Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonom

Elektrický Smart nie je novinka, je na trhu, v tejto generácii malých vozidiel, už nejaký čas. Avšak má naozaj len mestskú výdrž batérie, ale tiež naozaj mestské rozmery. Nový dych automobilke má prísť s novým modelom označeným veľmi jednoducho Smart #1.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Smart

Smart #1 bude zaujímavou...

Auto-moto zaujímavosti

Novinka od automobilky vyzerá ako crossover a ponáša sa na koncept, ktorý predstavila počas minulého roka. To znamená, že po Škode je Smart ďalšou automobilkou, ktorá dokáže pretaviť koncept do ozajstnej reality. A nie je to len u uhľadenom exteriéri. Na zovňajšku pribudli len výsuvné kľučky, inak je dizajn naozaj ako z konceptu.

Interiér je tiež podobný zvolenej konceptovej téme. Smart hovorí, že v interiéri je nový informačno-zábavný systém, ktorý je možné ovládať cez 3D užívateľské rozhranie. Znamená to, že bude záležať ako ďaleko pred displejom mávate rukou a podľa toho sa bude správať? Uvidíme.  Tieto signály ale kontroluje umelá inteligencia a vodič má možnosť využiť hlasové povely, podobne ako to má Mercedes v MBUX. Hlasové povely budú môcť prichádzať od ktoréhokoľvek človeka v aute.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

V strede prístrojového panelu bude displej s uhlopriečkou 12,8 palca, čo je veľkosť priemerného menšieho notebooku. Pred vodičom je zase displej s uhlopriečkou 9,2 palca a zobrazuje to, čo by inak zobrazovali tradičnejšie prístroje. Trendu výmeny ručičkových kruhových ukazovateľov za displeje sa už nevyhne nikto.

Veľkou zaujímavosťou je, že Smart použil pre #1 bezrámové dvere, čo by malo svedčiť o pevnosti konštrukcie. Auto má dĺžku 4,27 metra, šírku 1,82 metra a výšku 1,64 metra, čím presne zapadá do segmentu B. Avšak rázvor je celkom štedrých 2,75 metra. Reálne je viditeľné, že novinka má krátke previsy.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

O pohon sa stará elektromotor umiestnený vzadu. Produkuje výkon 200 kW (272 k) a poháňa, úplne logicky, zadné kolesá. Krútiaci moment dosahuje 343 Nm. Automobilka potvrdila, že tento model sa dostane maximálne na elektronicky strážených 180 kilometrov za hodinu.

Elektrickú energiu motor čerpá z batérie s kapacitou 66 kWh. Tá sa dá nabiť z 10 na 80 % za 3 a pol hodiny použitím pomalšieho 22 kW nabíjacieho systému so striedavým prúdom. Rovnaké nabitie, použitím až 150-kilowattovej nabíjačky s jednosmerným prúdom znamená len 30 minút čakania.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

Smart tvrdí, že podľa jazdného cyklu WLTP, dokáže #1 prejsť na nabitie až 420-440 kilometrov. Zaujímavou správou je, že až 75 percent aktualizácii dokáže tento model prijať bez nutnosti zapájania, čiže over-the-air. Takto sa dajú optimalizovať aj rôzne elementy a dá sa tak aj vylepšiť dojazd auta.

Smart zatiaľ neoznámil kedy sa #1 dostane na trhy, ale už teraz je jasné, že vizáž je úplne sériová. Ako konkurentov bude mať malé elektromobily v Béčkovom segmente a optimálne tie, ktoré pôsobia trochu prémiovejšie. Na trhu je napríklad Peugeot e-2008 a tiež na rovnakej platforme postavený model DS3 Crossback e-Tense.

Dodávky modelu sú naplánované najskôr do Číny, kde auto vyrába spojená snaha Geely a Mercedesu. Veď Smart má ako akcionárov práve tieto dve automobilky. Európa bude nasledovať hneď v druhom kole a ostatné časti sveta budú musieť počkať na svoj termín. Ani ten európsky a dokonca ani čínsky nie sú presne určené.

Smart #1 bude zaujímavou elektrickou možnosťou so slušným výkonomZdroj: Smart

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Ford F 150 predvádza novú výbavu s názvom RattlerAutomobilka Ford má dlhodobo najpredávanejší model práve americký pickup F-150. Nečudo, že...6. Apríl, 2022
02Renault Captur I: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdenéhoRenault Captur vznikol v roku 2013 ako odpoveď na trhové zmeny, ktoré favorizovali zrazu...8. Apríl, 2022
03Šialená čínska SUV barakuda útočí vzhľadom a cenou!GAC Trumpchi GS beštia - čoraz viac sa hovorí o provokatívnom dizajne SUV mašiny z Činy,...10. Apríl, 2022