Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna séria

S Corvette je to veľmi zaujímavé. V prvom rade to už nie je Chevrolet. Ešte v siedmej generácii sa Corvette už neidentifikuje ako Chevrolet a je vlastne samostatnou automobilkou. Ale ten zásadný rez nastal až pri ôsmej generácii. Stalo sa to s umiestnením motora, ale to vedia takmer všetci.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.01.2022
Diskusia:
Zdroj: Corvette

Corvette slávi sedemdesiat...

Auto-moto zaujímavosti

Tí, čo nevedia, čo sa udialo, tak Corvette už nemá motor v strede pred vodičom, ale má ho na opačnom konci. Za vodičom. Z Corvette sa tak stal konkurent Ferrari, Lamborghini a dokonca aj McLarenu. Porsche s modelom 911 je úplne samostatné, to má motor ešte ďalej vzadu za zadnou nápravou.

Toto rozloženie má výrazný prínos z pohľadu jazdných vlastností a ovládania. Jednoducho, motor vzadu dáva väčšiu hmotnosť na zadnú nápravu, ktorá je hnaná a tým pádom má auto lepšiu trakciu. Ale verní zástupcovia armády Corvette už tvrdia, že to nie je pravá Corvette. Zvyknú si.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Aj keď je to teda úplne nové auto, tak stále je to Corvette a môže oslavovať 70 rokov tohto už ikonického mena vo svete automobilov. Oslavou je predstavenie verzie, teda limitovanej edície s označením 70th Anniversary Edition. Táto verzia však nebude iba výsadou najvýkonnejšieho modelu Z06, bude dostupná aj pre základnejšie Stingray.

Pre všetky modely bude kompatibilita zaručená s výbavou 3LT. Základné verzie teda nebudú výročnými pripomienkovými modelmi. Na výber bude, štandardne ako kabriolet, tak kupé. Avšak zaujímavé je, že každá z týchto kompatibilných Corvette bude mať logo 70th Anniversary na mriežke stredového reproduktoru a na zadnom okne.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Táto edícia bude mať niekoľko rozdielov oproti ostatným verziám. Poznávacím znamením bude nový set kolies čiernej farby s červeným lemom a špeciálnou krytkou v strede. Červené, ladiace, budú aj brzdové strmene, ale auto bude mať štandardne aj ochranu zadného nárazníka. V prípade kupé pre modelový rok 2023 bude štandardne aj červený kryt motora.

Červená sa dostala aj do interiéru, kde je niťou tejto farby prešité všetko okrem sedadiel a červené sú bezpečnostné pásy. Sedadlá majú zase keramickobiele kožené čalúnenie niektorých častí. Pre tých, čo chcú s Corvette cestovať bude dostupná aj batožina, ktorá presne vojde do batožinového priestoru a bude ladiť s autom.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Výber z farieb bude veľmi obmedzený. Buď bude na karosérii čierna metalíza Carbon Flash, alebo nová biela White Pearl Metallic Tri-Coat. Na želanie bude možné zvoliť aj pásy, pričom na bielej budú sivé a na čiernej trochu iné čierne.

Viceprezident Marketingu automobilky Chevrolet o aute povedal: „Vášen pre Corvette máme hlboko zakorenenú v automobilke Chevrolet a toto výročie je naozaj špeciálne. Je to kvôli nášmu nadšeniu a samotným predajným úspechom, ktoré sme dosiahli s ôsmou generáciou jedného z najikonickejších športových áut v Amerike. Dokonca aj po 70 rokoch je Corvette synonymom lásky k pretekaniu a tiež je stále detským snom na otvorenej ceste.“

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Prvý kus Corvette Z06 70th Anniversary bude posunutý do aukcie v Barret-Jackson. Ostatné sa na trh dostanú už v treťom kvartáli tohto roka. Aj keď si na stránke Corvette môžete skúsiť konfigurátor, tak ponuka tohto špeciálneho modelu je značne obmedzená a vlastne stačí pozrieť si ho na obrázkoch, ktoré automobilka uvoľnila pre použitie v médiách.

Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaZdroj: Corvette

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Osmička od BMW prináša malé zmeny zlepšujúce dojemAutomobilka BMW predviedla modernizovanú verziu svojho najväčšieho kupé, kabrioletu...27. Január, 2022
02Mansory je stále vo forme, ukázalo upravené Lamborghini UrusMansory už musí poznať každý, kto sa o autá aspoň okrajovo zaujíma. Nemeckýá firma má na...7. December, 2021
03Noble M500 má svetlá z Corvette a motor z amerického pick-upuPočuli ste o britskej firme Noble vyrábajúcej športové vozidlá? Možno nie, ale nový model...19. Január, 2022