Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33

Nové automobilky vznikajú len veľmi v obmedzenom režime. Pri tých väčších je to zväčša odštiepením od iných veľkých automobiliek. Druhá možnosť je vytvoriť niečo naozaj špeciálne. A takto sa podarilo vytvoriť aj automobilku s menom známeho konštruktéra.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.02.2022
Diskusia:
Zdroj: GMA

Gordon Murray predstavil...

Auto-moto zaujímavosti

Po brutálnom T.50 prichádza o niečo prívetivejšia verzia, ktorá dostala označenie T.33. Ale prívetivejšie je stále celkom masaker. Stále má pod kapotou 3,9-litrový motor V12 s výkonom 453 kW (615 k) a poháňa zadné kolesá. Dvanásťvalec má síce atmosférické plnenie, ale má motorkové otáčky až 11 100 za minútu.

Najvyšší výkon, celých 453 kW (615 k) prichádza až pri 10 500 otáčkach a vrchol krútiaceho momentu 451 Nm má motor pri 9 500 otáčkach. Automobilka Gordon Murray Automotive hovorí, že až 75 percent krútiaceho momentu je dostupných od 2 500 otáčok. Aj tu je ale vidno, že motor v T.33 je trochu civilnejší ako T.50, lebo ten má maximum otáčok pri 12 100.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Aj napriek tomu je to stále extrém a nevadí ani to, že je nové auto o čosi mäkkšie podvozkovo. Motor však bude spojený s tým, čo pomaly vymiera aj v takýchto autách. T.33 bude mať V12 štandardne s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou a klasicky tromi pedálmi. Za príplatok však bude dostupná automatická prevodovka so sekvenčným radením znova šiestich stupňov.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Sekvenčná prevodovka váži iba 80 kilogramov a ani motor V12 nepatrí medzi ťažké kusy nábytku. Ten má hmotnosť len 180 kilogramov a vlastne celé auto je tým pádom ľahké, lebo monokok je karbónový a Gordon Murray Automotive používa vo veľkom aj iné ľahké materiály ako napríklad hliník. Vďaka tomu má lepší pomer hmotnosti ku výkonu ako mal McLaren F1.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Dôležitým prvkom sú aj aerodynamicky optimalizované tvary. Vzadu nie sú také ventilátory ako má T.50, ale aj tak je efektivita dychberúca. Predná časť je navrhnutá tak, aby posielala pod auto presnú porciu vzduchu, ktorá ho ku zemi prisaje a ten istý vzduch vychádza cez zadný difúzor. Jednoduchý tvar viac otvorov a krídel nepotrebuje. V štandardnom stave majú predné kolesá priemer 19 palcov a zadné 20 palcov. Na oboch nápravách je pritom veľmi dobré obutie vo forme Michelin Pilot Sport 4.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Vnútro je veľmi jednoduché a niektoré detaily, ako napríklad ostrovček vpravo od volantu, má pripomínať práve legendu, ktorá Murraya preslávila. A naozaj extrémne je vynechanie dotykových displejov. Toto je naozaj auto, ktoré je zamerané na jazdu a na vodiča. Je akousi analógovou deviáciou v digitálnom svete. Aj tu je vo veľkom použitý karbón a hliník. Avšak na displeji pred vodičom sa môže zobrazovať aj výstup zo zrkadlenia Apple CarPlay a Android Auto.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Automobilka potvrdila, že na plnú nádrž dokáže tento model prejsť až 650 kilometrov, čo ho skôr ako na pozíciu nekompromisného superšportu pasuje za výborné GT. O tom štýle GT hovorí aj to, že odkladacie priestory na batožinu majú celkový objem takmer 300 litrov. To je skoro ako mala tretia generácia Škody Fabia. A s tou sa presúvali k moru stále celé rodiny. Takže pre dvoch musí takýto objem naozaj stačiť.

Cenovo však bude T.33 menej dostupné, lebo základná cena je stanovená na 1,37 milióna libier, čo je približne 1,64 milióna eur.

Gordon Murray predstavil miernejší superšport T.33Zdroj: GMA

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Top 5 zaujímavých rodinných kombi do 20-tisícRodinné kombi nie sú mŕtve. To vie aj Volkswagen, ktorý síce zrušil Passat sedan, ale...21. Január, 2022
02Prichádza nová Škoda Enyaq Coupé, chce byť najkrajším autom automobilkyAutomobilka Škoda predstavila nový model Enyaq Coupé, ktorý postupne odhaľovala...2. Február, 2022
03Parkovanie na chodníkoch a Tesla závod na Slovensku - Podcast Autobazar.EUNebudeme už môcť parkovať na chodníkoch, postaví Tesla výrobný závod na Slovensku a máte už...2. Február, 2022