Výmena chladiacej kvapaliny
Auto je v podstate živým mechanizmom, o ktorý sa treba náležite starať. Medzi pravidelnú starostlivosť nepatria len opravy, ide predovšetkým o preventívne návštevy servisu a dodržiavanie servisných intervalov, výmenu kvapalín nevynímajúc. Nuž a výmena chladiacej kvapaliny je nesmierne dôležitou, aj keď tak trochu opomínanou súčasťou prevencie. V čom je chladiaca kvapalina okrem samotného chladenia dôležitá?

Výmena chladiacej kvapaliny
Auto-moto zaujímavosti
Nielen na chladenie
Chladiaca zmes. Logika veci hovorí, že slúži na chladenie. To kedysi platilo do bodky, chladiaca kvapalina je dnes omnoho komplexnejšou záležitosťou. Chladiaca kvapalina je však pre mnohých zabudnutá. Výmena kvapaliny do ostrekovačov či oleja je bežná, na chladiacu kvapalinu si mnoho vodičov spomenie až na poslednom mieste. Jej úloha je však mimoriadne dôležitá. Iste, chladenie motora je prioritou, okrem toho sa chladiaca kvapalina stará aj o zamedzenie usádzania sedimentov, zabraňuje tvorbe vodného kameňa, stabilizuje hodnotu pH, chráni pred koróziou či zavzdušnením. Ako vidíte, výmena chladiacej kvapaliny je nesmierne dôležitá a nemali by ste ju rozhodne podceniť. Ako často ju meniť? To nájdete vždy v špecifikácií tej ktorej chladiacej kvapaliny. Kedysi bol interval jej výmeny 3 roky, dnes sa predlžuje aj na 5 rokov, čo je taká hraničná hodnota, kedy ju meniť, aby mala 100%-tné vlastnosti. Tí zručnejší si chladiacu kvapalinu vymenia aj doma v garáži, ostatným pomôže akýkoľvek servis, nakoľko ide o naozaj veľmi jednoduchý a rýchly úkon.
Ako a čím riediť chladiacu kvapalinu?
Výmena chladiacej kvapaliny nie je len tak, súvisí s ňou aj riedenie. Na jeho pomer panujú rozdielne názory, pozrime sa však aspoň na to, ako to nepokaziť. Pri riedení a prípadnom dolievaní počas prevádzky ide v zásade o to, aby zmes nemrzla. Ak zvolíte riedenie v pomere 1:1, ktorý je ideálny, tak zmes nemrzne do približne -35 stupňov Celzia, čo v zásade absolútne postačuje. Ak by ste chladiacu kvapalinu riedili v pomere 1:2, tak odolnosť voči mrazu klesne už len na nejakých -15 stupňov Celzia, čo môže v tuhších mrazoch prestať stačiť. Nuž a čím riediť? Pri riedení chladiacej kvaliny sa stretnete s rozdielnymi názormi, čo človek, to názor. Niekto bude odporúčať destilovanú vodu, iný zas demineralizovanú vodu. Každá má nejaké výhody, ak chcete mať 100%-tnú istotu, na trhu nájdete aj rôzne už nariedené zmesy chladiacej kvapaliny. Tu máte istotu ideálneho riedenia.
Pri výmene chladiacej kvapaliny sa okrem riedenia stretnete aj s rôznym členením. Chladiace kvapaliny tu nájdete označené ako G11, G12, G13 a niekoľko ich modifikácií. Zmesi G11 sú však vhodnejšie do starších áut, ktoré mali väčšie chladiče, moderné autá majú kvôli aerodynamike a dizajnu výrazne menšie chladiče, tak vyberajte chladiacu kvapalinu s vyšším číslom. Ideálne však je preštudovať si manuál, prípadne sa poradiť priamo v servise či predajni, kde budete chladiacu kvapalinu kupovať.
Na výmenu chladiacej kvapaliny mnoho ľudí zabúda, sami ste však videli, že to nie je žiadna veda a ide o jeden z najjednoduchších servisných úkonov, ktorý môžete svojmu autu dopriať takmer okamžite. Pravidelná výmena chladiacej kvapaliny bude ďalším bodom, ktorý prispie k spoľahlivej a bezproblémovej prevádzke vášho štvorkolesového miláčika.
Zdroj: holtsauto.com
Najčítanejšie tento týždeň




