory, Peugeot 3008 tiež, tak isto ako Volkswagen Tiguan, či Škoda Karoq. Renault bude mať miesto naftových agregátov teda veľmi úsporné benzínové motory, ale ľudí je ťažké prerobiť a nastaviť na správnu cestu. Uvidíme ako to dopadne, s Arkanou to vychádza.

Renault Austral: revolúcia v ponuke automobilkyZdroj: Renault

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW predĺžilo X5, Long bude iba pre ČíňanovJe zaujímavé ako sa jednotlivé požiadavky trhu líšia. Kým u nás sú ľudia spokojní s tým čo...8. Marec, 2022
02Ford Ranger Raptor: Pripravte sa, prichádza kráľ terénuFord pokračuje v tom, čo začal s minulou generáciu Rangeru. Ponuka nového modelu, ktorý...2. Marec, 2022
03Renault Express Van je ľudová voľba pre transportRenaultu nemožno upriež úspech na poli úžitkových vozidiel. Podľa minuloročných štatistík...22. Február, 2022