Subaru XV je také auto ako boli kedysi

Ponuka automobilky Subaru je veľmi jednostranne zameraná. Všetky autá sú jednoducho terénne. Teda, okrem Imprezy, ale aj tá ma pohon všetkých štyroch kolies a zatienila by nejedno SUV svojou priechodnosťou a svojimi vlastnosťami. Ak však chcete od najmenšieho modelu naozaj jazdy cez terénne nerovnosti, tak príde vhod to, čo je vlastne zvýšená verzia Imprezy. Je to samostatný model s názvom XV a má od svojho menšieho súrodenca viacero odlišností.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.05.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Subaru XV je také auto ako...

Auto-moto zaujímavosti

Aktuálna ponuka hatchbacku, ktorý to hrá skôr na nôtu SUV kupé je veľmi jednoduchá. Štyri výbavy a dva motory. Najvyššia výbava Premium nemôže byť skombinovaná so slabším motorom a najnižší stupeň s názvom Pure môže byť zase výhradne so slabším motorom. Veľmi jednoduché a keďže vrcholný dvojliter s hybridom už svoju popularitu má, tak sme skúsili ako jazdí základná Jedna-šestka.

Agregát umiestnený pozdĺžne pod prednou kapotou má výkon 85 kW (115 k), je spojený s bezstupňovou automatickou prevodovkou CVT a symetrickým pohonom všetkých kolies. Práve pohon je akýmsi podpisom automobilky a aktuálne všetky vozidlá v ponuke roztáčajú všetky štyri kolesá cez systém Symmetrical AWD. Kým v Impereze je menší štvorvalec celkom obstojný, v XV sa prejavuje, aj vďaka väčšiemu odporu vzduchu a čelnej ploche trochu lenivejšie. Veď už len náhľad do technických špecifikácií hovorí, že XV v takejto konfigurácii je na stovke za 13,9 sekundy. To nie je práve dych berúci údaj. Na päťdesiatke je teda za necelých 6 sekúnd. K tomuto modelu sa jednoznačne hodí viac výkonu a práve XV je stavané na využitie dvojlitrového hybridu.

Subaru XV je také auto ako boli kedysiZdroj: Autobazar.EU

Môže za to trochu aj samotná prevodovka, ktorá bola nakonfigurovaná tak, aby dokázala poskytnúť pri meraniach čo najnižšie emisné hodnoty. Reálne vzaté, výmena bezstupňového CVT za 6-stupňový manuál by dynamike určite pomohla a XV so základným motorom by sa na stovku dostalo určite za menej ako 12,5 sekundy.

Pri potrebe ozajstného zrýchlenia jemne pomáha využívanie pádiel pod volantom, ktoré prehadzujú prednastavené prevodové pomery. Najlepšou vecou na celej pohonnej sústave je však, bez pochýb, podvozok. Ak zídete z asfaltu na prašné cesty, tak si užijete ozajstnú zábavu a tu sa cíti XV, aj so slabším motorom, ako ryba vo vode. Všetko sa dá jednoducho korigovať akceleračným pedálom a mohutné pneumatiky na terénne štylizovaných diskoch odvádzajú naozaj výbornú prácu. Tu nie sú potrebné medzinápravové spojky, tu netreba šialenú elektroniku, všetko je klasické a mechanické ako Subaru ponúka už roky.

Subaru XV je také auto ako boli kedysiZdroj: Autobazar.EU

Veľmi podobný princíp je aj v interiéri. Aj keď všade vidno displeje, interiér XV pôsobí tak, že to je auto ešte zo starej školy. Klimatizácia je samostatná, volant nemá zbytočné dotykové plochy, všetko je tam, kde by to vodič hľadal. Pri presadnutí z vozidla od akejkoľvek inej značky bude rozmiestnenie prvkov na chvíľu trochu rébusom a niektoré ovládacie prvky môžu byť mätúce. Stačí však hodinka až dve a zrazu má všetko svoje logické miesto. Aj ten displej pod čelným sklom, nad displejom informačno-zábavného systému je veľmi príjemnou možnosťou zobrazenia niektorých veličín. Dajú sa na ňom navoliť, napríklad, údaje z palubného počítača, ako je priemerná spotreba a dojazd. Vďaka tomu netreba displej pred vodičom stále prepínať a na ňom môže štandardne svietiť aktuálna rýchlosť.

Subaru XV je také auto ako boli kedysiZdroj: Autobazar.EU

Keďže je auto zamerané na plnenie emisných noriem a malo by mať nízke emisie, tak by to mohlo znamenať aj nízku spotrebu. Lenže, čo je nízka spotreba? Vysoké auto s terénnymi schopnosťami a masívnou svetlou výškou ponúka už v papieroch hodnotu 8 litrov na 100 kilometrov v kombinovanom cykle v režime WLTP. To sú hodnoty, ktoré sú reálne dosiahnuteľné a bez problému sa dá s nimi rátať pri kalkulácii sumy za jazdu. Akurát tu prichádza zásadná dilema, čo sa týka financií. Takéto XV s výbavou Style stojí 28 990 €. Na to, čo dokáže, je to celkom adekvátna suma. Avšak stačí príplatok iba 3 500 € a môžete mať dvojlitrový hybrid. Ten dosahuje nielen o niečo nižšiu spotrebu, ale hlavne ponúka omnoho lepšiu dynamiku. Preto, ak sa vám XV páči, tak rovno siahnite po väčšom agregáte. Síce aj jedna-šestka plní svoju úlohu celkom obstojne, ale predbiehanie ostatných vozidiel je trochu obtiažnejšie a treba si ho dopredu skalkulovať. Ak máte naozaj defenzívny a uvoľnený štýl jazdy, tak určite aj menší motor dokáže splniť všetky vaše požiadavky. Subaru tento rok pridalo do základnej výbavy aj päťročnú záruku na vozidlá s kilometrovým obmedzením na 200-tisíc kilometrov.

Subaru XV je také auto ako boli kedysiZdroj: Autobazar.EU

Tak ako je to zvykom, aj pri XV sa dá nájsť konkurencia. Tou najväčšou, aj keď nie pohonovou, ale imidžovou a cenovou bude Mazda CX-30, ktorá je podobne veľká a ponúka tiež pohon všetkých kolies. Ako konkurent, ale výkonnejšej verzie s dvojlitrom by mohol prísť aj model Cupra Formentor, či Volkswagen T-Roc s adekvátnymi motorizáciami. Väčšina ostatných podobných SUV totiž nemá možnosť pohonu všetkých štyroch kolies a už vonkoncom ho nemá tak robustný. Veď Suzuki S-Cross je o niečo menšie a patrí o kategóriu nižšie, aj keď vnútorným priestorom kľudne XV dobehne.

Subaru XV je také auto ako boli kedysiZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes Benz triedy T dáva Citanu punc prémiovostiMinulá generácia Mercedesu Citan nebola úplným predajným hitom. Bola hlavne zameraná na...27. Apríl, 2022
02Auto mesiaca: Čudný Smart kabriolet valcuje automobilový svet!Smart Crossblade - rarita bez strechy v netradičnom tele. Zabudni na klasické kabriolety....26. Apríl, 2022
03Lexus ukázal nový elektromobil RZ450e, riešenia zdieľa s Toyotou bZ4XLexus ukázal nový model RZ450e, ktorý je aktuálne prvým elektromobilom značky. Je jasné, že...28. Apríl, 2022