Prichádza nová Škoda Enyaq Coupé, chce byť najkrajším autom automobilky

Automobilka Škoda predstavila nový model Enyaq Coupé, ktorý postupne odhaľovala a pripravovala na svetlá reflektorov. Po prezradení samotnej línie už bol len krôčik ku zverejneniu celého diela a to spravila automobilka s veľkou pompou, s kinovým formátom, ukázala finálne dielo. A okrem samotného Enyaqu Coupé sa ukázal aj model RS.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
02.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Prichádza nová Škoda Enyaq...

Auto-moto zaujímavosti

V prvom rade treba povedať, že náznak toho, ako by mohol približne vyzerať Enyaq Coupé sme už mali na tanieri veľmi dlho. V roku 2019 automobilka na ženevskom autosalóne ukázala koncept Vision iV. A keďže je známe, že práve Škoda robí koncepty väčšinou tak, že sa dočkajú sériovej produkcie, tak to bola len otázka času. Enyaq sa dočkal novej verzie. Vlastne koncept ste mohli vidieť aj na Slovensku, ukázal sa na bratislavskom autosalóne.

Nový Enyaq kupé pridáva ku štýlu prvého veľkého elektromobilu automobilky naozaj ešte viac príťažlivosti. A to nielen vizuálnej, ale hlavne dojazdovej. Má lepší koeficient aerodynamického odporu s hodnotou len 0,234, čo znamená, že dokáže na jedno nabitie prejsť väčšiu vzdialenosť. Bonusom už je len, že nové verzie modelu dostanú nový softvér, ktorý efektívnejšie pracuje s baterkou a aj toto dokáže zväčšiť akčný rádius vozidla.

Šéf Škoda Auto Slovensko, Jaroslav Hercog a šéf dizajnérskeho tímu interiérov, Peter OlahZdroj: Autobazar.EU

Línie, ktoré majú pripomínať kupé berú do úvahy aj doterajšie charakteristické prvky. Aj novinka má teda vpredu možnosť podsvietenej masky chladiča Crystal Face a maticové LEDkové predné svetlá sú úplnou samozrejmosťou. Nebudeme si klamať, štvordverové kupé SUV je naozaj zvláštna kombinácia atribútov jednotlivých verzií karosérie. Z kupé má teda líniu strechy, z SUV výšku a zo štvordverového auta má štyri dvere. Dvere sú s klasickým rámom, bezrámové veľmi čakať nemôžeme, pre ne by bol nutný ešte masívnejší skelet karosérie.

Nový Enyaq Coupé je teda vizuálne odlišný od svojho pôvodného SUV brata, ale zmeny sú aj v interiéri. Hlavnou asi je trochu zmenšený priestor nad hlavou na zadnej lavici. To sa dá, vzhľadom na tvar strechy, očakávať. Stále je to však bez problému pre osoby so vzrastom aj jemne prevyšujúcim 180 centimetrov. Enyaq s karosériou štvordverového kupé sa teda stáva univerzálnym autom aj pre rodiny, ktoré zaujme vizážou. Veď pri BMW X6 a X4 to funguje, bude to fungovať aj tu. Pritom batožinový priestor ostáva stále s objemom 570 litrov.

Prichádza nová Škoda Enyaq Coupé, chce byť najkrajším autom automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Interiér celkovo bude veľmi podobný Enyaqu a tiež bude podporovať displej pred vodičom, ale hlavne obrovský head-up displej s rozšírenou realitou. Displej informačno-zábavného systému bude mať uhlopriečku 13 palcov a bude tiež podporovať zrkadlenie mobilných telefónov bezdrôtovo. Vnútri automobilka naďalej využíva aj materiály, ktoré sú priateľskejšie k prírode a sú recyklované.

Automobilka na začiatok ponúkne tri verzie. Základom bude Enyaq Coupé iV 80. Bude mať pohon zadnej nápravy a výkon 150 kW. Pritom krútiaci moment tejto, zatiaľ základnej, verzie je 310 Nm. S relatívne ťažkým autom sa na stovku dostane za 8,7 sekundy. Práve táto verzia bude mať najväčší dojazd. Predbežná hodnota ukazuje, že v režime WLTP, bude možné prejsť až 545 kilometrov na jedno nabitie.

Trochu lepšie hodnoty ponúkne Enyaq Coupe iV 80X. Všetky hodnoty sa zlepšia, okrem dojazdu, ten jemne klesne, lebo batéria musí energiou dopovať dva elektromotory. Celkový výkon je teda 195 kW (265 k) a krútiaci moment 435 Nm. V reči zrýchlenia toto znamená stovku za presne 7 sekúnd.

Prichádza nová Škoda Enyaq Coupé, chce byť najkrajším autom automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Vrcholom ponuky a verziou, ktorá sa do predaja dostane ako úplne prvá je Enyaq Coupé RS iV. Následne pribudne rovnaká verzia aj pre Enyaq SUV. Vrcholná verzia bude mať tiež dva motorya veľkú batériu skrytú za označením 80. Bude mať maximálny výkon 220 kW (299 k) a krútiaci moment 460 Nm. Avšak na to, aby všetko fungovalo v maximálnom výkone musia byť splnené niektoré podmienky. Auto musí mať batériu nabitú na viac ako 89 percent a teplota ústrojenstva musí byť 23-50 stupňov Celzia. O aktuálnej dostupnosti bude informovať informačno-zábavný systém.

Nabíjanie je samostatnou témou. Automobilka potvrdila, že z 10 na 80 percent nabitia je schopný Enyaq Coupé prejsť za 39 minút. Pri nabíjaní z Wallboxu, ktorý má 11 kW dokážete batériu nabiť na sto percent z nuly za 6 až 8 hodín.

Prichádza nová Škoda Enyaq Coupé, chce byť najkrajším autom automobilkyZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéVolkswagen postupne rozširuje ponuku elektromobilov aj v Európe. Nie, ID.6, sedemmiestny...12. November, 2021
02Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyUž tretia generácia, aj keď auto má už štvrtú. Scout je aktuálne v ponuke vo svojej tretej...21. December, 2021
03Toyota odhalila svoju elektrickú ofenzívuToyota zatiaľ do elektrických áut veľmi nezasahovala. Dobre, Lexus má elektrický model, ale...17. December, 2021