5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-Tense

DS Automobiles je stále relatívne mladá automobilka, ale už má úplne samostatné portfólio modelov. Medzi nimi je aj malý crossover DS3 Crossback, ktorý je veľkostne podobný napríklad Fordu Puma, či Peugeotu 2008. Avšak tento model má skôr ambície stať sa prémiovým. Chce zaujať kvalitou a luxusnými prvkami.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
16.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

5 vecí, čo nás zaujali na...

Auto-moto zaujímavosti

My sme sa pozreli na jeho elektrickú verziu, ktorú automobilka označuje ako E-Tense. V tomto prípade ide o čistý elektromobil, v prípade väčšieho DS7 Crossback však toto označenie skrýva plug-in hybridnú technológiu. My sme na DS3 našli týchto 5 vecí, ktoré nás zaujali.

Dizajn a kľučky

Tvary DS3 Crossback sú naozaj avantgardné a na predné svetlá si bolo nutné zvyknúť. Avšak s tvarmi prednej časti DS Wings vyzerajú tak ako nič iné na trhu. Automobilka vtlačila malému exkluzívnemu modelu naozaj jedinečnú vizáž, ktorá sa nedá zameniť. To isté platí o zadnej časti, kde sú výrazne vodorovné línie aj čo sa týka svetiel. Naviac výbava Performance Line zrušila takmer všetky chrómové prvky vpredu a vzadu a nahradila ich matnou čiernou plochou.

Strieborné, či skôr chrómové, ostávajú kľučky. Tie sú zapustené a po odomknutí sa vysunú podobne ako na modeloch Tesla, alebo na Jaguare F-Type. Aj tento detail prispieva k exkluzivite stvárnenia karosérie.

5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-TenseZdroj: Autobazar.EU

Dojazd na nabitie v meste

Celkovo sa hovorí o dojazde 320 kilometrov podľa metodiky WLTP. NEDC hovorí až o 420 kilometroch, ale tie dosiahne maximálne Chuck Norris. Nás skôr zaujalo, že v meste ide zvyšný dojazd dole len pozvolna. Začínali sme s 160 kilometrami dojazdu, ale po 40 kilometroch po hlavnom meste stále na ukazovateli svietilo 140 kilometrov. Môže za to aj režim rekuperačného brzdenia.

Mimo mesta je však reálne možné dosiahnuť 300-kilometrový nájazd. V zime veľmi pomáha tepelné čerpadlo, ktoré je úspornejšie ako výhrevné špirály.

5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-TenseZdroj: Autobazar.EU

Vnútorná téma a kvalita

Kde je ovládanie okien? Na dverách ho nenájdete. Je centralizované okolo páky na voľnu režimov. Prečo? Nie kvôli praktickosti, ani kvôli úspore financií.Je tam čisto kvôli tomu, že to vyzerá famózne. Ako veľa detailov v tomto crossoveri.

Sedadlá majú síce látkové čalúnenie, ale aj to vyzerá veľmi dobre. Naviac predné sú celkom pohodlné. Vzadu sa tiež dá hovoriť o pohodlí, ale celočierna téma pôsobí trochu klaustrofobicky a zmenšuje opticky inak celkom adekvátne veľký priestor.

5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-TenseZdroj: Autobazar.EU

Okamžitý výkon

Elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) má okamžitú reakciu na ztlačenie akceleračného pedálu. Musí, je to elektromotor, to je jeho charakteristika. Výjazd z prvého miesta na semafore je teda okamžitý a DS3 nečaká na žiadne roztočenie turba, na žiadne mechanické oneskorenia. Z tohto pohľadu je elektromobil ideálnym vozidlom do mesta.

Rýchlosť malého crossoveru sa prejaví aj pri jazde mimo mesta, kde zase vynikne relatívne nízke ťažisko, vďaka 50 kWh batériám v podlahe.

5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-TenseZdroj: Autobazar.EU

Cena

DS Automobiles si za takto vybavený DS3 Crossback s elektrickým pohonom pýta rozumných 42-tisíc eur. Reálne to znamená, že auto má navigáciu, tepelné čerpadlo, bezkľúčové ovládanie, ale nemá napríklad LED svetlá. Za tie treba priplatiť.

Z materského koncernu ako konkurenti prichádzajú aj ďalší zástupcovia crossoverov segmentu B. Okrem Peugeotu e-2008 to bude chystaná elektrická verzia Oplu Mokka, či dokonca Citroën ë-C4. Renault v tejto veľkosti už stavil na plug-in hybrid, ale napríklad aj Hyundai ponúka elektrickú Konu a Kia elektrický Soul.

5 vecí, čo nás zaujali na elektrickom DS3 Crossback E-TenseZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Je tu nová generácia DS4 a vyzerá fantastickyStále je to ako včera, kedy sa z DS Automobiles stala samostatná automobilka a prevzala si...4. Február, 2021
02Nissan Qashqai II (J11): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?Nissan Qashqai druhej generácie prišiel s novým a ostrejším dizajnom už v roku 2013,...12. Marec, 2021
03Top 10 mestských áut do 8-tisíc eurNiektoré jazdy sú po meste, to znamená, že naftové motory na túto úlohu nie sú úplne...5. Marec, 2021