SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiér

SEAT vylepšil svoje modelu Arona a Ibiza. Sú, okrem u nás nepredávaného Mii, najmenšími modelmi automobilky, avšak v domácom Španielsku je napríklad Arona najpredávanejším autom celkovo. Ani Ibiza však nezaostáva, aj keď na Slovensku má predaj týchto modelov niekoľko špecifík. K tým sa však dostaneme neskôr, najskôr sa pozrime na to, čo sa zmenilo.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
26.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT modernizoval Aronu a...

Auto-moto zaujímavosti

Predná časť oboch modelov dostala novú vizáž. Možno na Ibize to nie je hneď do očí bijúce, ale porovnanie verzie pred a po facelifte hovorí jasnou rečou. Svetlá  dostali podobný tvar a majú dva stupne. Základný, ktorý má Full LED osadenie má svietivosť 550 lumenov a výkonnejšie LED High majú 900 lumenov a charakteristický svetelný podpis. Tá svietivosť je však dobrým argumentom, aby ste priplatili za výkonnejší svetelný systém. Nové predné nárazníky sú očividné najmä pri Arone. Nové hmlové svetlá majú okrúhly tvar a sú v nárazníku, podobne ako v prípade športovo ladeného modelu Cupra Formentor.

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

Vzadu až tak veľa zmien ako vpredu nie je, azda najvýraznejšou je použitie nového fontu na názov modelu. Ten vyzerá čiastočne ako rukou písaný a aj tieto dva modely sa dostali do fontovej vlny, ktorú automobilka aktuálne ide. Viac ako font však poteší rozšírenie palety farieb. Pre oba modely budú dostupné dva nové odtiene modrej, Sapphire a Asphalt. Pre Aronu však pribudne aj niečo viac. Malý crossover dostane aj tmavozelenú Dark Camouflage a možnosť kombinácie s bielou strechou. Oranžová strecha dostupná pred faceliftom už v ponuke nebude.

Najväčšia zmena nasatala v interiéri. Oba spriaznené modely sa zbavili pôvodných palubných dosiek a majú nové, modernejšie a štýlovejšie. Pozitívom ostáva ponechanie samostatného ovládania klimatizácie. Nový informančno-zábavný systém akoby z oka Leonu a ostatným novším modelom vypadol. Má uhlopriečku až 9,2 palca a zošikmené wodgety na úvodnej obrazovke.

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

Pre niektoré výbavové stupne sú nové aj látky čalúnenia, ale nový tvar palubnej dosky je v hlavnej úlohe. Aj volant má nový dizajn a za volantom je digitálny zobrazovací panel miesto klasických ručičkových prístrojov. Krokom vpred je tiež farebné odlíšenie v interiéri. Oba modely majú štyri rôzne farby lemovania výduchov klimatizácie, ktoré sa dajú objednať s rôznymi verziami interiéru.

Slovenský SEAT spravil výborný krok a zbavil sa verzie, ktorá bola v cenníku len kvôli lákavému a často šokujúcemu nápisu „cena od“. V podstate vypadla z oboch modelov výbava Reference, ktorú si pri Ibize kúpili 2 percentá zákazníkov a pri Arone to bolo menej ako jedno percento. Len pre zaujímavosť, pred faceliftom vyhrávala pri Ibize výbava FR s polovičným podielom a pri Arone Xperience zobrala až 45 percent objednávok. Je teda logické, že tieto základná výbava vypadla z ponuky.

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

Podobný proces nastalaj pri motoroch. Základný trojvalec s atmosférickým plnením už v ponuke nie je ani v Ibize. Ibiza má základ s turbom a výkonom 70 kW (95 k). S obsiahlou výbavou Style stojí 14 490 eur. A podobne to je aj pri Arone. Základ Style, ale s výkonom 81 kW (110 k) je za 16 530 eur. Obe sú s aktuálnym zvýhodnením akčnej verzie Family. Oba modely budú mať zhodne vrcholný motor 1,5 TSI so štyrmi valcami, spojený so sedemstupňovou prevodovkou DSG, s výkonom 110 kW (150 k).

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

S faceliftom sa podarilo SEATu aj do malých áut pridať množstvo rôznych asistentov. Pribudli tak Side Assist, Lane Assist, Traffic Jam Assist a tiež Travel Assist. Arona má naviac aj možnosť použiť Park Assist. Bez ohľadu na model je však vylepšený systém Side Assist, ktorý má vzadu senzory s dosahom až 70 metrov, kým doteraz mali dosah len 40 metrov. Dokážu sa prepnúť aj na kratšiu vzdialenosť, čo znamená, že dokážu informovať o prichádzajúcich autách pri cúvaní z parkovacieho miesta.

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

Takže vylepšenie modelov Arona a Ibiza nie je len o miernych úpravách zovňajšku, tie sú len trochu evolučné. Omnoho zaujímavejšie sú vylepšenia vnútri a vylepšenia na poli asistentov. Tých majú oba modely naozaj veľa a prevyšujú nimi naozaj väčšinu konkurentov. Kladne sa dá hodnotiť aj fakt, že automobilka nejde robiť senzácie extrémne nízkou základnou cenou, ale každé auto jednoducho bude mať poriadnu výbavu a slušný motor.

SEAT modernizoval Aronu a Ibizu, majú kompletne nový interiérZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyMINI má aktuálne v ponuke aj dva väčšie modely. Clubman je ten nižší šesťdverový...24. August, 2021
02Test: CUPRA Formentor 1,5 TSI – Latte bez kofeínuCUPRA je samostatná značka, o čom niet pochýb a so SEATom zdieľa len dva modely. Aktuálne...9. Jún, 2021
03Leon Sportstourer od športovej automobilky CUPRA je vhodný na každý deňPo tom, čo SEAT predstavil Leon Sportstourer a rovnaký model do svojho portfólia zaradila...3. August, 2021