Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrov

BMW predstavilo auto, ktoré vyzerá ako koncept, ale vôbec to tak nie je. Nové BMW iX je reálnym sériovým autom, ktoré sa postaví na vrchol elektrickej ponuky automobilky a na trhu sa objaví v druhej polovici budúceho roka.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.11.2020
Diskusia:

Z Mníchova prichádza nový...

Auto-moto zaujímavosti

Práve nový model iX sa stáva vrcholom aj z technologického hľadiska, lebo prináša aj nové autonómne technológie, ktoré nie sú zatiaľ ani v Sedmičke. Príkladom vylepšenia môže byť interná výpočtová sila, ktorá je až dvadsaťkrát väčšia ako pri väčšine doterajších modelov automobilky. Práve toto je základom pre samostatnú jazdu a digitálne služby prepojené cez sieť.

Veľkostne sa iX dostáva zhruba na úroveň BMW X5, aj keď toto je trochu menšie, čo sa týka výšky. BMW pre najväčší elektrický model zvolilo moderné tvary, ktoré zjavne nemusia sadnúť každému. Veľkú prednú masku časť populácie nezvládla ani na iných modeloch. Tu je naviac podsvietená a nemá otvory. Pôsobí čisto ako vizuálny prvok, v ktorom sú senzory radary a ostatné nevyhnutné prvky vpredu.

Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovZdroj: BMW

Adrian van Hooydonk, viceprezident pre dizajn v BMW o iX povedal: „BMW iX predvádza aký moderný dizajn s emóciami vieme dať novým technológiám. Aj keď je auto veľmi technologicky komplexné, vyzerá stále jednoducho a čisto. BMW iX ponúka mobilný priestor na život, pričom pasažieri sa v ňom cítia príjemne a technológia prichádza len vtedy, keď ju potrebujú.“

Kým zvonka je dizajn minimálne zaujímavý, zvnútra to je ešte vyšší level. Volant má zrezanie zo šiestich strán, čo z neho robí šesťuholník. Je to z dôvodu, aby bolo lepšie vidno na displeje. Vlastne toto BMW prichádza s najväčšou sklenou plochou. Ovládanie sedadiel sa presťahovalo na dvere a je tiež z krištáľu. Takéto ovládanie má aj iná nemecká automobilka. Teda nie materiálovo, ale umiestnením. Veľmi pekným detailom je však sklené koliesko na ovládanie informačno-zábavného systému, ktoré tróni na ploche s dreveným povrchom. Ten povrch bude drevo len vizuálne, lebo sú v ňom zakomponované dotykové tlačidlá. Celkovo je interiér s možnosťou modro-čierneho čalúnenia materiálom podobným alcantare veľmi pekný na pohľad.

Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovZdroj: BMW

A veľmi pekné sú aj údaje o pohonnom systéme. Je jasné, že toto SUV bude mať pohon všetkých kolies. BMW iX prináša už piatu generáciu elektrického pohonu automobilky. Dva elektromotory, jeden vpredu, jeden vzadu, majú spolu výkon presahujúci 368 kW (500 k). Automobilka hovorí, že s týmto arzenálom sa relatívne veľké auto dostane na stovku za menej ako 5 sekúnd.

Elektromotory čerpajú z batérie s kapacitou 100 kWh. Podľa testovacieho cyklu WLTP má byť dojazd až na úrovni masívnych 600 kilometrov. Tieto údaje sa však ešte môžu zmeniť, lebo technológie do začiatku výroby môžu postúpiť vpred. Rovnako zaujímavé ako samotná veľkosť batérie a dojazd je aj nabíjanie. Rýchle nabíjanie DC podporuje výkon až 200 kW, čo zatiaľ nepodporujú ešte nejako hojne nabíjačky, ktoré sú dostupné. Avšak použitím tejto nabíjačky dokáže z nuly na sedemdesiat percent kapacity skočiť batéria už za 40 minút. Za krátky čas, iba 10 minút, je možné doplniť energiu na prejdenie 120 kilometrov.

Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovZdroj: BMW

BMW iX bude musieť čeliť naozaj zaujímavým konkurentom. Medzi ne patrí napríklad Tesla Model X, ktorý má síce horšie spracovanie a slabšiu ochranu batérie, ale výkonovo a dojazdom zatiaľ ostáva neprekonaný. Nedokázal ho prekonať ani akýkoľvek model Audi e-tron a ani Mercedes-Benz EQC.

Z Mníchova prichádza nový elektrický vrchol, BMW iX prejde až 500 kilometrovZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTMercedes-Benz, konkrétne AMG GT so štyrmi dverami je dostatočne šialené auto, ktoré so...30. Október, 2020
02Prvá jazda: BMW M440i - naživo je predok lepší ako na fotkáchBMW po predstavení novej generácie Štvorky dostalo obrovskú kritiku a každý na internete sa...10. November, 2020
03Test: Honda E – Takto má vyzerať moderný elektromobilMať v portfóliu elektromobil začína byť nevyhnutnosť pre väčšinu automobiliek. Nie je to...28. Október, 2020