Palubné kamery: Za zverejnenie záznamu pokuta 10 000 €

V Rakúsku za zverejnenie záznamu z palubnej kamery hrozí pokuta až 10 000 eur. Ako použitie palubnej kamery obmedzuje súčasná legislatíva v rôznych krajinách? Aké pravidlá použitia platia u nás na Slovensku? Ak sa chceš vyhnúť pokute, naštuduj si základné rozdiely. Všetky dôležité pravidlá sú prehľadne zhrnuté v článku.

rufus v Legislatíva
26.10.2020
Diskusia:

Video: Desivé zábery z...

Legislatíva

Zatiaľ, čo je „dashcam“ v niektorých krajinách považovaná za bezpečnostný prvok, v iných krajinách treba jej držanie nahlasovať a využívať ju možno len v špeciálnych prípadoch. Pri používaní palubnej kamery má len malá časť používateľov prehľad o tom, aké zaobchádzanie s ňou môže v danej krajine znamenať problémy. Najlepšie je naštudovať si pravidlá v jednoduchom porovnaní. Vyhneš sa tak zbytočným komplikáciám a finančnému trestu.

Dashcam friendly krajiny – povolené bez obmedzení

Ktoré krajiny umožňujú využívanie palubnej kamery bez obmedzení? Úplne bezpečné a bezstarostné je ich využívanie vo viacerých európskych krajinách. S kľudom s nimi môžeš jazdiť na území Dánska, Švédska, Talianska, Španielska, Holandska, na Malte, v Srbsku a v Bosne a Hercegovine. Neplatia tu žiadne obmedzenia, ktoré by limitovali využívanie.

Slovensko

Najviac ťa určite zaujíma, ako sa popasovali s ich využívaním naše zákony. SR nezakazuje používanie palubnej kamery na osobné alebo preukazovacie účely. V prípade zverejňovania záznamov, však treba dodržiavať zásady ochrany súkromia. Palubná kamera nesmie pri jazde narušovať zorné pole vodiča a nesmie nijak odpútavať pozornosť vodiča od riadenia. Splnením týchto zákonných podmienok a pravidiel bezpečnosti je u nás možné kameru používať bez ďalších obmedzení.

Pozor: Pokiaľ nemáte súhlas od natáčaných osôb, nemožno na kameru natáčať konanie osôb a ich správanie na verejnosti. Zákon vyžaduje udelenie súhlasu.

Rakúsko - Pokuta až 10 000 eur

Pred pár rokmi bolo možné dostať v Rakúsku pokutu už za prítomnosť kamery v aute. Dokonca nemusela byť ani zapnutá. Zákon u našich západných susedov vyžaduje v prípade napevno nainštalovaných kamier dodržiavanie oznamovacej povinnosti a registráciu. Zákon sa týka zariadení, ktoré zachytávajú verejné priestranstvá. Podľa OAMTC (rakúsky zväz motoristov) však kamery na vozidle nie sú úplne zakázané. Je protizákonné zverejňovať záznamy, kde sú rozoznateľné osoby alebo vozidlá na základe evidenčného čísla. Zatiaľ nie je jasné, či krajina ide politikou sprísnenia alebo uvoľňovania využívania. V súčasnej dobe možno za nepovolené používanie palubnej kamery dostať pokutu až 10 000 eur. V prípade opakovaného prípadu, až do výšky 25 000 eur.

Česká Republika

V ČR platia konkrétne obmedzenia. Záznamy z „dashcam“ možno vytvárať len pre vlastnú potrebu, potrebu obhajoby alebo dokázania viny spoluúčastníka dopravnej nehody. Nemožno však záznamy zverejňovať verejne. Tak ako u nás, v ČR podlieha zverejňovanie tváre, identity a evidenčného čísla vozidla zákonu o ochrane súkromia a osobných údajov. Čo to znamená v praxi? Kameru môžeš mať zapnutú, pozornosť treba venovať prípadnému zverejňovaniu záznamov.

Poľsko

Poľská legislatíva taktiež podlieha zákone o ochrane súkromia a osobných údajov. Nemožno zverejniť žiaden záznam, kde je rozoznateľná osoba alebo EČV vozidla.

