Tesla Model S prešiel modernizáciou, kvôli volantu môže mať problém

Taycan je ten dôvod, prečo Tesla predstavila celkom rýchlo facelift svojho Modelu S. Práve Model S poriadne naštartoval Teslu ako automobilku. A tiež výraznou mierou prispel k rozmachu elektromobility. Už to nebolo len o malých autách, ktoré mali malý dojazd, ale Model S ponúkol konkurenta na elektrickú energiu aj vo vyššej strednej triede.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.01.2021
Diskusia:

Tesla Model S prešiel...

Auto-moto zaujímavosti

Samotná cesta Modelu S začala v roku 2012 a rozhodne sa tento model stále nechystá opustiť ponuku americkej automobilky. Pre modelový rok 2021 získal mnohé vylepšenia. Jasné, je medzi nimi aj vyšší výkon a lepší dojazd, ale najväčšou novinkou je interiér.

Vertikálny displej v strede je minulosťou, teraz je 17-palcový horizontálny. Má rozlišenie slušných 2200x1300 pixelov. Ale na rozdiel od Modelu 3 a Modelu Y má Model S stále aj displej pred vodičom, ktorý si necháva informácie o potrebných veličinách lepšie v zornom poli vodiča.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Výhľadu na displej pred vodičom nebude nič prekážať, lebo Tesla s faceliftom predstavila aj nový volant. Ak sa teda tomuto dá tak hovoriť. Hovorí mu Yoke, čo pochádza z leteckej sféry. A nápadne to pripmína KITTa zo seriálu Knight Rider. Avšak tu je ten problém, agentúra NHTSA, ktorá má na starosti bezpečnosť nie je presvedčená o tom, že takýto druh volantu je vhodný. Preto nastal čas, kedy bude vyšetrovať, či je použiteľný v premávke.

Nie je to prvýkrát, kedy NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) zisťuje, či je vlastne produkt Tesly v poriadku. Veľké kontroverzie vyvolal aj tvar Tesa Cybertrucku, ktorý nebude práve priaznivo pôsobiť pri strete s chodcom. Ale tam stále nie je známy záver, či je takéto auto vhodné do premávky. Vyšetrovanie ohľadne volantu, či skôr kniplu bude trvať určite kratšie.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Volant je jedna vec, ale druhá, ešte zásadnejšia je radenie prevodov, teda, ak sa to tak dá nazvať. Model S nebude mať štandardný volič s polohami P-R-N-D, ale bude sa rozhodovať samo kam vlastne vodič môže plánovať ísť. Bude tak rozhodovať na základe máp, prekážok a celkového kontextu. Vraj bude možné prehodiť rozhodnutie auta na displeji. Ale aj tak je to šialené. A chýba tiež páčka so smerovkami. Vraj kvôli zjednodušeniu. A pritom každý vie, že niektoré modely Audi a BMW túto vymoženosť ani nepotrebujú.

V podstate auto samo zistí, či chcete ísť dopredu, dozadu, odbočiť a kam vlastne chcete ísť. Jasné, toto všetko je posun k tomu, aby sa auto ovládalo samo a jednoduchšie, ale otázkou zostáva, či je ostatná premávka pripravená na to, že si Tesla zmyslí, že je lepšie cúvať ako ísť dopredu a vodič to nezmení cez dotykový displej. Zaujímavosťou prístrojovej dosky je aj HVAC systém vetrania. Ten vlastne nepotrebuje žiadne výduchy klimatizácie.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Zvonka je to hlavne o novom prednom nárazníku a nových kolesách. Avšak ponuka pohonu bude mať jednu výraznú novinku. Neskôr tento rok príde verzia Plaid+, ktorá bude mať tri motory a na stovku sa dostane za 2 sekundy. Pritom dojazd má byť veľmi slušných 830 kilometrov. Hovorí sa, že táto verzia môže mať výkon až 810 kW (1100 k).

Po Modeli S sa má podobných vylepšení dočkať aj Model X, ktorý bude s týmto ovládačom riadenia vyzerať trochu vtipne, ale zase, môže mávať tými výklopnými zadnými dverami v prípade režimu oslava, takže prekvapením nebude asi nič.

Tesla Model S RefreshZdroj: Tesla

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Zlatý a naviac retro, taký je elektromobil Alpha AceElektrické vozidlá zažívajú naozajstný rozmach. A postupne sa etablujú v ponuke viacerých...5. Január, 2021
02Top 5 elektromobilov do 20-tisíc na Autobazar.EUElektromobilita postupne začína v mestách dávať zmysel. Je stále viac nabíjačiek, stále...31. December, 2020
03Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobilRenault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie...6. Január, 2021