MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značky

MINI má aktuálne v ponuke aj dva väčšie modely. Clubman je ten nižší šesťdverový a Countryman je vlastne jediné SUV, či skôr crossover automobilky spadajúcej pod BMW Group. Na trhu je aktuálne už jeho druhá generácia, ktorá je ešte o 20 centimetrov dlhšia ako tá prvá a tento údaj trochu nesedí k názvu automobilky. Je to najväčšie MINI, ktoré sa sériovo vyrábalo.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.08.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

MINI Countryman Cooper SE:...

Auto-moto zaujímavosti

My sme si vyskúšali verziu Cooper SE, čo je ďalšia zaujímavosť, lebo je to plug-in hybrid. Je alternatívou ku benzínovým a naftovým agregátom. Tých nie je málo a MINI automobilka má v cenníkoch aj poriadne výkonnú verziu John Cooper Works dosahujúcu 225 kW (306 k). Ale naspäť ku Cooperu SE.

Je stále MINI?

Už na prvý pohľad je jasné, že toto je tiež stále MINI. Reálne vyzerá menšie ako hovoria čísla. Na 4,3 metra dĺžky teda nevyzerá vôbec, čomu pomohol aj facelift. Pred ním bol Countryman vizuálne o niečo väčší.

Countryman má charakteristické detaily ako predné svetlá a masku chladiča, ktoré sú naozaj nezameniteľnými a okamžite evokujú jedinú automobilku. A rovnako to je vzadu. Charakteristické celkové tvary už dopĺňa len britská vlajka zakomponovaná, polovične, do zadných svetiel. Aj napriek veľkosti má toto MINI stále ten cool faktor, ktorý má aj základný model.

MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyZdroj: Autobazar.EU

Koľko miesta je v interiéri?

Medzigeneračný nárast rozmerov sa pretavil aj do interiéru. Veď len na rázvore pribudlo 75 milimetrov, ktoré sa pretavili do priestoru pre nohy zadných pasažierov. Z toho vyplýva, že Countryman môže kľudne suplovať aj úlohy rodinného auta, ktoré dokáže zhltnúť batožinu aj na dovolenku s dlhším trvaním.

Pritom si stále zachováva črty, ktoré ho odlišujú od ostatných automobilov. Takými je páčka na štartovanie, páčka na streche na zmenu farby podsvietenia, či veľký kruhový inštrument v strede prístrojovej dosky. V ňom je väčší displej a pár dotykových tlačidiel. Novinokou je displej pred vodičom. Miesto ručičkových prístrojov je jeden displej s tromi segmentami, ktorý zobrazuje všetko potrebné. Práve tento detail je najmenej MINI zo všetkých, ale ponúka výborný prehľad.

MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyZdroj: Autobazar.EU

Ako je to s pohonom?

Pod kapotou MINI Countryman Cooper SE sa skrýva 1,5-litrový trojvalec s prepĺňaním a elektromotor. Je to vlastne podobná sústava pohonu ako má aj superšport BMW i8, akurát tu má menej výkonu. Kombinovaný výkon sa dostal na 165 kW (225 k). Pri Mini Countryman je sústava verzie Cooper SE spojená s osemstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých kolies ALL4.

Reálne sa dá na jedno nabitie plug-in hybridu prejsť až 40 kilometrov. Toto nie je údaj z tabuliek, ale reálny údaj so zapnutou klimatizáciou. To znamená, že lokálne sa dá jazdiť bez emisií, tie sú presunuté na iné miesta. Ale celkovo je toto MINI veľmi úsporné. Keby nemá tú truhlu na streche, tak aj na benzínový motor dokáže jazdiť za 6,5 litra bez asistencie elektromotora.

MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyZdroj: Autobazar.EU

Čo to je na streche tohto auta?

Na streche tohto kusu je stan. Je to špeciálny Autohome vytvorený pre tento konkrétny model. A dá sa v ňom spať. Ľahne si aj dvojmetrová osoba a najlepšia na ňom je tá pohotovosť. Chcete narýchlo v noci nabíjať auto? Zaparkujte, otvorte tri sťahovacie pásky, trochu stan posuňte navrch a celý sa zdvihne, čím vytvorí dostatok miesta pre dvojicu na spanie. Schodíky, či skôr rebrík je pritom ukrytý vnútri.

A skladanie je rovnako jednoduché. Potiahnete dve šnúry s rúčkami, jednu vpredu, druhú vzadu a len rukou zasuniete látku, ak sa dostala von a nezostala vnútri. Všetko sa pekne schová, aj pohodlný a celkom hrubý matrac, zatiahnete tie pásky a môžete štartovať. Na výlety je tento stan absolútne vynikajúci. Jedinou nevýhodou je, že počas jazdy pridáva hluk a na diaľnici s ním stúpa spotreba aj o dva litre. Tento stan je však dobrou alternatívou aj klasických stanov, lebo má pevnú strechu, čo znamená väčší komfort aj v prípade dažďa. Firma, ktorá ho vyrába má v ponuke viacero alternatív. Jedinou otázkou, ale vážnou ostáva, či miesto neho nezvoliť nejakú prestavbu do interiéru, ktorý je ešte viac chránený pred poveternostnými podmienkami ako strešný stan.

MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyZdroj: Autobazar.EU

Koľko takýto špás stojí?

Najväčšie MINI bude logicky cenovo vyššie ako porovnateľne veľká konkurencia. Tento kus, Cooper SE ALL4, má základnú cenu 37 700 eur. Ale niekoľko príplatkov za farbu, perfektne vyzerajúce 19-palcové disky, interiér a výbavu dokáže túto sumu celkom pekne zdvihnúť. Celkovo sa, bez stanu, dostáva na 55-tisíc eur. Nie všetko z toho, čo toto auto má potrebujete, ale rozhodne väčšinu z tých prvkov chcete.

Pri plug-in hybride však treba zvážiť, či sa do neho oplatí investovať a dá sa využiť. Ako firemné auto môže mať výhodu vo forme nižších emisií na papieri, ale tiež rýchlejšieho odpisovania. Pre súkromníka má zase výhodu v tom, že naozaj dokáže jazdiť len na elektrickú energiu s mizivou spotrebou benzínu. To však predpokladá, že je kde auto nabíjať.

A cena stanu je 3339 eur. Čiže asi toľko ako lepšia dovolenka v priemerne exotickej krajine.

MINI Countryman Cooper SE: Aj veľké MINI stále predvádza charakter značkyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021
02BMW X5 bude mať špeciálnu sériu s červenou maskou chladičaBMW má svoju sekciu SUV naozaj kompletnú. Od X1 až po X7, ale zakladajúcim kameňom ponuky...29. Júl, 2021
03Je lepšia Dacia Sandero s automatom, alebo s manuálom?Dacia po predstavení Sandera priniesla svieži vietor do dizajnu svojich modelov. Už s ním...17. August, 2021