Ukrajina – palubná kamera ako výhoda

Na Ukrajine sú podmienky bezpečného využívania podobné ako v hore uvedených krajinách. Ak však ostatné krajiny zapnutú kameru na palubovke tolerovali, tu je jej využívanie veľmi výhodné. Kvôli ekonomickej situácii a chudobe sú tu bežné pokusy o vyplatenie poistky. Neznáma osoba môže rozbiť čelné sklo alebo skočiť pod auto s cieľom poistného podvodu a zárobku z poistky. Práve videozáznam pomôže zdokumentovať, že sa jedná o podvod a zabrániť ďalším problémom a starostiam.

Snaha o vytváranie poistných podvodov - dôvod využívania palubnej kamery na ukrajinských cestáchZdroj: facebook.com/CzechSlovakDashcam/

Maďarsko

Palubnú kameru možno využívať pre osobné účely. Pozor, tu však zákon upravuje, že možno zaznamenávať záznam len v nízkom rozlíšení s malým počtom snímok za sekundu. Zároveň má majiteľ záznamy zabezpečiť proti zneužitiu 3 osobou a po 5 pracovných dňoch vymazať. Oplatí sa pred vstupom do krajiny tieto nastavenia kamery zmeniť a vyhnúť sa tak problémom.

Belgicko

Opäť platí povolenie vytvárania záznamov len na súkromné účely, tak aby neboli v rozpore s ochranou osobných údajov. Osobné za účelom objasňovania priestupkov na cestách.

Dôležité: Pred zverejnením záznamu napr. z dôvodu objasňovania priestupkov na cestách, treba upovedomiť všetky zúčastnené strany.

Francúzsko

Kamera nesmie zabraňovať vo výhľade vodiča na vozovku. V krajinách EÚ sú pravidlá používania podobné. Platí teda povolenie nahrávania záznamov pre osobné účely alebo z dôvodu zhotovovanie dôkazového materiálu. V takom prípade možno video poskytnúť iba polícií.

Nehoda BMW M62 na diaľnici zachytená palubnou kamerouZdroj: youtube.com/ Liverpool ECHO" data-iml="3558.0099998041987

Nemecko - S cenzúrou ok

Videá z Nemecka možno zverejniť len v prípade, že nezachytávajú poznávacie značky vozidiel. Po cenzúre ich možno uverejňovať aj na sociálnych sieťach. Mimoriadne vhodné sú tieto záznamy pre účely YouTube kanálov, ktoré zachytávajú šialené situácie z ciest a tešia sa veľkej popularite.

Luxembursko – nemôže byť zapnutá!

Prekvapivá situácia vzniká na území Luxemburska. Vodič môže mať palubnú kameru v aute, ale nemôže ju mať zapnutú. Pri cestovaní preto radšej kameru odlož a vytiahni až po prejazde Luxemburskom.

Portugalsko – úplný zákaz

Portugalsko pristupuje k obmedzeniu používania palubných kamier najtvrdšie. Zákon hovorí jasno. Vodič ju nemôže vlastniť ani používať. Je dobré vyhnúť sa problémom a nechať ju v najlepšom možnom prípade doma.

Švajčiarsko – povolené, ale pritom zakázané

Zhotovenie záznamu je možné len špeciálnych dôvodoch. Zákonný dôvod. Žiadne videá pre zábavu alebo dokumentáciu cesty nie sú povolené. Ďalej možno nahrávať iba relevantné záznamy. Ako sa dajú dopredu posúdiť? Ochrana súkromia osôb - Osoby na videu musia vedieť o tom, že sú natáčané. Ako sa tieto podmienky dajú splniť? Akékoľvek nahrávanie ciest môže byť teda v Švajčiarsku veľmi ľahko nelegálne. Predtým ako budeš chcieť použiť dôkazový materiál z kamery, radšej hore uvedené dôvody poriadne zváž a spoľahni sa radšej na vyšetrovanie švajčiarskej polície.

Zdroj: nextbase.comoeamtc.atprivacy-europe.com

Video: Desivé zábery z premávky zachytené na kamere

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najlepší vodiči sú v Európe: Kto jazdí lepšie ako Nemci?Vodiči z ktorej krajiny jazdia s najmenším počtom nehôd? Jazdíme horšie ako Taliani? Sú...6. Október, 2020
02SUV trhák zo Žiliny: Kia Sportage s novým logom a dizajnomKia Sportage - Trhák zo Žiliny oznámil príchod na trh už budúci rok. Čím prekvapí?...16. Október, 2020
03Video: Delá za 4 000 000 € sa predviedli v Prahe!Projekt Advantage Cars a filmovej produkcie CINQ nemá v našich zemepisných šírkach obdobu....18. Október, 2020