Renault Express Van je ľudová voľba pre transport

Renaultu nemožno upriež úspech na poli úžitkových vozidiel. Podľa minuloročných štatistík je najpredávanejším Renaultom na Slovensku práve Master. Ale ponuka úžitkových vozidiel je trochu širšia. Najnovšie už nezačína modelom Kangoo, ale pribudol úplne nový model Renaultu Express Van.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Renault Express Van je...

Auto-moto zaujímavosti

Možno niekto zbadá, že Express Van je vlastne prestavaný model Dacia Dokker, ale to nie je vôbec problém, lebo už ten bol ideálnym základom ponuky skupiny Renault. Teraz však automobilka oživila meno, s ktorým prichádzal úžitkový Renault 5. Nie úplne nové meno, ale úplne vynovené auto sú výborným základom ponuky.

Prečo Express Van?

Renault Express Van je najmenšou z dodávkovej ponuky automobilky a dobre sa s ním manévruje v meste. Pritom sa, vďaka naftovému motoru s objemom 1,5 litra nestratí ani mimo miest. Spotreba bude tiež na veľmi dobrej úrovni.

Express Van je tiež najlacnejšou cestou ako sa dostať ku malému vanu. To, čo je plusom je, že bude mať aj benzínový motor TCe 100, nepriamovstrekový litrový trojvalec, ktorému nevadí ani mestská premávka a mimo mesta bude zvládať jazdy s rozumnou spotrebou.

Renault Express Van je ľudová voľba pre transportZdroj: Autobazar.EU

Aké sú možnosti Express Van?

Renault pripravil pre Európu najmä verziu s plechovou zadnou časťou. Prevážané veci je možné naložiť buď cez asymetricky delené zadné dvojkrídle dvere, alebo cez bočné posuvné. Tie uľahčia vykladanie pri pozdĺžnom parkovaní.

Celkový objem nákladového priestoru s pevným oddelením priestoru pre pasažierov je 3,3 metra kubického. Dôležitejší fakt je však, že vnútorná dĺžka vo výške podlahy je 1 915 milimetrov. Trochu možno zamrzí, že šírka medzi blatníkmi je len 1 170 milimetrov a to znamená, že tri centimetre chýbajú na prevoz palety štandardu EUR. Tá má 1,2 metra. Reálne tak to Expressu naložíte nie dve, ale iba jednu takto veľkú paletu. A nie je to len o šírke medzi blatníkmi. Zadné dvere majú 1 172 milimetrov šírku. Takže to, čo neprejde cez dvere neprejde ani cez blatníky. Jednoduché a efektné riešenie mier. Bočné dvere majú šírku 716 milimetrov, čo znova stačí na to, aby bolo možné ľahko vyložiť aj väčšie kusy prevážaného materiálu.

Renault Express Van je ľudová voľba pre transportZdroj: Autobazar.EU

Bude Express aj ako osobné auto?

Áno, Express bude aj ako osobné auto. Nie, nie na našom trhu. Osobná verzia bude určená pre krajiny, kde nie sú tak extrémne emisné normy a pokuty za každý gram nad limit. Aj pre toto skončilo napríklad trio áut od Citroënu, Peugeotu a Oplu vo výlučne osobných verziách. Tie pre prvého menovaného nahradila úžitková verzia s pevnou prepážkou. A to nie je úplne optimálne. S takýmto niečim by musel prísť aj Express, lebo by jeho výroba ako osobného auta nebola rentabilná pri spomenutých pokutách.

To znamená, že ekvivalent Dokkeru, ktorý bol zaujímavým úžitkovým autom s možnosťou prepravy piatich jednoducho na našom trhu nebude. Trh by také auto zvládol, byrokracia ho ale nezvláda. To je celkom škoda, ale ak by ste chceli odobný Renault s takýmto charakterom, tak siahnite po Kangoo. Bude o niečo väčšie a omnoho modernejšie.

Renault Express Van je ľudová voľba pre transportZdroj: Autobazar.EU

Porovnanie parametrov Express Van a Kangoo Van s rovnakým motorom

Ako sa vyznať v tom, či je lepšie Kangoo Van, alebo Express Van? Jednoducho, treba si pozrieť tabuľky a porovnať porovnateľné verzie. My sme do výberu zvolili 1,5 dCi 95, ktorý majú oba modely so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Pri Kangoo sme nebrali verziu Open Sesame bez pravého B-stĺpika, lebo tá je veľmi špecifická. Kangoo má tiež omnoho širšiu ponuku motorov a tiež dvojspojkovú automatickú prevodovku.

Parameter

Express Van Cool

Kangoo Van Cool

Základná cena bez DPH

14 760 €

18 100 €

Objem nákladného priestoru

3,3 m3

3,3 m3

Dĺžka nákladného priestoru

1 915 mm

1 810 mm

Šírka nákladného priestoru

1 416 mm

1 517 mm

Šírka medzi blatníkmi

1 170 mm

1 247 mm

Rozmer zadných dverí (šírka x výška)

1 172 mm x 1 100 mm

1 254 mm x 1 115 mm

Šírka bočných dverí

716 mm

716 mm

Výška hrany nákladového priestoru

569 mm

585 mm

Užitočná hmotnosť

656-698 kg

786 kg (zvýšené, štandard 583 kg)

Vonkajšie rozmery (D x Š x V) mm

4 393 x 1 775 x 1 811

4 486 x 1 860 x 1 808

Max. hmotnosť brzdeného prívesu

1 200 kg

1 500 kg

Max. hmotnosť nebrzdeného prívesu

685 kg

750 kg

Zrýchlenie 0-100 km/h

13,9 s

14 s

Spotreba kombinovaná WLTP

5,0-5,3 l

5,3-5,8

Z tabuľky jasne vyplýva, že aj napriek tomu, že Kangoo má kratšiu podlahu, dokáže, vďaka väčšiemu priestoru medzi blatníkmi, odviezť dve palety. Výhodou Kangoo Van je tiež fakt, že môže mať aj výkonnejší motor Blue dCi 115 s 85 kW (115 k). Ale cenový rozdiel porovnateľných verzii 3 340 eur nie je vôbec zanedbateľný a dokáže spôsobiť, že Express môže mať väčšie predaje v tejto konfigurácii ako Kangoo. Ak nepotrebujete klimatizáciu a rádio, tak základný Express viete kúpiť za 12 460 eur s TCe 100. A keďže sa bavíme o úžitkových vozidlách, tak je logické, že všetky ceny sú uvedené bez DPH.

Renault Express Van je ľudová voľba pre transportZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlacnejšie opancierované auto: ojazdený Renault!Opancierované autá sú niečím, s čím sa na cestách rozhodne nestretávame každý deň. Niet sa...9. Január, 2022
02Video špeciál: Obytný van ako druhý domov: Za posledný rok a pol prespal v karavane 308 nocíPandémia koronavírusu zasiahla do života každého z nás rôznym spôsobom. Peťo, s ktorým som...21. Február, 2022
03Škoda Fabia Monte Carlo vie zastúpiť aj verziu RSŠkoda ukázala novú verziu modelu Fabia. Je to presne Fabia Monte Carlo, najšportovejšia...22. Február, 2022