Tesla Model S prešiel modernizáciou, kvôli volantu môže mať problém

Taycan je ten dôvod, prečo Tesla predstavila celkom rýchlo facelift svojho Modelu S. Práve Model S poriadne naštartoval Teslu ako automobilku. A tiež výraznou mierou prispel k rozmachu elektromobility. Už to nebolo len o malých autách, ktoré mali malý dojazd, ale Model S ponúkol konkurenta na elektrickú energiu aj vo vyššej strednej triede.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.01.2021
Diskusia:

Tesla Model S prešiel...

Auto-moto zaujímavosti

Samotná cesta Modelu S začala v roku 2012 a rozhodne sa tento model stále nechystá opustiť ponuku americkej automobilky. Pre modelový rok 2021 získal mnohé vylepšenia. Jasné, je medzi nimi aj vyšší výkon a lepší dojazd, ale najväčšou novinkou je interiér.

Vertikálny displej v strede je minulosťou, teraz je 17-palcový horizontálny. Má rozlišenie slušných 2200x1300 pixelov. Ale na rozdiel od Modelu 3 a Modelu Y má Model S stále aj displej pred vodičom, ktorý si necháva informácie o potrebných veličinách lepšie v zornom poli vodiča.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Výhľadu na displej pred vodičom nebude nič prekážať, lebo Tesla s faceliftom predstavila aj nový volant. Ak sa teda tomuto dá tak hovoriť. Hovorí mu Yoke, čo pochádza z leteckej sféry. A nápadne to pripmína KITTa zo seriálu Knight Rider. Avšak tu je ten problém, agentúra NHTSA, ktorá má na starosti bezpečnosť nie je presvedčená o tom, že takýto druh volantu je vhodný. Preto nastal čas, kedy bude vyšetrovať, či je použiteľný v premávke.

Nie je to prvýkrát, kedy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) zisťuje, či je vlastne produkt Tesly v poriadku. Veľké kontroverzie vyvolal aj tvar Tesa Cybertrucku, ktorý nebude práve priaznivo pôsobiť pri strete s chodcom. Ale tam stále nie je známy záver, či je takéto auto vhodné do premávky. Vyšetrovanie ohľadne volantu, či skôr kniplu bude trvať určite kratšie.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Volant je jedna vec, ale druhá, ešte zásadnejšia je radenie prevodov, teda, ak sa to tak dá nazvať. Model S nebude mať štandardný volič s polohami P-R-N-D, ale bude sa rozhodovať samo kam vlastne vodič môže plánovať ísť. Bude tak rozhodovať na základe máp, prekážok a celkového kontextu. Vraj bude možné prehodiť rozhodnutie auta na displeji. Ale aj tak je to šialené. A chýba tiež páčka so smerovkami. Vraj kvôli zjednodušeniu. A pritom každý vie, že niektoré modely Audi a BMW túto vymoženosť ani nepotrebujú.

V podstate auto samo zistí, či chcete ísť dopredu, dozadu, odbočiť a kam vlastne chcete ísť. Jasné, toto všetko je posun k tomu, aby sa auto ovládalo samo a jednoduchšie, ale otázkou zostáva, či je ostatná premávka pripravená na to, že si Tesla zmyslí, že je lepšie cúvať ako ísť dopredu a vodič to nezmení cez dotykový displej. Zaujímavosťou prístrojovej dosky je aj HVAC systém vetrania. Ten vlastne nepotrebuje žiadne výduchy klimatizácie.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Zvonka je to hlavne o novom prednom nárazníku a nových kolesách. Avšak ponuka pohonu bude mať jednu výraznú novinku. Neskôr tento rok príde verzia Plaid+, ktorá bude mať tri motory a na stovku sa dostane za 2 sekundy. Pritom dojazd má byť veľmi slušných 830 kilometrov. Hovorí sa, že táto verzia môže mať výkon až 810 kW (1100 k).

Po Modeli S sa má podobných vylepšení dočkať aj Model X, ktorý bude s týmto ovládačom riadenia vyzerať trochu vtipne, ale zase, môže mávať tými výklopnými zadnými dverami v prípade režimu oslava, takže prekvapením nebude asi nič.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovBMW predstavilo auto, ktoré vyzerá ako koncept, ale vôbec to tak nie je. Nové BMW iX je...13. November, 2020
02Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUElektromobilita postupne začína v mestách dávať zmysel. Je stále viac nabíjačiek, stále...31. December, 2020
03Zlatý a naviac retro, taký je elektromobil Alpha AceElektrické vozidlá zažívajú naozajstný rozmach. A postupne sa etablujú v ponuke viacerých...5. Január, 2021