V tejto krajine musíte robiť na auto 6,5 roka!

Kúpa nového automobilu je často krát pre každého veľká vec. Bez ohľadu na to, v akej krajine žije. Ceny áut sa v rôznych krajinách pochopiteľne líšia, rovnako ako aj výška platu. Niekde sa ľudia majú lepšie, inde horšie, niekde si auto kúpia prakticky po pár mesiacoch, inde na neho človek šetrí celý život. Aké drahé je kúpiť si auto v jednotlivých krajinách s prihliadnutím na ich príjmy?

Dávid v Auto-moto zaujímavosti
03.09.2021
Diskusia:
Zdroj: kxly.com

V tejto krajine musíte...

Auto-moto zaujímavosti

Prekvapivé prvenstvo

Možnosť obyvateľstva kúpiť si niečo je často krát ukazovateľom životnej úrovne tej ktorej krajiny. Kedysi boli populárnymi ukazovateľmi spotrebiče, za koľko platov si človek kúpi práčku, prípadne televízor. Briti sa pozreli na to, ako dlho musíte pracovať na kúpu auta. Výsledky priniesol web scrapcarcomparison.co.uk.

Je jasné, že nie je auto ako auto. Ako merné autá slúžili Toyota Corolla a VW Golf. Toyota dnes už u nás nie je úplne bežná, kedysi však bola a VW Golf je v podstate totálna klasika. Sledovali sa celkové náklady na kúpu a prevádzku automobilu v porovnaní s priemerným príjmom danej krajiny. Takže celkom objektívne to nebude, vieme že priemerná mzda je niečo, na čo väčšina obyvateľstva ani zďaleka nesiaha. Takže tieto výsledky treba brať naozaj s rezervou.

Pozrime sa na krajiny, ktoré sú na tom v tomto ukazovateli najlepšie. Takže koľko ročných platov potrebujú obyvatelia krajín, kde je kúpa a prevádzka auta najlacnejšia?

 

 1. Austrália 0,49 ročného príjmu
 2. USA 0,55 ročného príjmu
 3. Dánsko 0,60 ročného príjmu
 4. Kanada 0,64 ročného príjmu
 5. Švédsko 0,76 ročného príjmu
 6. Nemecko 0,78 ročného príjmu
 7. Holandsko 0,85 ročného príjmu
 8. Francúzsko 0,87 ročného príjmu
 9. Veľká Británia 0,89 ročného príjmu

Presne tak, v týchto krajinách si kúpite auto za menej ako 1 ročný príjem. Iste, v tom prípade by na jeho kúpu musela ísť kompletne celá výplta a nezohľadňujú sa tu bežné náklady na bývanie, jedlo, kozmetiku ani nič podobné. Nič to nemení na tom, že v takej Austrálií si auto kúpite za 6 mesiacov. Nuž a poďme k opačnému koncu tabuľky.

 

 1. Turecko 6,52 ročného príjmu
 2. Argentína 5,16 ročného príjmu
 3. Kolumbia 5,10 ročného príjmu
 4. Uruguay 4,44 ročného príjmu
 5. Ukrajina 4,14 ročného príjmu
 6. Guatemala 3,56 ročného príjmu
 7. Rusko 2,90 ročného príjmu
 8. Mexiko 2,85 ročného príjmu
 9. Kostarika 2,70 ročného príjmu

Nuž a druhá strana tabuľky je o niečom celkom inom. V takom Turecku potrebujete viac ako 6 a pol roka na to, aby ste si mohli kúpiť nové auto. Tu môžeme v priamom prenose videť rozdiely v modernom svete, ktoré sú skutočne extrémne. 

V tejto krajine musíte robiť na auto 6,5 roka!Zdroj: kxly.com

Zdroj: scrapcarcomparison.co.uk

Zdroj foto: kxly.com

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Takto prerobený Mustang si ešte nevidel! Je najväčší na svete a má 4x4!Volá sa Hamad bin Hamdan Al Nahyan. Ak ste o ňom ešte nepočuli, vedzte že je to svojrázny...9. Júl, 2017
02BMW i8 debutuje ako prvé na svete s laserovými svetlami!Laserové reflektory od Bmw. Prevratná novinka s dosahom až 600m. 23. Február, 2014
03Škoda vyrobila už 1 000 000 SUV-čiek!Škoda bola, je a pravdepodobne aj bude značkou, ktorú zákazníci vnímajú ako lákavý...9. September, 2018