Nová Honda Jazz: Spoľahlivý hybrid so spotrebou pod 4 l

Na trh prišla Honda Jazz štvrtej generácie. Zaujímavé parametre, verzia Crosstar s terénnymi vlastnosťami a zvýšeným podvozkom, úsporná jazda so spotrebou pod magickou hranicou 4 l. Čo ponúkne  spoľahlivý japonský hybrid s cenou pod 20 000 eur?

rufus v Auto-moto zaujímavosti
20.10.2020
Diskusia:

Video test: Honda Jazz...

Auto-moto zaujímavosti

Jazz štvrtej generácie stavil na jediný pohonný agregát. Výkon zabezpečuje kombinácia atmosférického štvorvalca s objemom 1,5 litra a 2 elektromotorov. Kombinovanému výkonu 80 kW, 109 koní, nemožno nič vytýkať.  

Akcelerácia

Dynamika sa prejavila aj v zrýchlení, z 0 na 100 km/h Jazz zrýchli za 9,5 sekundy. Mierne za ním zaostáva Crosstar, ktorý potrebuje na akceleráciu zanedbateľné 4 desatiny naviac. Pri rýchlej akcelerácii simuluje pohonný reťazec preraďovanie. V mestskej premávke často operuje s vypnutým spaľovacím motorom.

Nová Honda Jazz s hybridným pohonomZdroj: honda.sk

Úsporná jazda – spotreba pod 4 l

Klasický variant jazdí v uliciach mesta s priemernou spotrebou na úrovni 4,1 l/100 km aj bez snahy o úspornú jazdu. Pri jazde s ľahkou nohou dokáže bez problémov jazdiť so spotrebou pod 4 litre. Úsporná jazda je hlavným lákadlom, ktoré Jazz vodičovi ponúka. Crosstar spotrebuje v meste v priemere o 0,3 l viac paliva.

Honda Jazz - terénne vyhotovenie CrosstarZdroj: honda.sk

Jazdné vlastnosti + spotreba so záťažou

Na diaľnici sa spotreba Hondy Jazz pohybuje v priemere okolo hodnoty 5,5 litra. Pri testovaní v prímestskej premávke dosahuje spotrebu okolo 3,6 l na 100 km. 16-palcové kolesá s nižším profilovým číslom klasickej verzie ponúknu o niečo tvrdšiu jazdu ako Crosstar. Zato však o niečo lepšie „sedí“ v zákrutách a dokáže lepšie držať i meniť stopu. Zaujímavá je aj dynamika a primerná spotreba so záťažou.

Dynamika a spotreba so záťažou

Prázdny                 Zaťažený                   
60 - 100 km/h 5,2 s 6,8 s
80 - 100 km/h 7,8 s 9,8 s
0 - 100 km/h 9,4 s 12,3 s
Spotreba (mesto a prímestská premávka) 4,1 l/100 km 4,8 l/100 km

Honda Jazz Crosstar

3 centimetre svetlej výšky k dobru, praktické doplnky ako strešné lyžiny a predná maska s klasickým grilom, ktorý v porovnaní s ostatnými vyhotoveniami nenasáva vzduch cez tenkú štrbinu po logom. Ako bonus ponúkne Crosstar pôsobivé 2-farebné vyhotovenie a nápaditý dizajn, ktorý naznačuje podobnosť so segmentom MPV.

Nová Honda JazzZdroj: honda.sk

Interiér + batožinový priestor

Jazz ponúka výborné priestorové využitie, množstvo odkladacieho priestoru a zmodernizovaný multimediálny systém, ktorý doháňa najlepšie infotainmenty segmentu. Vo verzii Executive upúta pôsobivá kombinácia textilu a kontrastne prešívanej kože. Silná stránka Jazzu, batožinový priestor. V 4. generácii dostal ďalších 6 litrov k dobru a ponúka 304 litrov využiteľného priestoru.

Nová Honda Jazz - ŠpecifikácieZdroj: autobazar.EU

Silné stránky

Jazz ponúka spoľahlivý pohon, dobrú spotrebu, štýl aj priestranný interiér. Kto dokáže oželieť lepší vzhľad a niektoré lepšie vlastnosti Crosstaru, dostane zaujímavý automobil s ešte lepšou spotrebou a cenou, ktorá nie je vyššia ako u iných automobilov segmentu B.

Nová Honda Jazz CrosstarZdroj: honda.sk

Spoľahlivý hybrid - cena

Zákazník za základné vyhotovenie zaplatí 19 590 eur. Druhou najvyššou verziou pod Crosstarom je Executive. V červenom laku za príplatok 550 až 660 eur pekne vyniknú tvarové línie. Za Executive tak zákazník zaplatí necelých 23 000 eur. Najvyšší Crosstar si za špeciálne vlastnosti vypýta o 1 600 eur viac. S ohľadom na výbavu, ponúkané vlastnosti a spoľahlivosť, je cena solídna. Honda Jazz v porovnaní s konkurenčnými modelmi rozhodne neponúka za svoju cenu „málo muziky.“ Ako hodnotíš hospodárne vlastnosti a ponúkané parametre novinky? Podeľ sa s nami o svoj názor, prípadne tip na lepší konkurenčný model a svoje skúsenosti s Jazzom v komentároch.

Zdroj: honda.skyoutube kanál Motoring TA3 

Nová Honda Jazz/Honda Jazz Crosstar

Nová Honda Jazz: Magické sedadlá a iné detaily

Video: Nová Honda Jazz - Ako pracuje hybridný systém?

Video test: Honda Jazz Crosstar

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Najnebezpečnejšia zákruta v Poľsku - havária Na cestách u nás aj v zahraničí pribúda úsekov, ktoré vodiči označujú za mimoriadne...8. Október, 2020
02Video: Delá za 4 000 000 € sa predviedli v Prahe!Projekt Advantage Cars a filmovej produkcie CINQ nemá v našich zemepisných šírkach obdobu....18. Október, 2020
03Najlepší vodiči sú v Európe: Kto jazdí lepšie ako Nemci?Vodiči z ktorej krajiny jazdia s najmenším počtom nehôd? Jazdíme horšie ako Taliani? Sú...6. Október, 2020