Hyundai Casper je najkrajší malý crossover

Nie každé nové auto je elektrické, stále je a aj veľmi dlho bude trh pre autá, ktoré majú spaľovací motor. A malé mestské auto s odhodlanou a drsnou vizážou, ale zároveň milým celkovým vzhľadom si vždy zákazníkov nájde. Nový Hyundai Casper vyzerá naozaj perfektne, ale má jednu výraznú nevýhodu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Hyundai

Hyundai Casper je...

Auto-moto zaujímavosti

Začnime teda tým, čo je na aute zlé. Nebude dostupné u nás. Konkurent, ktorý je veľkostne podobný ako Suzuki Ignis, tešiace sa veľkej priazni zákazníkov, bude iba pre vybrané ázijské krajiny. U nás bude teda základnou veľkosťou crossoverov Hyundai model Bayon.

Nový malý Casper bude mať dĺžku 3 595 milimetrov, šírku 1 595 milimetrov a výšku 1 575 milimetrov. To znamená, že je dostatočne malý na to, aby sa vošiel s prehľadom do každého parkovacieho miesta. Veď na šírku má len o pár desiatok centometrov viac ako má Honda Gold Wing a tá je motocykel.

Hyundai Casper je najkrajší malý crossoverZdroj: Hyundai

To najzaujímavejšie na novom malom modeli je však výzor. Casper vyzerá ako z komiksu, ako keby mal prevážať v japonských sériách záchrancu sveta. Predná časť má dva výrazné okrúhle reflektory. Nad milo pôsobiacou maskou chladiča je pás, ktorý poskytuje miesto nielen znaku výrobcu, ale tiež smerovkám. Tie sú oddelené od hlavných reflektorov.

Vzadu je vizáž veľmi podobná predku. Dve okrúhle svetlá sú spojené zadnou maskou, nad ktorou je pás ďalších svetlometov. Aj napriek veľkosti je Casper päťdverovým vozidlom. Dojem sily majú navodiť rozšírené blatníky, ale pri tejto veľkosti to znova pôsobí tak ako keď sa jazvečík snaží celou silou potiahnuť 50-litrový batoh.

Hyundai Casper je najkrajší malý crossoverZdroj: Hyundai

Hatchback však ponúkne niečo zaujímavé v interiéri. Dojem malého milého auta ostáva. Prístrojová doska je skôr štandardná bez výraznej nutnosti využívať dotykové displeje. Napríklad základné ovládacie prvky rádia a kompletná klimatizácia majú samostatné panely. Dokonca ani pri radiacej páke neisahol Hyundai po riešení shift-by-wire.

Hlavnou devízou tohto krpca bude variabilita usporiadania. V prvom rade, zadná lavica sa dá posúvať v rozmedzí 160 milimetrov. To znamená, že dokáže ponúknuť až 301-litrový batožinový priestor. Okrem toho sa dá operadlo zadných sedadiel nastaviť v uhle až 39 stupňov. A to nie je všetko, akoby Horst Fuchs povedal. Sedadlá sa dajú sklopiť. Všetky, aj tie predné. Ak však ostane vodičove v normálnej pozícii, tak sa v interiéri Casperu dajú odviezť predmety s dĺžkou až 2 059 milimetrov.

Hyundai Casper je najkrajší malý crossoverZdroj: Hyundai

V malom aute však tieto prvky neprichádzajú na úkor bezpečnosti. V kabíne je neuveriteľných 7 airbagov a väčšina asistenčných systémov, na ktoré sme zvyknutí z väčších áut. To znamená napríklad udržiavanie v jazdnom pruhu, varovanie pri náhlom vniknutí predmetov, či ľudí do trasy auta, adaptívny tempomat, či automatické prepínanie diaľkových svetiel.

Pred vodičom je digitálny prístrojový štít a v strede celkom veľký dotykový displej. Pre dojem vzušnosti prichádza prázdny priestor medzi prednými sedadlami vyplnený čalúnením, čiže akýmsi prepojením predných sedadiel. Pritom na krátkom predĺžení stredovej konzoly je radiaca páka a niekoľko tlačidiel.

Hyundai Casper je najkrajší malý crossoverZdroj: Hyundai

Hyundai bude do tohto miniauta dávať litrový atmosférický trojvalec, ktorý ponúkne výkon 55 kW (75 k) a krútiaci moment 95 Nm. Pri výkonnejšom prepĺňanom kuse bude mať 74 kW (100 k) a trochu iný vzhľad prednej časti umožňujúci lepší prísun vzduchu ku agregátu. V prvom rade sa Casper objaví na domácom trhu v Južnej Kórei už onedlho a v roku 2022 sa etabluje v Indii.Následne v roku 2023 pribudne elektrická verzia.

Hyundai Casper je najkrajší malý crossoverZdroj: Hyundai

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechHyundai má aktuálne v ponuke najnovšiu generáciu mestského modelu i20. Je zaujímavá aj...13. Júl, 2021
02Ford vylepšil Fiestu, má štandardne LEDkySiedma generácia Fiesty začala na trhu už v roku 2017, čo znamená, že teraz je čas na...17. September, 2021
03Test: Hyundai Santa Fe Hybrid – Schovaný veľký pokrokHyundai Santa Fe, ktorý je na trhu v súčasnosti je vlastne piata generácia tohto modelu....2. September, 2021