Dacia Spring už klope na dvere. Čo o nej vieme?

Automobilka Dacia sa chystá onedlho aj na Slovensku spustiť revolúciu medzi elektromobilmi. Tou revolúciou bude nový model Spring. My sme vybrali 5 faktov, ktoré už teraz o nej vieme.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
19.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Dacia

Dacia Spring už klope na...

Auto-moto zaujímavosti

Bude lacnou elektro alternatívou

Dacia nepatrí medzi automobilky, ktoré by mali drahé produkty. A to bude platiť aj pri modeli Spring. Očakávame základnú cenu medzi 16 a 17 tisícmmi eur. Jednoducho musí byť lacnejšia ako Citigo na elektrickú energiu a tiež ako Volkswagen Up! Toto auto bude omnoho lacnejšie a bude predstavovať úplne základnú elektrickú mobilitu, čo sa týka áut. Reálnych áut. Aj keď veľkostne skôr pripomína japonské kei car, oproti ktorému je vnútri väčší aj Renault Twingo. Avšak kufor má, na svoju veľkosť, naozaj obrovský.

Dacia SpringZdroj: Dacia

Má dostatok výkonu na mesto

Spring má 33 kW (45 k). To vyzerá ako málo, ale treba rátať s tým, že toto auto nemá žiadne ambície jazdiť porovnateľne ako Tesla Model S s tým šialeným výkonom. Spring chce byť jednoducho základnou motorizáciou za rozumnú cenu. Dokonca režim Eco ten výkon ešte pribrzdí a stále na mesto stačí. Hlavne, že má okamžitý prísun krútiaceho momentu, takže na semaforoch sa naozaj nestratí a dokáže zrýchliť porovnateľne ako ktorékoľvek bežné mestské a malé auto. Dokáže zrýchliť adekvátne tomu ako môže zrýchľovať vlastne akékoľvek auto v meste.

Dacia SpringZdroj: Dacia

Je stále malým autom

Veľkosť Springu je trochu menšia, ale to je výhodou pri parkovaní. Miniauto dokáže poskytnúť miesto pre štyroch dospelých. Lenže, vonkajšia veľkosť a rázvor hovoria o tom, že budú skôr natlačení. Dvojica dospelých a k nim malé deti zvládnu bez problému aj sto kilometrovú trasu. Prípadne ak sa vzadu usadí jeden dospelý, tak bude mať miesta dosť. Toto je alternatíva kolobežkám, elektrickým bicyklom a MHD, V meste si podarí so všetkým a má na to aj dostatočne drsnú vizáž. Je skôr Stepway, ako bežným vozidlom. A tieto prvky mu sedia úplne dokonale.

Dacia SpringZdroj: Dacia

Dojazd bude akurát

Dacia Spring bude mať batériu s kapacitou 27,4 kWh. Automobilka na ňu poskytuje záruku 8 rokov, alebo 120-tisíc kilometrov. Na nabitie prejde, podľa normy WLTP, celkom slušných 230 kilometrov. Naviac, keď vieme, že táto hodnota sa dá reálne dosiahnuť. Azda jediným väčším žrútom energie bude kúrenie. Takto malé a lacné auto jednoducho drahé tepelné čerpadlo mať nemôže. V meste, kde viac funguje rekuperácia je dojazd posunutý až na 305 kilometrov. To už je hodnota, ktorá sa dá využiť perfektne a väčšine vodičov stačí na celý týždeň. Nevýhodou základných verzií bude pomalé nabíjanie. Rýchlonabíkačka na palube bude v príplatkovej výbave. Rovnako ako metalický lak. Ale nič iné vlastne Spingu netreba.

Dacia SpringZdroj: Dacia

Ako mestské auto naozaj dáva zmysel

Predstavte si klasickú situáciu v meste. Z okrajovej garáže v dome, prípadne z dediny kúsok od mesta idete do niektorých častí mesta, kde pracujete. Máte to 20 kilometrov. V takom prípade máte denne 40 kilometrovú trasu, pri potrebe nákupu 50. To znamená, že ak nebudete auto naháňať, tak budete nabíjať až po štyroch dňoch. Ak máte vytvorené podmienky na nabíjanie vytvorené u zamestnávateľa, tak máte vyhraté. Dacia Spring je základnou elektromotorizáciou, ktorá má ambíciu stať sa druhým, alebo tretím autom v domácnosti. A toto spĺňa dokonale, naviac s nízkymi nákladmi. Dá sa povedať, že Dacia Spring bude podobnou revolúciou ako bola Tesla s prvou verziou Model S.

Dacia SpringZdroj: Dacia

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Budúci bestseller - Dacia Sandero Stepway 2021: Nová najlacnejšia terénna DaciaPredaj Sandera Stepway ešte len odštartoval a už sa o tento nádejný a finančne dostupný...16. Marec, 2021
02Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021
03Počúvate v aute automobilové podcasty? Tu je prehľad slovenskýchV aute sa dá čas tráviť rôznymi spôsobmi. Vodič to má jednoduché, musí sa sústrediť na...11. Marec, 2021