Nová tvár prichádza aj pre kráľovskú Kiu K9, stále má prémiové ambície

Najväčšia a najluxusnejšia Kia, ktorá je v ponuke prešla faceliftom. A to je cool, ale už je čisto ázijskou záležitosťou. Ešte nedávno bola v ponuke táto trieda Kie aj v Spojených štátoch amerických, ale kvôli nízkym predajom musela z trhu vycúvať. A určite to pár jedincov bude ľutovať, keď zbadá modernizovanú verziu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
24.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Kia

Nová tvár prichádza aj pre...

Auto-moto zaujímavosti

Dá sa teda povedať, že Kia pripravila inovovanú verziu modelu K9 pre svoj vlastný kórejský trh. Kia týmto modelom útočí na vrcholné modely automobiliek z prémiovej sekcie trhu. Takže okrem domáceho Genesisu bude ako konkurent inovovaného modelu Mercedes triedy S, BMW radu 7 a aj Audi A8.

Kým pred faceliftom vyzerala táto veľká Kia príliš oblo, teraz má ostrejšie rezané línie. Nová je masívna maska chladiča, na ktorú nadväzujú ostro rezané svetlomety. A priostrené tvary dostal aj nárazník, teda jeho spodná časť, ktorá sa tiež zbavila oblých častí. Reálne teraz K9 vyzerá širšie a honosnejšie.

Novinky sú aj v zadnej časti modelu, pribudli svetlá s prepojením po celej šírke LED pásom. Po novom je premiestnené aj evidenčné číslo. Pred faceliftom bolo na veku batožinového priestoru, teraz si našlo svoje miesto na nárazníku. V tomto prípade sa model zbavil zbytočnej príbuznosti s Mercedesom triedy S a presun evidenčného čísla bol nutný kvôli prepojeniu svetiel spomenutým LED pásom a chrómovým lemom.

V bočnom pohľade nebolo treba nič meniť a tak stačia nové zliatinové disky s priemerom 19 palcov. Inovácia prichádza tesne po dovŕšení troch rokov modelu, čo znamená, že Kia skracuje životný cyklus modelu, čím chce predviesť, že má svieži dizajn a svieže myšlienky, pričom prémové nemecké značky potrebujú na život auta dlhší čas.

Kia K9Zdroj: Kia

Je veľká pravdepodobnosť, že inovovaná Kia K9 bude zdieľať pohonné ústrojenstvo s Genesisom G90, podobne veľkým sesterským modelom. To by znamenalo motor 3,3 T-GDi, čiže prepĺňaný motor V6 s výkonom 272 kW (370 k). Väčší bude 3,8-litrový atmosférický agregát, taktiež z rodiny Lambda. Ten má 232 kW (315 k). A na samotnom vrchole by mal byť 5,0-litrový motor V8, atmosférický, s označením Tau a dosahujúci 304 kW (413 k). Zaujímavým vylepšením K9 by mohol byť pohon všetkých kolies, ktorý naznačuje symbol 4x na vek batožinového priestoru.

V konečnom dôsledku je možno škoda, že takéto majestátne auto neuvidíme na našich cestách, ale zase, máme tu dostatok konkurentov, ktorí majú dlhšiu tradíciu.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Najvýkonnejší Hyundai Kona N bude v ponuke aj na SlovenskuHyundai postupne rozširuje paletu modelov N vo svojom portfóliu. Kým len nedávno pribudol...29. Apríl, 2021
02Kia loví s EV6 vo vodách TeslyKia sa, tak ako ostatní výrobcovia, postupne posúva k myšlienkam elektromobility. Niekoľko...7. Apríl, 2021
03Elektrický Mercedes-Benz EQS dá na nabitie až 770 kilometrovMercedes predstavil vrchol svojej ponuky elektrických vozidiel. Je ním veľký sedan EQS,...16. Apríl, 2021