Volkswagen Golf 8 zlodeji neukradnú

V roku 2016 médiami otriasla správa, že na krádež miliónov áut koncernu Volkswagen stačí len notebook a rádio. Neskôr výrobca čelil ďalšiemu bezpečnostnému problému. Aj toto sú kauzy koncernu. Bezpečnostné prešľapy sú preč. Nový VW Golf prichádza s bezkonkurenčnou mierou ochrany voči ukradnutiu. Len 6 z 360 áut v teste nebolo možné ukradnúť! Všetky výsledky ADAC testovania v prílohe.

rufus v Auto-moto zaujímavosti
30.10.2020
Diskusia:

Výsledky testu odolnosti...

Auto-moto zaujímavosti

Schopnosti hackerov v spôsoboch nabúrania sa do auta sa zlepšujú každým rokom. Rovnako sa zlepšujú zabezpečovacie systémy proti krádeži. Hackeri sa za použitia jednoduchej techniky naučili odchytiť signál vysielaný z kľúča pri pokuse o zamknutie auta. Následne dokážu signál klonovať a dostať sa tak do auta. Ich základnou snahou je vypnutie alarmu. Dokážu za pár sekúnd prekonať aj ochranu "plávajúceho" kódu. 

Krádež za pár sekúnd - Slabiny bezkľúčového systému

To všetko za pomoci jednoduchej techniky. Na krádež im pritom stačia zvyčajne 2 osoby, počítač a rádiové zariadenie. Najnebezpečnejším pochybením je, keď vypnutie alarmu nastane v čase, keď dokážu hackeri na diaľku ovládať auto. Majú tak prístup nielen k elektronickému ovládaniu klimatizácie, zapnutia ostrekovačov, ale dokážu na diaľku otočiť volantom, zabrzdiť, alebo vypnúť motor.

Nový Volkswagen Golf 8Zdroj: volkswagenblog.sk

Nový Volkswagen Golf 8 s excelentným stupňom ochrany

Ak hrozí krádež 1 automobilu, dá sa s rizikom pracovať. Ak je ohrozených 100 000 000 áut, je to obrovský problém, ktorý môže stáť automobilku „život.“ Nie však v prípade silného hráča na trhu. Tím odborníkov spojil svoje sily a popasoval sa s veľkou výzvou. Napraviť si reputáciu a tiež zlepšiť reputáciu bezkľúčového systému. Nový Volkswagen Golf 8 je tu. Čím novinka prekvapila? Výsledky testovania ochrany sa ti budú páčiť.

Skvelé výsledky testovania ADACU

Test nemeckého ADACU je dôkazom, že prelomiť ochranu pohodlného „Keyless“ vstupu je pri väčšine automobilov a motocyklov pre zlodejov ,brnkačka.“  Tieto stroje možno omnoho ľahšie odcudziť ako vozidlá s normálnym diaľkovým ovládaním centrálneho zamykania. Z celkového testovania sa podarilo prekonať metódy, využívané pri krádežiach, len pri pár automobiloch. Exceloval práve nový VW Golf 8. generácie.

Ako funguje systém bezkľúčového vstupu?

K otvoreniu vozidla stačí mať pri sebe elektronický kľúč, ktorý umožní odomknutie dverí, zámky riadenia motocykla. Systém vďaka rádiového signálu rozozná transpondér v kľúči a umožní vykonať akciu. Následne po potiahnutí za kľučku alebo dotyku tlačidla systém odomkne zámky. Ďalší krok? Jednoducho naštartovať pomocou tlačidla. Aké pohodlné, ale tiež nebezpečné. Aký problém predstavuje pre zlodejov predĺženie dosahu rádiových vĺn relatívne dostupným zariadením, ktorého výrobu zvládne aj amatérska ruka. Experti z ADACU upozorňujú, že na takéto odcudzenie stačí dostupná elektronická v hodnote do 100 eur.

Ako zlodeji kradnú?

Zlodej priblíži zariadenie k majiteľovi vozidla, ktorý má pri sebe elektronický kľúč. Bežne dostupné miesta nevzbudzujú akékoľvek podozrenie. Komplic sa premiestni k dverám vozidla. Prenesený signál vytvorí kontakt medzi kľúčom a vozidlom a systém bude postupovať ako v prípade odomknutia a naštartovania vozidla pre majiteľa.

Volkswagen Golf AlltrackZdroj: volkswagen-newsroom.com

Len 6 z 360 áut v teste nebolo možné ukradnúť!

Do testovania bolo zapojených celkom 360 vozidiel v rokoch výroby 2014 až 2020. Rôzne značky, triedy aj cenové kategórie sa stretli, aby porovnali úroveň ochrany, akú ponúkajú. Prekvapivo, len 6 automobilov týmto spôsobom nebolo možné ukradnúť. Nový VW Golf 8 je jedným z nich.

Prečo sa nedá ukradnúť?

Zaujímavá je aj skutočnosť, že 5 vozidiel patrí do kategórie prémiových modelov. Prekvapením testu je preto jednoznačne nový Golf 8. generácie. Populárny model má tak silnú výhodu v porovnaní s konkurenciou. Najmodernejšie technológie a ultra širokopásmové pripojenie UWB (Ultra Wide Band) sa postarali o výnimočný výsledok testovania. Špeciálne čipy dokážu na základe rádiového signálu a času presne stanoviť vzdialenosť elektronického kľúča od vozidla. To znemožňuje využitie predlžovača rádiového signálu a zabraňuje to následnej krádeži vozidla. Automobil o výzvy na predĺženie signálu nereaguje.

Krádež Volkswagenu Golf 8? Vysoká miera odolnosti zlodejov nepoteší. Čo dokáže nový zabezpečovací systém?Zdroj: youtube.com/Johnny Bohmer Proving Grounds

Cena od 15 990  €

Cena nového Volkswagenu Golf v závislosti od výbavy a typu štartuje na sume 15 990 eur. Nezabúdaj, že 354 áut zaradených do testovania by, narozdiel od Golfu, zlodeji ukradli. Kúpa vozidla, ktoré nie je možné ukradnúť a stojí pod 20 000 eur, je veľmi rozumným nápadom. Ako hodnotíš výsledky testu a spoľahlivosť systému ochrany pred ukradnutím? Ktorý automobil ťa prekvapil a naopak sklamal? Podeľ sa s nami o vlastné skúsenosti v komentároch.

*Legenda k výsledkom testovania nižšie

Dôležité sú v tabuľke výsledkov testu odolnosti voči krádeži ADAC údaje v 4. stĺpci - či bolo možné vozidlo ukradnuť a v 5. stĺpci - či bolo možné vozidlo naštartovať.

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Tabuľka výsledkov testu odolnosti voči krádežiZdroj: adac.de

Zdroj: Volkswagen Newsroom, volkswagenblog.skadac.de

Volkswagen Golf 8

Výsledky testu odolnosti voči krádeži ADAC (4. stĺpec ukradli/neukradli, 5. stĺpec bolo možné naštartovať)

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Delá za 4 000 000 € sa predviedli v Prahe!Projekt Advantage Cars a filmovej produkcie CINQ nemá v našich zemepisných šírkach obdobu....18. Október, 2020
02Taxi s využitím 24/7, nulové emisie: Eko realita v HolandskuRýchle a ľahké tankovanie zaberie Toyote Mirai len niekoľko minút. Z 0 na 100 km ručička...28. Október, 2020
03SUV trhák zo Žiliny: Kia Sportage s novým logom a dizajnomKia Sportage - Trhák zo Žiliny oznámil príchod na trh už budúci rok. Čím prekvapí?...16. Október, 2020