Má sa Golf báť? Prichádza nový Peugeot 308

Peugeot prichádza s novou generáciou jedného zo svojich najdôležitejších modelov. Prichádza s novou 308-mičkou. Nová generácia sa na trhu objaví 8 rokov po predstavení tej predchádzajúcej. Štýl, ktorý prináša sedí do súčasného dizajnového smerovania automobilky.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.03.2021
Diskusia:
Zdroj: Peugeot

Má sa Golf báť? Prichádza...

Auto-moto zaujímavosti

Dizajn nového modelu ovplyvnila aj potreba implementovať nové logo automobilky. Práve 308 bude prvým modelom, ktorý bude mať toto logo. Vpredu je zasadené do masky chladiča pozvoľna, bez výrazného lemu, prechádzajúcej do nárazníka. Na bočné línie masky chladiča nadväzujú LED predné svetlá, ktoré budú pre vrcholné výbavy GT a GT Pack prispôsobovať osvetlenie pomocou maticového systému. Menej vybavené modely budú mať štandardné LEDky. Zárez z konca svetla do nárazníka, ktorý slúži na denné svietenie ostáva, podobne ako na iných modeloch Peugeotu.

Peugeot 308Zdroj: Peugeot

LEDky používa 308 aj pre svietenie vzadu. Tu sa dá vidieť inšpirácia, ktorá prichádza z modelu 508. Svetlá sú tiež prepojené čiernym pásom. Prepojenie LED pásom však 308 mať nebude, toto nie je štýl, ktorým ide Peugeot. V nárazníku je výraznejši difúzor, ktorý má po bokoch otvory imitujúce koncovky výfukov. Či v nich budú reálne vyústenia výfukovej sústavy je otázne. Novinkou budú úplne nové farby karosérie. Vo veľkom sa vracia zelená, tu s odtieňom Olivine a nová bude aj modrá Vertigo. Ostatné farby budú štandardné. Peugeot 308 bude mať v ponuke zliatinové disky s priemerom 16 až 18 palcov.

Peugeot 308Zdroj: Peugeot

Oproti predchodcovi sa zmenili aj rozmery. Na dĺžku tento model narástol o 110 milimetrov a celková dĺžka tak je 4360 milimetrov. Z toho 55 milimetrov pribudlo na rázvore, čo môže znamenať len jediné, že aj v hatcbhacku budú mať pasažieri na zadných sedadlách omnoho viac miesta. Celkovo dosahuje rázvor 2675 milimetrov. Výrazný dynamický vzhľad si pripisuje aj zníženie celkovej výšky o 20 milimetrov. Peugeot 308, už tretej generácie, má koeficient aerodynamického odporu s hodnotou len 0,28.

Interiér modelu je stále v duchu prístupu i-Cockpit druhej generácie. Malý volant, displej pod čelným sklom a nové stvárnenie informačno-zábavného systému sú základnými piliermi vnútra. Prepínač režimov prevodovky už nie je vo forme páčky, ale je to naozaj už len prepínač v otvore na stredovom tuneli. Dotykové ovládanie nebude mať len informačno-zábavný systém, ale aj klimatizácia. Tá však bude mať aspoň samostatný dotykový displej. Reálnych tlačidiel bude znova minimum.

Peugeot 308Zdroj: Peugeot

Nová generácia Peugeotu 308 bude stáť na platforme EMP2, ktorý aktuálne Peugeot a Citroën používajú na viacero modelov. Základom ponuky agregátov tak bude, celkom očakávateľne, 1,2-litrový trojvalcový turbomotor. Ten ponúkne buď 81 kW (110 k), alebo 96 kW (130 k). V ponuke bude so šesťstupňovým manuálom, alebo osemstupňovým automatom. Naftu bude reprezentovať 1,5 BlueHDi so štyrmi valcami a rovnakým výberom prevodoviek.

Novinkou v ponuke bude dvojica plug-in hybridov. Oba budú mať osemstupňovú automatickú prevodovku a stále iba pohon predných kolies. Elektrická časť oboch bude pozostávať z elektromotora s výkonom 81 kW (110 k) a batérie s kapacitou 12,4 kWh. Benzínová časť bude mať buď 110 kW (150 k), alebo 132 kW (180 k). Celkovo tak plug-in hybrid ponúkne buď 132 kW (180 k), alebo 165 kW (225 k). Dojazd na nabitie bude v oboch prípadoch rovnaký, WLTP hovorí o 60 kilometroch.

Peugeot 308Zdroj: Peugeot

V ponuke na trhu sa 308 objaví v druhej polovici tohto roka, pričom automobilka plánuje predstaviť aj kombi.

Peugeot 308Zdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Taliant nie je Thalia, je prerobená Dacia Logan, avšak nie pre EurópuRenault predstavil nový model Taliant. Je tým, čo kedysi bola Thalia. Avšak to bolo počas...16. Marec, 2021
02Test: Opel Insignia GSi – Manažér nemusí mať len PassatOpel sa pomaly transformuje. Postupne prechádza na zdieľané platformy s koncernom...17. Marec, 2021
03Tento Peugeot má cez 700 000 km, len za 700 €!Na webe sa občas nájdu na predaj skutoční kilometroví rekordéri. Autá, ktoré majú za sebou...25. Február, 2021