Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna séria

S Corvette je to veľmi zaujímavé. V prvom rade to už nie je Chevrolet. Ešte v siedmej generácii sa Corvette už neidentifikuje ako Chevrolet a je vlastne samostatnou automobilkou. Ale ten zásadný rez nastal až pri ôsmej generácii. Stalo sa to s umiestnením motora, ale to vedia takmer všetci.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Corvette

Corvette slávi sedemdesiat...

Auto-moto zaujímavosti

Tí, čo nevedia, čo sa udialo, tak Corvette už nemá motor v strede pred vodičom, ale má ho na opačnom konci. Za vodičom. Z Corvette sa tak stal konkurent Ferrari, Lamborghini a dokonca aj McLarenu. Porsche s modelom 911 je úplne samostatné, to má motor ešte ďalej vzadu za zadnou nápravou.

Toto rozloženie má výrazný prínos z pohľadu jazdných vlastností a ovládania. Jednoducho, motor vzadu dáva väčšiu hmotnosť na zadnú nápravu, ktorá je hnaná a tým pádom má auto lepšiu trakciu. Ale verní zástupcovia armády Corvette už tvrdia, že to nie je pravá Corvette. Zvyknú si.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Aj keď je to teda úplne nové auto, tak stále je to Corvette a môže oslavovať 70 rokov tohto už ikonického mena vo svete automobilov. Oslavou je predstavenie verzie, teda limitovanej edície s označením 70th Anniversary Edition. Táto verzia však nebude iba výsadou najvýkonnejšieho modelu Z06, bude dostupná aj pre základnejšie Stingray.

Pre všetky modely bude kompatibilita zaručená s výbavou 3LT. Základné verzie teda nebudú výročnými pripomienkovými modelmi. Na výber bude, štandardne ako kabriolet, tak kupé. Avšak zaujímavé je, že každá z týchto kompatibilných Corvette bude mať logo 70th Anniversary na mriežke stredového reproduktoru a na zadnom okne.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Táto edícia bude mať niekoľko rozdielov oproti ostatným verziám. Poznávacím znamením bude nový set kolies čiernej farby s červeným lemom a špeciálnou krytkou v strede. Červené, ladiace, budú aj brzdové strmene, ale auto bude mať štandardne aj ochranu zadného nárazníka. V prípade kupé pre modelový rok 2023 bude štandardne aj červený kryt motora.

Červená sa dostala aj do interiéru, kde je niťou tejto farby prešité všetko okrem sedadiel a červené sú bezpečnostné pásy. Sedadlá majú zase keramickobiele kožené čalúnenie niektorých častí. Pre tých, čo chcú s Corvette cestovať bude dostupná aj batožina, ktorá presne vojde do batožinového priestoru a bude ladiť s autom.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Výber z farieb bude veľmi obmedzený. Buď bude na karosérii čierna metalíza Carbon Flash, alebo nová biela White Pearl Metallic Tri-Coat. Na želanie bude možné zvoliť aj pásy, pričom na bielej budú sivé a na čiernej trochu iné čierne.

Viceprezident Marketingu automobilky Chevrolet o aute povedal: „Vášen pre Corvette máme hlboko zakorenenú v automobilke Chevrolet a toto výročie je naozaj špeciálne. Je to kvôli nášmu nadšeniu a samotným predajným úspechom, ktoré sme dosiahli s ôsmou generáciou jedného z najikonickejších športových áut v Amerike. Dokonca aj po 70 rokoch je Corvette synonymom lásky k pretekaniu a tiež je stále detským snom na otvorenej ceste.“

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Prvý kus Corvette Z06 70th Anniversary bude posunutý do aukcie v Barret-Jackson. Ostatné sa na trh dostanú už v treťom kvartáli tohto roka. Aj keď si na stránke Corvette môžete skúsiť konfigurátor, tak ponuka tohto špeciálneho modelu je značne obmedzená a vlastne stačí pozrieť si ho na obrázkoch, ktoré automobilka uvoľnila pre použitie v médiách.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mansory je stále vo forme, ukázalo upravené Lamborghini UrusMansory už musí poznať každý, kto sa o autá aspoň okrajovo zaujíma. Nemeckýá firma má na...7. December, 2021
02Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeStajňa Icona, ako volá Ferrari svoju najprestížnejšiu sekciu modelov, sa rozrástla o nový...7. December, 2021
03Osmička od BMW prináša malé zmeny zlepšujúce dojemAutomobilka BMW predviedla modernizovanú verziu svojho najväčšieho kupé, kabrioletu...27. Január, 2022