Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonom

Elektrický Smart nie je novinka, je na trhu, v tejto generácii malých vozidiel, už nejaký čas. Avšak má naozaj len mestskú výdrž batérie, ale tiež naozaj mestské rozmery. Nový dych automobilke má prísť s novým modelom označeným veľmi jednoducho Smart #1.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.04.2022
Diskusia:
Zdroj: Smart

Smart #1 bude zaujímavou...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka od automobilky vyzerá ako crossover a ponáša sa na koncept, ktorý predstavila počas minulého roka. To znamená, že po Škode je Smart ďalšou automobilkou, ktorá dokáže pretaviť koncept do ozajstnej reality. A nie je to len u uhľadenom exteriéri. Na zovňajšku pribudli len výsuvné kľučky, inak je dizajn naozaj ako z konceptu.

Interiér je tiež podobný zvolenej konceptovej téme. Smart hovorí, že v interiéri je nový informačno-zábavný systém, ktorý je možné ovládať cez 3D užívateľské rozhranie. Znamená to, že bude záležať ako ďaleko pred displejom mávate rukou a podľa toho sa bude správať? Uvidíme.  Tieto signály ale kontroluje umelá inteligencia a vodič má možnosť využiť hlasové povely, podobne ako to má Mercedes v MBUX. Hlasové povely budú môcť prichádzať od ktoréhokoľvek človeka v aute.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

V strede prístrojového panelu bude displej s uhlopriečkou 12,8 palca, čo je veľkosť priemerného menšieho notebooku. Pred vodičom je zase displej s uhlopriečkou 9,2 palca a zobrazuje to, čo by inak zobrazovali tradičnejšie prístroje. Trendu výmeny ručičkových kruhových ukazovateľov za displeje sa už nevyhne nikto.

Veľkou zaujímavosťou je, že Smart použil pre #1 bezrámové dvere, čo by malo svedčiť o pevnosti konštrukcie. Auto má dĺžku 4,27 metra, šírku 1,82 metra a výšku 1,64 metra, čím presne zapadá do segmentu B. Avšak rázvor je celkom štedrých 2,75 metra. Reálne je viditeľné, že novinka má krátke previsy.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

O pohon sa stará elektromotor umiestnený vzadu. Produkuje výkon 200 kW (272 k) a poháňa, úplne logicky, zadné kolesá. Krútiaci moment dosahuje 343 Nm. Automobilka potvrdila, že tento model sa dostane maximálne na elektronicky strážených 180 kilometrov za hodinu.

Elektrickú energiu motor čerpá z batérie s kapacitou 66 kWh. Tá sa dá nabiť z 10 na 80 % za 3 a pol hodiny použitím pomalšieho 22 kW nabíjacieho systému so striedavým prúdom. Rovnaké nabitie, použitím až 150-kilowattovej nabíjačky s jednosmerným prúdom znamená len 30 minút čakania.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

Smart tvrdí, že podľa jazdného cyklu WLTP, dokáže #1 prejsť na nabitie až 420-440 kilometrov. Zaujímavou správou je, že až 75 percent aktualizácii dokáže tento model prijať bez nutnosti zapájania, čiže over-the-air. Takto sa dajú optimalizovať aj rôzne elementy a dá sa tak aj vylepšiť dojazd auta.

Smart zatiaľ neoznámil kedy sa #1 dostane na trhy, ale už teraz je jasné, že vizáž je úplne sériová. Ako konkurentov bude mať malé elektromobily v Béčkovom segmente a optimálne tie, ktoré pôsobia trochu prémiovejšie. Na trhu je napríklad Peugeot e-2008 a tiež na rovnakej platforme postavený model DS3 Crossback e-Tense.

Dodávky modelu sú naplánované najskôr do Číny, kde auto vyrába spojená snaha Geely a Mercedesu. Veď Smart má ako akcionárov práve tieto dve automobilky. Európa bude nasledovať hneď v druhom kole a ostatné časti sveta budú musieť počkať na svoj termín. Ani ten európsky a dokonca ani čínsky nie sú presne určené.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Captur I: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoRenault Captur vznikol v roku 2013 ako odpoveď na trhové zmeny, ktoré favorizovali zrazu...8. Apríl, 2022
02Mercedes-AMG SL43 má štyri valce a know-how z F1Mercedes-Benz triedy SL je ikona, ktorá je na trhu už 70 rokov. Najnovšia generácia príde...6. Apríl, 2022
03BMW predĺžilo X5, Long bude iba pre ČíňanovJe zaujímavé ako sa jednotlivé požiadavky trhu líšia. Kým u nás sú ľudia spokojní s tým čo...8. Marec, 2022